Diyarbakır Havalimanı Ulaşım

Diyarbakır Havalimanı 1952 yılından itibaren sivil ve askeri kategori de faaliyet göstermektedir. Diyarbakır Yeni Havalimanı’nda İç hatlar Terminali ve Dış Hatlar Terminali ile yolculara hizmet vermektedir. Diyarbakır Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 10km mesafededir. Havalimanına ulaşım seçenekleri arasında Diyarbakır Belediyesine ait otobüsler, taksiler ve havalimanı transfer araçları hizmet vermekte olup, sayfamızda Diyarbakır Havalimanı Ulaşım hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

 

Diyarbakır Havalimanı Nerede? Nasıl Gidilir?

Diyarbakır Havalimanı (DIY) kodu ile Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde yer almaktadır. Diyarbakır şehir merkezine 10 km uzaklıktadır. Havalimanına en yakın ilçeler arası uzaklıklar; Yenişehir’e 3 km, Bağlar’a 3 km, Kayapınar’a 3 km, Sur’a 24 km, Çınar’a 26 km, Eğil’e 42 km, Bismil’e 41 km ve Derik’e 59 km olarak sayılabilir. Özel aracınızla Diyarbakır şehir merkezinden Dicle Bulvarı, Elazığ Caddesi, Şanlıurfa Bulvarı /D360 / E99 ve Çevlik Caddesi güzergâhı üzerinden Bağlar yönünde havalimanı tabelalarını takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Diyarbakır Havalimanı ulaşım hizmeti, belediye otobüsleri, taksiler ve özel transfer araçlarıyla sağlanmaktadır. Diyarbakır’a inişten sonra çevre ilçelere gidebilmek için Diyarbakır Otogarı’ndan hareket eden özel ve toplu taşıma araçlarını tercih ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

DHMİ Diyarbakır Havalimanı
Adres: Ağaçgeçit Mahallesi, Kamışlı Bulvarı, Bağlar/Diyarbakır
Telefon Numarası: 0412 233 27 19 (4 HAT) / 0412 233 27 82 (2 HAT)

 

Diyarbakır Havalimanı Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

 
 

Diyarbakır Havalimanı Belediye Otobüsü Saatleri

Diyarbakır Yeni Havalimanında Belediye otobüsü iç hatlar gelen yolcu çıkışının karşısındaki duraktan hareket etmektedir. Diyarbakır Havalimanından belediye otobüsü ile şehir merkezine ulaşım yaklaşık olarak 20-25 dakika sürmektedir. Bakiye sistemli Diyarkart kullanarak 5,00 TL ücret ödemesi ile şehir merkezinden Diyarbakır Havalimanına ulaşım kolayca sağlanmaktadır.

Belediyenin havalimanına tahsis ettiği 2 adet hat bulunmaktadır. Z2 kodlu hat ile Diyarbakır Havalimanı Üniversite arası sefer yaparken, Z3 kodlu hat ise gece nöbetçi araç özelliği taşımakta ve Diyarbakır Havalimanı Dağkapı arasında ulaşım sağlamaktadır.

Diyarbakır Havalimanı Belediye Otobüsü Saatleri
Hat Güzergah Ücret
Z2 Üniversite - Diyarbakır Havalimanı
Üniversite, Dağkapı, Adliye, Gevran Caddesi, Koşuyolu, Batıkent, Tesisler, Urfayolu, Migros, Kantar Kavşağı, Toptancılar, Yenihal, Göletli Park, Zümrütkent, Newroz Parkı, Kamışlı Bulvarı, Diyarbakır Havalimanı
Hafta içi günler ilk sefer 06:20 son sefer 21:16
5,00 TL
Z3 Dağkapı - Diyarbakır Havalimanı
Hastane, Dağkapı, Akkoyunlu Caddesi, Vilayet, Ekinciler Caddesi, Ofis, Ayhan Durağı, Eğitim Köşesi, İstasyon, Ali Pınar, Alay, Kuruçeşme, Eski Havaalanı Caddesi, Yeniköy Mezarlığı, Zümrütkent, Kamışlı Bulvarı, Diyarbakır Havaalanı
Her gün ilk sefer 20:30 son sefer 02:20
5,00 TL
Z7 Üçkuyu – Diyarbakır Havalimanı
Havalimanı, Nevruz Park , Evrim Alataş Cad. , Ahmet Kaya Caddesi , Otogar , 50 Metrelik Yol ,Lunapark , 75 Metrelik Yol , Dünya Kavşağı , Tekel , Mastfroş Cad. , Maliye Konutları , Üçkuyu Toki
Hergün ilk sefer 06:30 son sefer 20:30
5,00 TL
 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Telefon Numarası: 0412 229 48 80

Sponsorlu Bağlantılar

 

Diyarbakır Havalimanı Taksi

Diyarbakır Havalimanından (DIY) şehir merkezine, otogara ve birçok merkezi yerlere güvenle gitmek için taksiyi tercih edebilirsiniz. Taksiler havalimanı iç hatlar ve dış hatlar terminalleri yolcu çıkışları önünden 7/24 hizmet vermektedir.

Diyarbakır Yeni Havalimanı’ndan şehir merkezine 10 kilometre mesafesiyle yaklaşık olarak 15 dakika süren yol ücreti tahmini olarak 80-90 TL civarı tutabilir.

Diyarbakır Havalimanı Taksi Ücretleri
Güzergah Ücret
Diyarbakır Havalimanı - Dağkapı 50 - 60 TL
Diyarbakır Havalimanı - Diyarbakır Otogar 300 - 350 TL
Diyarbakır Havalimanı - Dicle Üniversitesi 130 - 150 TL
Diyarbakır Havalimanı - Tren Garı 90 - 100 TL
Diyarbakır Havalimanı - Memorial Hastanesi 60 - 80 TL
 

Tabii ki bu fiyatlar değişim göstermektedir. Diyarbakır Havalimanı taksi başlangıç fiyatıyla gideceğiniz yere kadar kilometre üzerinden ücret eklenmesiyle hesaplanmaktadır. Günün her saatinde taksiler aynı tarife üzerinden çalışmaktadır. Diyarbakır Havalimanı taksi fiyat tarifesini öğrenmek ve rezervasyon için aşağıdaki telefon numarasını arayarak da bilgi alabilirsiniz.

Diyarbakır Havalimanı Taksi Telefon Numaraları: 0412 236 61 61

 

Diyarbakır Havalimanı Araç Kiralama / Rent a Car

Havalimanı araç kiralama şirketleri havaalanı içerisinde ve çevresinde yer alan birçok firmadan bütçenize göre kiralayacağınız araçlarla gideceğiniz yerlere konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Diyarbakır Havalimanı Araç Kiralama sayfamıza göz atarak bilgi edinebilir ve aşağıda yer alan telefon numaralarını arayarak bilgi alıp güvenli bir şekilde rezervasyon yapabilirsiniz.

Diyarbakır Havalimanı içerisinde yer alan araç kiralama firmaları:

Belirtmiş olduğumuz Diyarbakır Havalimanında hizmet veren firmalardan 7/24 araç kiralama hizmeti alabilirsiniz.

 

Diyarbakır Havalimanı Otopark Ücretleri

Diyarbakır Havalimanı'nda içerisinde iç hat terminaline yakın otoparkı, 1100 araç kapasitelidir. Ayrıca hareketi kısıtlı yolcular için özel park yerleri de vardır. Diyarbakır Havalimanı taşıt çeşitlerine göre değişerek 1 saatlik otomobil park süresi ücreti 18,00 TL’dir.

Diyarbakır Havalimanı Otopark ücret tarifesine göre otomobil için;
0-1 saat arası otopark bedeli 18,00 TL
1-3 saat arası otopark bedeli 21,00 TL
3-6 saat arası otopark bedeli 26,00 TL
6-12 saat arası otopark bedeli 36,00 TL
12-24 saat arası otopark bedeli 52,00 TL
2023 yılı aylık otopark abonman ücreti ise otomobiller için 143,00TL olarak belirlenmiştir.

Diyarbakır Havalimanı Otopark Telefon Numarası: 0412 233 27 19

Diyarbakır Havalimanı dışındaki özel otoparklar:
Park Via: Havalimanına birkaç km uzaklıkta yer alan otopark, ücretsiz havaalanı servisi, kamera güvenliği ile 7/24 hizmet vermektedir.
Travel Car Otopark: Havalimanına 5 dakika uzaklıkta, kamera güvenliği, hava alanı servisi 7/24 hizmet vermektedir.

 

Diyarbakır Havalimanı Transfer

Diyarbakır Havalimanı’ndan il ve çevresine birlikte seyahat ettiğiniz kişi sayısına göre uygun araç ve uygun fiyatlarla transfer şirketlerini tercih edebilirsiniz. Araç kiralama bölümünde yer verdiğimiz rent a car firmalarında da transfer hizmeti mevcuttur.
Diyarbakır Yeni Havaalanı’ndan bireysel transfer, grup transferi, VIP Transfer ve paylaşımlı (Shuttle) hizmeti sunan firmalar vardır.
Diyarbakır transfer firmaların başında yer alan Progo Travel gibi özel transfer hizmeti sunan firmalar; Alan Transfer, Ayt Transfer, Diyarbakır Havaalanı Transfer, ECS Rent A Car, Diyarbakır Transfer ve Arsis Vip Transfer firmalarıyla güvenli ve konforlu transfer ulaşımı sağlanmaktadır.

Diyarbakır Otogarı Otobüs Firmaları

Diyarbakır Otogarı - Diyarbakır Airport arası 10 km mesafe bulunmasıyla toplu taşıma ve özel ulaşım araçları, taksi ve araç kiralama olanaklarını tercih ederek ulaşabilirsiniz.
Diyarbakır Havalimanı’na yapacağınız uçuştan sonra gideceğiniz yere kara yolu ile devam edecekseniz; Diyarbakır Otogarında ulaşım hizmeti veren otobüs firmalarının bilgileri internet sitemizde yer almaktadır. Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden otobüs bileti alarak “Diyarbakır Otobüs Firmaları” sayfamız aracılığıyla Türkiye’nin hemen hemen her şehrine gideceğiniz yöne çalışan otobüs firmalarını görebilir, otobüs saatlerini öğrenebilir otobüs bileti fiyatlarına ulaşıp, otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz.