Özel Arama
SEYAHAT REHBERİ OTO REHBERİ E-DEVLET İL REHBERİ PAYLAŞIM TÜRKİYE RESİMLERİ
 
 

ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ RESİMLERİ

 

 

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

Dünyanın en büyük Mozaik Müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi'nde Zeugma Antik Kenti’nde ortaya çıkarılan eserler sergilenmektedir. Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi gerek yapısal kompleksi gerekse içinde yer alan eserleri açısından dünyanın en önemli müzeleri arasında yer almaktadır.

Müze pazartesi günleri kapalıdır.

Adres : Mithatpaşa Mahallesi Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı 27500, Şehitkamil, Gaziantep
E-posta : iktm27@kultur.gov.tr
Tel : +90 (342) 230 59 69

ÇİNGENE KIZI MOZAİĞİ
M.S. 2.-3. YÜZYIL | MENAD VİLLASI

Zeugma antik kentinde Gaziantep Müze Müdürlüğü'nce yapılan kazılarda "Mendal Evi" olarak adlandırılan mekanda ortaya çıkarılmıştır. Yapılan kazılarda mekanda yer alan mozaiklerin hemen hemen tamamının eski eser kaçakçılarınca kaçırıldıkları anlaşılmıştır. "Çingene Kızı" olarak adlandırılan figür yapılan kaçak kazı toprağı altında kaldığından şans eseri kaçakçıların gözlerinden saklanmış olup müzemize kazandırılmıştır.

Şeffaf başlığı altındaki dağınık saçları, çıkık elmacık kemiği ve dolgun yüzü, kulaklarındaki küpelerle ortaya çıkarıldığında kazı ortamı şakası olarak Çingene Kızı'na benzetilmiş olup sonraki süreçte bu isim ile anılagelmiştir. Kimliği konusunda aydınlatıcı bilgi bulunmayan bu mozaik başının yanındaki asma filizlerinden dolayı Dionysos'un şenliklerinde yer alan menadlardan biri olduğu ya da Büyük İskender'in portresi olduğunu ileri sürenler bulunmaktadır. Mozaiğin en ilgi çekici yanı gözlerinin, kendisine bakanı her yönden takip etmesidir.

Mozaikte Çingene Kızı'nın bakışlarını etkin kılmak için özel bir tenik kullanılmıştır. Yüzündeki sevinç ve hüznü aynı anda yansıtması da portre sanatında ulaşılan noktayı göstermektedir. Eser, Helenistik Dönem resim sanatında "üç çeyrek bakış" olarak ifade edilen teknikle yapılmıştır. Bu teknik, resim sanatında büyük sanatçılar tarafından kullanılmıştır. Leonarda Da Vinci'nin Mona Lisa resmi, bu teknikle yapılan eserlere bir örnektir. Bu özellikleri nedeni ile eser, Zeugma ve Gaziantep'in sembolü haline gelmiştir.

Çingene Kızı Mozaiği müzenin en üst katında özel bir bölümde sergilenmektedir. Müzenin tüm alanlarında fotoğraf çekimi serbest olup, flaş kullanımı yasaktır.

Kaynak:
Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Resimler:
E-Yaşam Rehberi

 

 

Zeugma Mozaik Müzesi nerede? nasıl gidilir? Ulaşım Haritası

 

 
 

 

 

© 2009 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  İletişim  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları  |  ARŞİV