Antalya Havalimanı (AYT)

antalya havalimanı
 
 
fraport tav havalimanı işletmesi

Antalya Havalimanı İletişim Bilgileri

Fraport TAV Antalya Havalimanı
Antalya Havalimanı 1. Dış Hatlar Terminali İletşim Bilgileri

Adres: Fraport TAV Antalya Terminal İşletmeciliği A.Ş. Antalya Havalimanı 1. Dış Hatlar Terminali 07230 Antalya - TÜRKİYE
Tel: +90 (242) 444 7 423
Faks: +90 (242) 330 36 48
E-mail: info@antalyaairport.com


devlet hava meydanları işletmesi

Antalya Havalimanı İletişim Bilgileri 2

DHMİ Antalya Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: ANTALYA
Tel: 0242 330 30 30 (21 HAT)
Faks: 0242 330 33 02
E-mail: infoantalya@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Antalya Havalimanı

Türkiye’nin turistik açıdan en önemli kentlerinden biri olan Antalya’nın 10 km doğusunda yer alan Antalya Havalimanı, oldukça modern olmasıyla dikkat çekmektedir. Milyonlarca yerli ve yabancı turiste hizmet veren bu havalimanı, dünya üzerindeki en büyük havalimanlarından biri olarak bilinmektedir.

Antalya Havalimanı Tarihi

Ülkenin en önemli havalimanlarından biri olma niteliğine sahip olan Antalya Havalimanı, oldukça köklü bir tarihe sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. 1998 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren bu havalimanı, 2001 yılında dünyanın en büyük 100 havalimanından biri olma niteliği kazanmıştır. Antalya Havalimanı’nın nitelikleri bu kadarla sınırlı kalmazken, 2002 yılında Avrupa’nın en yoğun 25 havalimanından biri olarak tarihe geçmiştir.

Antalya Havalimanı’nın dış hatlar terminali 2005 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Hizmet vermeye başlamasından 6 yıl sonra 25 milyon yolcu kapasitesine ulaşması ile “Avrupa’nın en iyi havalimanı” ödülüne layık görülen Antalya Havalimanı, her geçen gün gelişme kaydederek başarılı bir şekilde çalışmalarını sürdürmekte ve yerli-yabancı yolculara kaliteli bir havayolu hizmeti vermektedir.

Antalya Havalimanı Özellikleri Nelerdir?

Antalya Havalimanı özellikleri neredeyse saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Türkiye’nin turizm başkenti olarak değerlendirilen Antalya’nın tek havayolu ulaşım limanı bu havalimanı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ mülkiyetinde olmasıyla bilinmektedir. İşletmecisinin ise ICF Airports olduğu bilinen bu havalimanı, şehir merkezinden yaklaşık olarak 10 – 13 km uzaklıkta konumlandırılmaktadır.

İlk kuruluş tarihi 1960 olarak ifade edilen bu havalimanı, bu tarihten sonra yıllar içerisinde gerçekleştirilen inşaat çalışmaları ile geliştirilerek bugünkü halini almıştır. Üstelik ilk inşa edildiği tarihlerde yalnızca 300 metrekare büyüklüğüne sahip olan bu havalimanı, 2 daire büyüklüğü mesabesinde imiş. Bugün ise ikinci bir terminal binasına da sahip olan Antalya Havalimanı, yolcu kapasitesi oldukça yüksek olan bir havalimanı olma özelliği taşımaktadır.

2 bin 110 kapasiteli araç otoparkı bulunan bu havalimanında, 8 adet yolcu köprüsü, 10 adet gate, 59 check-in kontuarı, 60 pasaport kontuarı, 14 vize bankosu, 6 farklı bagaj alım konveyörü ve bunun gibi daha birçok donanım da yer almaktadır.

2017 yılında yurt içinden 7,4 milyon, yurt dışından ise 18,4 milyondan fazla yolcunun tercih ettiği bir havalimanı olan Antalya Havalimanı, aynı yıl toplamda 26 milyon yolcu için hizmet vermiştir. 2014 yılında 28,4 milyon olarak kayıtlara geçen bu rakam, söz konusu bu iki yılda Antalya Havalimanı tarihinin en büyük rekorlarına imza atılmıştır. Üstelik 9 sene öncesinde yaklaşık 450 bin ton kadar yük taşımasına da gerçekleştirilen bu havalimanında, bu alanda da bir rekor kırılmıştır.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.