Denizli Çardak Havalimanı (DNZ)

çardak havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Çardak Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Denizli Çardak Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Cumhuriyet Mah. Küme Evler Sok. No:1 20350 Çardak/DENİZLİ
Telefon: 0258 846 11 39 (10 Hat)
Faks: 0258 846 11 49
Email: infocardak@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Denizli Çardak Havalimanı

Denizli’de vatandaşlar için haya yolu ulaşım hizmeti sağlayan havalimanı Çardak Havalimanı olarak bilinmektedir. Kent merkezine yaklaşık olarak 65 kilometre, Çardak ilçesine ise 5 km uzaklıkta konumlandırılan bu havalimanı, yaklaşık 30 yıldır hizmet vermektedir.

Türkiye’nin pek çok noktasına havayolu ulaşımı sağlayan Denizli Çardak Havalimanı, pek çok farklı havayolu şirketini bünyesinde bulundurmaktadır. Her yıl 2 milyon 200 bin yolcuya hizmet vermesiyle bilinmekte, 16 bin 890 metrekarelik alan üzerinde yer almaktadır.

Denizli Çardak Havalimanı Tarihi

Denizli Çardak Havalimanı, ilk olarak 1991 yılında inşa edilmiş olan bir havalimanıdır. Askeri Meydanların Sivil Havacılık Hizmetleri İçin Kullanılması İle İlgili Protokol kapsamında inşa edilen bu havalimanı, ilk yıllarda 16 bin 890 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Üstelik yıllık 2 bin 200 yolcu kapasitesi ile faaliyet göstermiştir. Askeri ve Sivil nitelikte faaliyet gösteren Denizli Çardak Havalimanı, Çardak ilçesinde yer aldığından bu ismi almıştır.

İnşa edildiği ilk yıllarda gerek askeri gerekse sivil alanda yeterli bir havalimanı olarak kullanılırken, ilerleyen süreçlerde yoğun talep üzerine yeni bir havalimanına ihtiyaç duyulmaya başlamıştır. Dolayısıyla 1998 yılında çalışmalara başlanan bu havalimanında hem kapasite artırılmış hem de daha geniş bir alan üzerinde hizmet verilmeye başlanmıştır.

Denizli Çardak Havalimanı’nda 98 yılında başlanan ön hazırlıkların tamamlanması ile beraber 2001 yılında genişletme çalışmalarına start verilmiştir. İç hatlar terminalinin dışa hatlar olarak faaliyet göstermesi için de yürütülen bu çalışmalar 2008 yılında tamamlanmış ve totalde 18 bin 738 metrekarelik bir alana yayılmıştır.

Denizli Çardak Havalimanı Özellikleri

Denizli Çardak Havalimanı özellikleri diğer havalimanlarında olduğu üzere merak edilen konulardandır. İstanbul’a direkt uçuşların gerçekleştirildiği bu havalimanında, ayrıca Türkiye’nin pek çok bölgesine aktarmalı olarak da uçuş düzenlenebilmektedir.

Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Pegasus Hava Yolları gibi firmaların aktif olarak hizmet verdiği bu havalimanında, bir gün içerisinde 3 uçuş gerçekleştirilmektedir. Bu ya da diğer firmalar üzerinden Denizli Çardak Havalimanı’na bilet bulabilmek mümkün olurken, aynı zamanda uluslararası olarak da bilet bulunabilmektedir.

Denizli Çardak Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Denizli Çardak Havalimanı’na ulaşım yine en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Özel araç olmadığı takdirde taksi ya da havalimanı servisleri ile ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Şehir merkezinden yaklaşık 1,5 – 2 saat süren bir yolculuğun ardından Denizli Çardak Havalimanı’na varılabilirken, Çardak ilçe merkezinden ise 15-20 dakikada ulaşılabilmektedir. Bu durum havalimanına inen ve kent merkezine ulaşmak isteyen yolcular için de geçerlidir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.