Batman Havalimanı (BAL)

batman havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Batman Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Batman Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Batman Bitlis Karayolu Yediyol Merkez/BATMAN
Tel: 0488 218 04 44
Faks: 0488 218 10 05
E-mail: infobatman@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Batman Havalimanı

Batman Havalimanı, 1998 yılından bu yana ülkemizde hizmet vermekte olan havalimanlarından biridir. Güneydoğu Bölgesi’nin önemli kentlerinden biri olarak Batman’da yurtiçi seferleri ile havayolu ulaşım hizmetleri sunan Batman Havalimanı, sivil ve askeri havalimanı olma niteliği taşımaktadır. Üstelik pek çok farklı il için ulaşım sağlanan bu havalimanı, vatandaşların ihtiyacını büyük ölçüde karşılayabilmektedir.

Kentin merkez ilçesinde yer alan ve ulaşımı oldukça kolay olan Batman Havalimanı, bugün Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Kayseri, Antalya, Konya, Hatay, Van, Trabzon, Bodrum ve Diyarbakır illere hava yolu ulaşımı sağlamaktadır. Üstelik Türk Hava Yolları, Pegasus ve AnadoluJet gibi hava yolu şirketlerinin hizmet verdiği bu havalimanı, 2010 yılından bu yana Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından işletilmektedir.

Batman Havalimanı Tarihi

Batman Havalimanı, ilk olarak 1998 yılında hizmet vermeye başlamış olan bir havalimanıdır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 7 kilometrelik bir mesafede konumlandırılan bu havalimanı, her yıl binlerce insan için ulaşım hizmetleri sunmaktadır.

Batman Havalimanı Özellikleri

Sivil ve askeri havalimanı olma özelliğine sahip olan Batman Havalimanı, 20 bin 741 metrekare büyüklüğünde bir terminal binasına, bin 200 metrekarelik itfaiye binasına ve bin 120 metrekarelik VIP binasına sahip olmasıyla bilinmektedir. Bunların yanı sıra 120 x 160 metre büyüklüğünde apronu, 424 x 24 metre büyüklüğünde taksirutu ve 350 araç kapasitesi ile 13 bin metrekare büyüklüğünde bir otoparka sahip olan bu havalimanı, 30 Ağustos 2010 tarihinde Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne devredilmiştir. O tarihten bu yana da DHMİ tarafından işletilmektedir.

Batman Havalimanı Özellikleri bu kadarla sınırlı kalmazken, yolcuların ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına sosyal alanlara da yine bu havalimanında yer verilmektedir. Örneğin; pek çok bankanın ATM’leri, büfe, restoran ve kafe, emanet eşya birimi ve araç kiralama firmalarını bulabilmenin mümkün olduğu Batman Havalimanı’nda, uçuştan önce ve sonra tüm önemli ihtiyaçları karşılayabilmek mümkündür.

Batman Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Batman Havalimanı ulaşımı sanıldığı kadar zor olmamakla beraber, pek çok farklı ulaşım aracı bulunabilmektedir. Taksiler, belediye otobüsleri, havalimanı servisleri ve özel araçlar, bu havalimanına ulaşım için tercih edilebilecek vasıtalar arasında yer almaktadır.

Şehir merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta yer alan Batman Havalimanı’na öze araç ya da taksi ile 15 dakikada ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Bunun dışındaki havalimanı servisleri ile 20 dakika, belediye otobüsleri ile de 30 dakika içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir. Üstelik ortalama olarak otobüslerle 2,5 TL, havayolu servisleri ile 15 TL, taksi ile de 35 TL gibi bir ücretle ulaşım sağlanabilmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.