Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep

Sanat tarihi bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep’te yer alan ve dünya üzerinden yüz binlerce turisti ağırlayan müzelerden biridir. Sanat tarihçileri, arkeologlar ve bu alana ilgi duyan herkesin incisi haline gelen bu müze, hem yapının büyüklüğü hem de mozaiklerin kapladığı alan itibari ile dünya üzerindeki en büyük mozaik müzesi olma unvanına sahiptir. Üstelik mozaiklerdeki olağanüstü sanat anlayışı da Zeugma Mozaik Müzesini ön plana çıkarırken, Geç Antik Dönemi kiliseleri, Hristiyan ve Erken Süryani ikonografisine ait olduğu düşünülen kalıntıların da yer alması, müzeyi daha ilgi çekici bir hal getirmektedir.

Zeugma Mozaik Müzesi Fotoğrafları

zeugma mozaik müzesi
zeugma mozaik müzesi
zeugma mozaik müzesi
zeugma mozaik müzesi
zeugma mozaik müzesi
zeugma mozaik müzesi
zeugma mozaik müzesi
zeugma mozaik müzesi
zeugma mozaik müzesi
zeugma mozaik müzesi
savaş tanrısı ares
çingene kızı mozaiği

Sponsorlu Bağlantılar

 

Zeugma Müzesi Hakkında

Tarihin en önemli arkeolojik keşiflerinden biri olarak kabul edilen Zeugma Antik Kenti’ne ait olan, yaklaşık olarak 2 bin 500 metrekarelik bir alanda yer alan ve dönemin sanat anlayışının eriştiği en üst seviyeye ait örneklere rastladığımız mozaiklerin yanı sıra yine Roma Dönemi’nden pek çok kalıntıyı da Zeugma Mozaik Müzesi’nde görebilmek mümkündür. Bu kalıntıların büyük çoğunluğu ise heykeller, çeşmeler ve sütunlardan meydana gelirken, bu sanat eserlerinden Savaş Tanrısı Ares’in bronz heykeli dünyanın en güzel sanat eseri olmaya aday olarak gösterilmektedir.

Belkıs Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti, Dicle ile beraber uygarlığın temeli olarak kabul edilen Mezopotamya’nın sınırlarını çizen Fırat Nehri kıyıları, Anadolu’yu fethetmek amacıyla bu topraklara gelen Büyük İskender’in komutanlarından Selevkos Nikator tarafından kurulan bir kenttir. 2 bin 300 yıllık bir tarihe sahip olan bu kent ilk zamanlar farklı bir isimle anılırken, daha sonrasında Selevnikos Euphrathes M. Ö. 64 yılında Roma’ya geçmesi ile beraber köprü başı anlamı taşıyan Zeugma olarak adlandırılmıştır.

Oldukça yerinde bir isme sahip olan bu kent, sahip olduğu bu avantajını Sasaniler tarafından yok edilene kadar sürdürürken, edinmiş olduğu zenginlik ile Kommagene Krallığı’nın da en büyük dört kentinden biri olma unvanını kazanmıştır.

Dünya üzerindeki en muhteşem ve görkemli mozaiklerinin çıkarıldığı ve Zeugma Mozaik Müzesi’nin giriş katında sergilendiği Poseidon ve Euphrathes villalarında bütün duvarların ve birçok tabanın fresk ve mozaiklerle süslenmiş olması, bu kentin oldukça zengin bir hayat sürdürdüğü ve sanat anlayışının ayyuka çıktığını kanıtlar niteliktedir.

Zeugma Mozaik Müzesi: Çingene Kızı

Zeugma Mozaik Müzesi’nde yer alan pek çok mozaik oldukça önemli ve büyük bir ustalıkla elde edilirken, bazılarının 500 bin parçadan meydana geldiği bilinmektedir. Üstelik tüm bu mozaiklerin gerçek gibi görünmesi de ayrı bir hayranlık ve heyecana neden olmaktadır. Müzenin en önemli sanat eserlerinden biri olarak karşımıza çıkan Çingene Kız Mozaiği ise, diğer pek çok mozaik gibi büyük bir ustalıkla yapılmış bir ese olurken, aynı zamanda diğerlerinden farklı olarak büyük parçalarla değil, aksine küçük parçalara sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Zeugma’nın Mona Lisa’sı olarak nitelendirilen bu eser, M. S. 2. Yüzyıl ile tarihlendirilmektedir.

Maenad adı ile de bilinen Çingene Kızı Mozaiğinin 12 adet kayıp parçası geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalar ile ABD Bowling Green State Üniversitesi’nde bulunduğu belirlenerek ülkemize getirilmiş ve Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergiye sunulmuştur.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Zeugma Mozaik Müzesi İçin Gaziantep Seyahat Bilgileri?

Günümüzde pek çok sanat severin merak ettiği konulardan biri de “Zeugma Mozaik Müzesi’ne Nasıl Gidilir?” sorusunun yanıtıdır. Türkiye’den ve dünya üzerinden yüz binlerce ziyaretçi ağırlayan bu müze ülkemizin güzide kentlerinden Gaziantep’te yer almaktadır. Merkez ilçesinde bulunan müzeye uçakla ya da otobüs yolculuğu ile ulaşabilmek mümkündür. Kente uçakla ulaşım sağlayanlar Oğuzeli’nden merkeze HAVAŞ, belediye otobüsü ya da taksi ile kolaylıkla ulaşabilmektedir. Üstelik kent içinde 202, 311, 554 numaralı otobüslerle ya da metro ile de müzeye ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Öte yandan karayolunu tercih edenler ise öncelikle yola çıktığı ile göre belirlemiş olduğu güzergah üzerinden Gaziantep Şehitkamil’e ulaştıktan sonra müzeyi kolaylıkla bulabilmektedir. Gaziantep Otogarında hizmet veren Gaziantep Otobüs Firmaları sayfalarımız ile Gaziantep Havalimanı sayfalarımız şehire yapacağınız seyahatler için sizlere tüm bilgileri ve online uçak bileti ile otobüs bileti imkanlarını sağlayacaktır.

Zeugma Antik Kenti ziyaret etmek isteyenlerin ise kent merkezin yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunan Nizip ilçesi Belkıs Mahallesine yolculuk etmesi gerekmektedir. Gaziantep seyahatinizde rahat bir ulaşım sağlamak için Gaziantep Araç Kiralama sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Zeugma Mozaik Müzesi nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster