Bingöl Havalimanı (BGG)

bingöl havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Bingöl Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Bingöl Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Çeltiksuyu Köyü Merkez/BİNGÖL
Tel: 0426 215 00 67 - 73 - 76 - 78 - 87
Faks: 0426 215 04 02
E-mail: infobingol@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bingöl Havalimanı

Bingöl Havalimanı, adından da anlaşılacağı üzere Doğu Anadolu Bölgesi’nin nadide kentlerinden biri olan Bingöl’de, havayolu ulaşımı sağlayan bir havalimanıdır. Kurulduğu günden bu yana bölge halkına ve vatandaşlara hizmet vermekte olan bu havalimanı, Türkiye’nin pek çok farklı iline havayolu ulaşımı sağlayabilmektedir.

Bingöl için hizmet vermesinin yanı sıra, Tunceli, Erzurum, Erzincan Muş, Elazığ ve Diyarbakır için de alternatif bir havalimanı olarak tercih edilebilen Bingöl Havalimanı, Pegasus, AnadoluJet ve Türk Hava Yolları gibi firmalarla çalışmaktadır. Üstelik bu havalimanından ulaşım sağlanabilecek diğer iller ise başta İstanbul ve Ankara olmak üzere İzmir, Antalya, Hatay, Kayseri, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Adana ve Malatya gibi illerdir.

Bingöl Havalimanı Tarihi

Kent merkezine 20 kilometrelik bir mesafede konumlandırılan Bingöl Havalimanı, inşaat çalışmalarının tamamlanmasının ardından 2013 yılında hizmete açılmıştır. Türkiye’de oldukça yeni havalimanlarından biri olan Batman Havalimanı, yaklaşık 6 yıldır Devlet Hava Meydanları İşletmesi bünyesinde faaliyet göstermektedir.

Bingöl Havalimanı, sivil bir havalimanı niteliğine sahip olmakla beraber yalnızca yurtiçi seferlerin düzenlendiği bir havalimanıdır. Yaklaşık olarak 4 bin metrekare büyüklüğüne sahip olan tek bir terminal binası ile hizmet vermektedir. Yıllık 500 bin yolcu kapasitesine sahip olan ve her yıl yüzbinlerce yolcuya hizmet veren bu havalimanı, pek çok farklı özelliği ile dikkat çekmektedir.

Bingöl Havalimanı Özellikleri

Bingöl Havalimanı özellikleri genellikle bu havalimanını tercih edecek yolcular tarafından merak edilmektedir. Batman’ın merkez ilçesine bağlı Çeltiksuyu bölgesinde yer alan bu havalimanı, totalde 1 milyon 744 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde inşa edilmiştir.

2 bin 300 x 45 metre boyutunda piste, 110 x 120 metrelik aprona ve 7 adet nöbetçi kulesine sahip olan Bingöl Havalimanı, itfaiye binası, iç hatlar terminali, DHMİ hizmet binası, giriş kontrol binası, otoparklar, iş makineleri garajı ve sundurma gibi alanlara da sahiptir.

Öte yandan yolcuların her türlü temel ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla çeşitli alanlara da yer verilen bu havalimanında, pek çok farklı bankaya ait olan ATM’ler, yeme içme ihtiyaçlarının giderilmesi için kafe ve büfe, WİFİ ve ulaşım için de araç kiralama firmalarını bulabilmek mümkündür.

Bingöl Havalimanına Nasıl Gidilir?

Bingöl Havalimanı’na ulaşım oldukça kolay olurken, bu alanda kent merkezinden hizmet veren taksiler, toplu taşıma araçları ve özel araçlarla ulaşım sağlanabilmektedir.

Kent merkezinden havalimanına gerçekleştirilecek olan taksi yolculuğu yaklaşık 30 dakika sürerken, bunun için ortama 50 TL ücret ödemek gereklidir. Toplu taşımayla da ulaşım 50 dakika kadar sürmekte ve yaklaşık 7,5 TL ödeme yapılmaktadır.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.