Antalya Havalimanı Ulaşım

Akdeniz sahili boyunca uzanan sıcak iklimiyle Antalya ilimiz yerli ve yabancı turistlerin turizm cennetidir. Tarihi mirası, doğal güzellikleri, eşsiz manzaraları, uçsuz bucaksız sahilleri ve eşsiz koylarıyla turizmin başkenti Antalya, tarih, kültür ve doğa tutkunları için yaz turizmi denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biridir. Antalya iline çevre illerden ve Türkiye’nin her yerinden karayolu ve havayolu ile ulaşım vardır.

 

Antalya Havalimanı Nerede? Nasıl Gidilir?

Antalya Havalimanı 1960 yılından itibaren iç hat ve dış hat uçuşları gerçekleştirmektedir. Antalya Havalimanı’nın sahibi Devlet Hava Meydanları iken, işletmecisi Fraport TAV Antalya Terminal İşletmeciliği’dir. Antalya Havalimanı’nda İç hatlar Terminali, 2 adet Dış Hatlar Terminali ve VIP - CIP Terminalleri ile yolculara hizmet vermektedir. Havalimanı içerisinde ihtiyaçlara göre; restoranlar, sağlık hizmetleri, kayıp eşya bürosu, bankamatikler ve otopark imkanları mevcuttur.
Antalya Havalimanı (AYT) kodu ile Antalya’nın merkez ilçesi Muratpaşa’da yer almaktadır. Antalya il merkezine 13 km uzaklıkta yaklaşık olarak 15 dakikalık mesafede bulunmaktadır. Havalimanına en yakın ilçeler arası uzaklıklar; Kemer’den 57 km, Belek’ten 28 km, Beldibi’nden 42 km, Serik’ten 30 km, Side’den 65 km ve Manavgat’tan 65 km mesafede bulunuyor.
Havalimanı ulaşım hizmeti, belediye otobüsleri, antobüs, havaş, antray, taksiler ve özel transfer araçlarıyla sağlanmaktadır. Antalya’ya inişten sonra; eğer Kaş, Manavgat, Finike, Konyaaltı ve Kemer gibi ilçelere gidebilmek için Antalya merkezden ya da Antalya Otogardan hareket eden özel ve toplu taşıma araçlarını tercih ederek 40-50 TL arası ücret karşılığı ulaşım sağlayabilirsiniz.

Fraport TAV Antalya Airport
Adres: Antalya Havalimanı 1. Dış Hatlar Terminali, 07230 / Antalya
Yurtiçi İletişim: 444 7 423
Yurtdışı İletişim: 0090 444 7 423

Antalya Havalimanı Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Havaş Antalya Havalimanı Servis Saatleri

Antalya Havalimanı'na inen tüm iç hatlar uçakların inişleri için havaalanından şehir merkezine seferler düzenlenmektedir. Dış hat yolcuları ise iç hatlar çıkış kapısına gelerek bu servisten yararlanabilmektedir. Antalya Havalimanı’ndan hareket eden Havaş, 13 TL bilet fiyatıyla şehir merkezine trafik durumuna göre değişiklik göstererek yaklaşık 35 dakikalık bir sürede ulaşım hizmeti vermektedir.

Havaş Antalya Havalimanı Şehir Merkezi Servis Güzergahı: Antalya Havalimanı İç Hatlar Terminali önü, Serik Caddesi, Gazi Bulvarı, Hal Kavşağı, Kepez Belediyesi, Dumlupınar bulvarı, Antalya Otogar, Akdeniz Üniversitesi, Atatürk Bulvarı ve Migros Avm yol güzergahından ulaşım sağlanmaktadır.

Antalya Havalimanı Havaş Yolcu Alma Noktası: 5M Migros Avm otoparkından Havaş servisi hareket ederek havalimanına ulaşım sağlanmaktadır.

Antalya Havalimanı Havaş Yolcu İndirme Noktaları: Hal Kavşağı, Kepez belediyesi, Sanayi Kavşağı, İstikbal, Çallı, Erasta, Otogar, Öğretmen Evi, Akdeniz Üniversitesi, Mini City, Kemer Otobüs Durağı, Migros Avm’dir.

Antalya Havalimanı Havaş Otobüs İşletmesi Telefon Numarası: 0850 222 0 487

Sponsorlu Bağlantılar

 

Antalya Havalimanı Belediye Otobüsü (Antobüs)

Antobüs Antalya Belediye Otobüsü: Havalimanından iç hatlar çıkışının karşısında yer alan otopark ödeme gişesinin yanındaki makinadan ya da otobüs durağındaki makinadan kart alımı ve dolumu yapabilirsiniz. Antalya Havalimanından Antobüs ile şehir merkezine ulaşım yaklaşık 35-40 dakika sürmektedir. Kentkart kullanarak 6.40 TL ücret ödemesi ya da temassız kredi kartı ile Antalya Şehirlerarası Terminal’e ulaşım sağlanmaktadır.
Yaz sezonunda 2. Dış Hat Terminali çıkışından hareket ederek yolcu alan fakat 2. Dış Hatlar Terminali’nin kışın kapalı olması ile İç Hatlar Terminali’nden hareket eden otobüs yaklaşık 5 dk sonra 1. Dış Hatlar Terminali’nden yolcu almaktadır. Havalimanından ve Konyaaltı’ndan saatte bir hareket etmektedir.

400 Numaralı Havalimanı Konyaaltı Bölgesi Otobüs Hattı: Antalya Havalimanı, Havalimanı Lara Yolu, Altınova 4 sokak, Altınova Caddesi, Toptancı hali, Hal Kavşağı, Kepez Belediyesi Kavşağı, Gazi Bulvarı, Çallı Kavşağı, Akdeniz Üniversitesi, Adliye, İl Jandarma Komutanlığı, Dumlupınar Bulvarı, 5M Migros Avm, İl Sağlık Müdürlüğü, Turkay Otel Durağı, Atatürk Bulvarı, Akdeniz Bulvarı ve Sarısu güzergahında hizmet vermektedir.
600 Numaralı Antalya Havalimanı ve Antalya Otogar Otobüs Hattı: Havalimanı'ndan şehirlerarası otobüs terminaline karşılıklı olarak gece bazı saatler hariç her 30 dakikada da bir ulaşım hizmeti vermektedir.
Antalya Havaalanı, Serik Caddesi, Aspendos Bulvarı, Ali Çetinkaya Caddesi, Mevlana Caddesi, Adnan Menderes Bulvarı, Yener Ulusoy Bulvarı, Yüzüncü Yıl Bulvarı, Tarık Akıltopu Caddesi, (Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi ), Meltem Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Antalya Otogar’ına ulaşım hizmeti sunmaktadır.

800 Numaralı Lara bölgesi Otobüs Hattı: Havalimanından şehir merkezine 70 dakikada bir ve 45-50 dakidalık süreyle ulaşılmaktadır. Antalya Havalimanı, Havalimanı Lara Yolu, Kardeşkentler Caddesi, Rauf Denktaş Caddesi, Barınaklar Bulvarı, Terracity Avm, Tekelioğlu Caddesi, Laura Avm İsmet Gökşen Caddesi, Dedeman (Akra Barut Otel), Metin Kasapoğlu Caddesi, Sampi Kavşağı, Cebesoy Caddesi, Balıkçıoğlu Caddesi ve Burhanettin Onat Caddesi arası ulaşım sağlamaktadır.

Antalya Antobüs İdari Büro Telefon Numarası: 0242 335 20 85

Antalya Havalimanı Antray (Tramvay)

Antalya Tramvayı 2010 yılından itibaren 29 durağı ile ulaşım ağ hizmeti vardır. Antalya Havalimanı’na iki tramvay hattı ile ulaşım sağlanmaktadır. Antalya Havaalanında yer alan Tramvay durağı İç Hatlar Terminali ile 1. Dış Hatlar Terminalinin karşısında yer alır. Fakat Tramvay 2. Dış Hatlar Terminaline gitmemektedir. Tramvay biletlerini havalimanında bulunan otomatik makinelerden alabilirsiniz. Kent kart sistemi ve temassız özelliği olan kredi kartı ödemesiyle Tam için 3,20 TL / Öğretmen ve Emekliler için 2,70 TL / Öğrenci için 1,80 TL TL’lik ücretle ulaşım hizmeti vermektedir. Fakat nakit geçmemektedir.

Antalya Havalimanı’na giden Tramvay Hattı: Antalya Havalimanı, Yonca Kavşak, Sinan (Deepo Avm, Mall Of Antalya Avm ), Yenigöl, Altınova(Agora Avm, Ikea), Cırnık, Demokrasi, Topçular, Kışla, Meydan, Burhanettin Onat, Doğu Garajı, İsmetpaşa (Kaleiçi - Old Town), Muratpaşa (Markantalya Avm), Şarampol, Sigorta (Atatürk Devlet Hastanesi), Emniyet, Çallı, Dokuma (Özdilek Avm, Pil Fabrikası, Antalya Otogar, Vakıf Çiftliği, Ferrokrom, Kepezaltı ve Fatih güzergahında ulaşım hizmeti vermektedir.

Fatih - Expo Tramvay Hattı: Fatih durağından başlayıp Expo durağına giderken havalimanına Yonca kavşak durağından sonra havaalanına gitmektedir.
Fatih, Kepezaltı, Ferrokrom, Vakıf Çiftliği, Antalya Otogar, Pil Fabrikası, Dokuma, Çallı, Emniyet, Sigorta, Şarampol, Muratpaşa, İsmetpaşa, Doğu Garajı, Burhanettin Onat, Meydan, Kışla, Topçular, Demokrasi, Cırnık, Altınova, Yenigöl, Sinan, Yonca Kavşak, Pınarlı Anfaş, Kurşunlu, Aksu ve Expo durakları ile ulaşım sağlanmaktadır.

Antalya Antray (Tramvay) İdari Büro Telefon Numarası: 0242 331 01 00

Antalya Havalimanı Taksi

Antalya Havaalanı (AYT) şehir merkezi, otogar ve birçok merkezi yerlere gitmek için taksiyi tercih edebilirsiniz. Taksi havalimanı iç hatlar, dış hatlar 1 ve dış hatlar 2 terminalleri yolcu çıkışları önünden 7/24 hizmet vermektedir. Antalya Havalimanı’ndan şehir merkezine 16 kilometre mesafesiyle yaklaşık olarak 25 dakika süren yol ücreti tahmini 50 TL tutabilir.
Taksi seyahat kolaylığı; hayvanlarınızı kafes içerisinde bagaj kısmında taşıyabilirsiniz. Yolcular gidecekleri yere kadar koltuk sigortası ile sigortalanmaktadır. Talep doğrultusunda bebek koltuğu da olanağı sağlayarak hizmet vermektedir.
Antalya Havalimanı taksi başlangıç fiyatıyla gideceğiniz yere kadar kilometre üzerinden ücret eklenmesiyle hesaplanmaktadır. Tabii ki bu fiyatlar değişim göstermektedir. Antalya Havalimanı taksi fiyat tarifesini öğrenmek ve rezervasyon için Antalya Havalimanı Taksi Durağı internet sitesine bakmanızı tavsiye ederiz. Taksi ücretlerini net öğrenebilmek adına aşağıdaki telefon numarasını arayarak da bilgi alabilirsiniz.
Antalya Airport Havalimanı Taksi Telefon Numarası: 0539 488 16 16

Antalya Havalimanı Araç Kiralama / Rent a Car

Havalimanı araç kiralama şirketleri havaalanı içerisinde ve çevresinde yer alan birçok firmadan kiralayacağınız araçlarla gideceğiniz yerlere konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Antalya Havalimanı Araç Kiralama sayfamıza göz atarak bilgi edinebilir ve aşağıda yer alan telefon numaralarını arayarak bilgi alıp güvenli bir şekilde rezervasyon yapabilirsiniz.

Antalya Havaalanı içerisinde yer alan araç kiralama firmaları:
National - Telefon Numarası: 0242 330 35 57
Europ Car - Telefon Numarası: 0242 330 30 68
Hertz - Telefon Numarası: 0242 330 34 65
Budget - Telefon Numarası: 0242 330 33 95
Avis - Telefon Numarası: 0242 330 30 73
Filo Car Rental - Antalya Havalimanı Terminal 1 Telefon Numarası: 0242 330 30 91
Filo Car Rental - Antalya Havalimanı Terminal 2 Telefon Numarası: 0242 330 30 92
Aytu Car - Telefon Numarası: 0242 330 31 10
Goldcar - Telefon Numarası: 0242 330 32 37
Garenta - Telefon Numarası: 0242 999 29 81 ve Alamo markalarından araç kiralama hizmeti alabilirsiniz.

Antalya Havalimanı Otopark

Antalya Havalimanı'nda içerisinde iç ve dış hatlar terminal otoparkı; yakın olup yürüme mesafesinde 2.000'den fazla araç kapasitelidir. Ayrıca hareketi kısıtlı yolcular için özel park yerleri de vardır. Havaalanı otoparkında gişelerine ödeme yaptıktan 15 dakika sonra çıkış yapılmaktadır. Aksi takdirde cezai işlem uygulanmaktadır. Antalya Havalimanı taşıt çeşitlerine göre değişerek 1 saatlik otomobil park süresi ücreti 14 TL’dir.
Antalya Havalimanı Otopark Telefon Numarası: 0242 330 36 00 - 444 7 423

Antalya Havalimanı dışındaki özel otoparklar:
Korupark Otopark: Antalya havalaanına 2 kilometre uzaklıktadır. Aracınızı otoparka park ettikten sonra otopark firmasının transfer hizmeti ile havalimanına ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.
Otopark Antalya: Havalimanına 1.5 km uzaklıkta, kamera güvenliği, vip transfer hizmeti, günlük otopark 15 TL ücreti ile 7/24 hizmet vermektedir.
Brothes Car Park: Havalimanına 1 km uzaklıkta, kamera güvenliği, ücretsiz transfer, ücretsiz iç dış yıkama, günlük otopark 20 TL ücreti ile 7/24 hizmet vermektedir.
Koru Park: Havalimanına 2 km uzaklıkta, kamera güvenliği, ücretsiz transfer hizmeti, günlük otopark 10 TL ücreti ile 7/24 hizmet vermektedir.
Fbmtur: Havalimanına 3 dakikalık mesafede, kamera güvenliği, ücretsiz transfer hizmeti, günlük otopark 10 TL ücreti ile 7/24 hizmet vermektedir.
Park Via: Havalimanına 5 km uzaklıkta yer alan açık otopark, ücretsiz havaalanı servisi, kamera güvenliği ile 7/24 hizmet vermektedir.

Antalya Havalimanı Transfer

Antalya Havalimanı’ndan il ve çevresine birlikte seyahat ettiğiniz kişi sayısına göre uygun araç ve uygun fiyatlarla transfer şirketlerini tercih edebilirsiniz. Araç kiralama bölümünde yer verdiğimiz rent a car firmalarında da transfer hizmeti mevcuttur.
Havaalanından bireysel transfer, grup transferi, VIP Transfer ve paylaşımlı (Shuttle) hizmeti sunan firmalar vardır.
Antalya transfer firmaların başında yer alan Progo Travel gibi özel transfer hizmeti sunan firmalar; Sun Shuttle Transfer, transferciniz, Antalya Havalimanı Antalya Airport Transfer, Transferiya, By Kara VIP Transfer, Ice Transfer, Rent a car Antalya, Voyage Transfers - Hana Turizm, TurkeyBooker Transfer, Alibaba Transfers, Windmill Airport Transfers, Clk Vıp Transfer, Grandtransfers, Akdeniz Transfer, Ella Car Transfer, Hana Transfer ve Toprak Vip Transfer firmalarıyla güvenli ve konforlu transfer ulaşımı sağlanmaktadır.

Antalya Otogarı Otobüs Firmaları

Antalya Otogarı - Antalya Airport arası 19 km mesafe bulunmasıyla toplu taşıma ve özel ulaşım araçları, taksi ve araç kiralama olanaklarını tercih ederek ulaşabilirsiniz.
Antalya Havalimanı’na yapacağınız uçuştan sonra gideceğiniz yere kara yolu ile devam edecekseniz; Antalya Otogarında ulaşım hizmeti veren otobüs firmalarının bilgileri sitemizde yer almaktadır. Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden otobüs bileti alarak “Antalya Otobüs Firmaları” sayfamız aracılığıyla Türkiye’nin hemen hemen her şehrine gideceğiniz yöne çalışan otobüs firmalarını görebilir, otobüs saatlerini öğrenebilir otobüs bileti fiyatlarına ulaşıp, otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz.