Gaziantep Havalimanı (GZT)

gaziantep havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Gaziantep Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Gaziantep Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Sazgın Mah. 27900 Oğuzeli/GAZİANTEP
Tel: 0342 582 11 11
Faks: 0342 582 10 11
E-mail: infogaziantep@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Gaziantep Havalimanı

Yemekleriyle ün salmış, Türkiye’nin en çok merak edilen ve yerli yabancı turist çeken şehirlerinden bir tanesi olan Gaziantep’te bulunan Gaziantep Havalimanı, özellikle yaz aylarında çok fazla kullanılmaktadır. Bunun sebebi yaz aylarında Gaziantep’e turistlerin akın etmesi ve o muhteşem baklavayı tadarak lezzetine varmak istemesidir. Kaçırılmayacak bu lezzetin yanı sıra, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin incisi bu şehir, ölmeden önce mutlaka gidilmesi ve görülmesi gereken şehirler arasında yer almaktadır. Tercih edilebilecek en kolay ulaşım çeşidi ise, uçak olarak belirlenmiştir. Otobüs ve tren ile yolculuk yapmak çok uzun ve can sıkıcı olabilir.

Gaziantep Havalimanı Tarihi

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri sayılan Gaziantep’te bulunan Gaziantep Havalimanı, ilk olarak 1976 yılında hizmete açılmış bir havalimanıdır. İlk olarak sadece yurtiçi uçuşlar için açılan liman, 1993 yılına kadar kendini genişletmiş ve dış hatlardan da yolcu kabul etmeye başlamıştır. Yenilenip tekrardan açılma tarihi ise 2006 yılıdır. Günde en az bir kere büyük şehirlerden Gaziantep’e uçuş bulunmaktadır. Bazı farklı şehirlerden de uçuş olmaktadır fakat bunların sayısı haftada 3’ü geçmemektedir. Bunun yanı sıra, yurtdışı seferler haftada bir kez gerçekleşmektedir.

Gaziantep Havalimani Özellikleri

3000 çarpı 48 metre boyutundaki pisti ile, Türkiye’nin büyük sayılabilecek havalimanlarından bir tanesidir. Tarifeli tarifesiz, iç hat, dış hat olacak şekilde uçuşlar gerçekleştirilen bu pistte 24 saat uçuş gerçekleştirilebilmektedir. Çünkü pist oldukça sağlamdır ve ILS sistemine sahiptir. Uçaklar güvenli bir şekilde inip kalkabilir.

Apronda 10 uçak kapasiteli olan pistin, yıllık yolcu taşıma kapasitesi 4 milyondur. 7/24 açık olan otoparkların, araç kapasitesi 585’tir. Güvenli bir şekilde 24 saat uçuş gerçekleştirilebilen bu liman, son derece gelişmiş havalimanlarından bir tanesidir. Gaziantep’e gelecek ve Gaziantep’den bir yerlere gidecek olan kişilerin güvenle ve rahatlıkla tercih edebilecekleri bu liman, Gaziantep’e ulaşımı oldukça kolaylaştırmaktadır.

Gaziantep Havalimanına Nasıl Gidilir?

Gaziantep merkeze çok da uzak olmayan bu havalimanına giderken, genellikle tercih edilen ulaşım özel araç ya da taksidir. Fakat günün belirli saatlerinde Havaş ve otobüs seferleri de gerçekleştirilir. Kişiler cüzi miktarlarda ücretler ödeyerek bu tarz ulaşımları da kullanabilirler. Fakat Havaş ve otobüs seferleri, sık sık gerçekleştirilmemektedir. Bu nedenle kişilerin planladıkları uçuşu kaçırmamaları için garanti bir saatte çıkmaları ya da zamanlarını çok iyi planlayarak, kesinlikle planlarına dahil olan Havaş’ı veya otobüsü kaçırmamaları gerekmektedir. Aksi takdirde uçak kaçırılabilir ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.