Elazığ Havalimanı (EZS)

elazığ havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Elazığ Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Elazığ Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Yeşilyurt Mah. Havalimanı Cad. No:1 23090 Akçakiraz/ELAZIĞ
Tel: 0 424 255 14 10 (5 Hat)
Faks: 0 424 255 57 58
E-mail: infoelazig@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Elazığ Havalimanı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin güzide şehirlerinden Elazığ’da havayolu ulaşım hizmetleri sunan Elazığ Havalimanı, oldukça uzun yıllardır kentte faaliyet göstermesiyle bilinmektedir. ilk olarak 1938 yılında inşa edilen ve 1940 yılında askeri kategoride hizmet vermeye başlamıştır. 1960 yılında ise sivil alanda hizmet vermeye başlamıştır.

7 uçak kapasiteli bir aprona sahip olan ve 40 metre genişlik, 7 bin metre uzunluk bulunan bir pist ile faaliyet göstermektedir. ilerleyen süreçlerde gerek terminal binaları, gerekse pistleri ile yenilenen bu havalimanı, günümüzde 4 milyon 720 bin metrekarelik alan üzerinde yer almaktadır.

Elazığ Havalimanı Tarihi

Türkiye’deki en eski havalimanlarından biri olan Elazığ Havalimanı, 1938 yılında inşaat çalışmalarına başlanan, 2 yıl sonrasında askeri alanda hizmet veren ve 1960 yılında da sivil alanda kullanılmaya başlayan bir havalimanı olma özelliği taşımaktadır. Bin 720 x 32 m ebatlarında 13 / 31 nolu bir eski piste sahip olan bu havalimanında, ayrıca 231 x 24 m boyutunda taksirut, 3 bin x 40 m boyutunda yeni pist ve 7 uçak kapasiteli bir apron bulabilmek mümkündür.

2010 yılının Ağustos ayında çalışmalarına başlanan havalimanı üst yapı ve terminal binası 2 yıl içerisinde tamamlanmış ve 20 Ekim 2012 tarihinde kullanılmaya başlanmıştır. Öte yandan 2006 yılında temeli atılıp bir yılda tamamlanan beton piste ilk olarak Türk Hava Yolları uçağı iniş yapmıştır. Ayrıca bu yeni beton pist Elazığ Havalimanı için önemli faydalar sağlamıştır.

Elazığ Havalimanı Özellikleri

Son yıllarda üst düzey özellikleri ile dikkat çeken Elazığ Havalimanı, Meydan bünyesindeki Harput VOR istasyonu, uluslararası alanda sefer düzenleyen uçaklara hizmet vermek üzere geliştirilmiş VOR / DME cihazları ile zenginleştirilmiştir. Ayrıca meydan içinde de NDB cihazları yer almaktadır.

Elazığ Havalimanı özellikleri bu kadarla sınırlı kalmazken, sahip olduğu tüm donanımlar sayesinde güvenli bir uçuş imkanı tanıyan bu havalimanı, 16 bin 400 metrekarelik bir terminal binası ile hizmet vermektedir. Üstelik Devlet Hava Meydanları İşletmesi bünyesinde bulunan bu havalimanı ile gerek şirketlere gerekse paydaşlara daha konforlu bir hizmet sunabilmek amacıyla Yeni Terminal Binası ve Mütefferik İşler için yaklaşık 9 yıl öncesinde ihaleye çıkılmıştır.

Elazığ Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden Elazığ Havalimanı’na ulaşım bir hayli kolaydır. Özel araç, taksi, toplu taşıma araçları ya da havalimanı servisleri ile oldukça kolay bir yoldan havalimanına gidebilmek mümkündür. Yaklaşık olarak bir saatlik bir yolculuk ile Elazığ Havalimanı’na ulaşan yolcuların, uçuş saatinden 1-2 saat öncesinde yola çıkması önerilmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.