Atatürk Anı Müzesi

Atatürk Anı Müzesi Gaziantep

Gaziantep’te bulunan Atatürk Evi Anı Müzesi, tarihi günümüze taşıyan Bey Mahallesinde yer alır. Atatürk Anı Müzesi Bey Mahallesinin tarihi evlerinden olan iki yapının içerişinde bulunmaktadır. Hemen yanında oyuncak müzesi yer alır, gitmişken ikisini de görmenizi tavsiye ederiz.

Geniş bir avlusu bulunan Atatürk Anı Müzesi, iki binanın da iki katı dolu dolu anılar ve eski tarihi eşyalar ile doludur. İlk binada Atatürk’ün konakladığı oda, yatağı koltuğu ve kıyafetleri yer alır. Yine aynı bölümde Gaziantep’in kurtuluş mücadelesi içeriye yerleştirilen televizyonlardan kısa film tadında anlatılmaktadır. Eski kitaplardan oluşan kütüphane bu bölümde gezilmektedir.

Atatürk Anı Müzesinin ikinci binasında Atatürk’ün Antep’e gelişinin bölge halkı ağzından anlatıldığı anıların yazılı olduğu panolar, Gazinin Antep’te çekilmiş resimleri yer almaktadır. Yine bu bölümde Atatürk’ün yemek yediği tabak çanak ve çatal takımı, kurtuluş savaşından kalma piyade tüfeğinin yanında üstüne kan izi olan asker üniforması sergilenmektedir. Tarihe bire bir tanıklık edilen müzede eski pullar, daktilo, ilk nüfus cüzdanı, orijinal Nutuk, eski tıbbi malzemeler, eski bombalar gibi bir çok görülecek tarihi eser yer almaktadır.

Atatürk Anı Müzesi Fotoğrafları

Atatürk Anı Müzesi
Atatürk Anı Müzesi
Atatürk Anı Müzesi
Atatürk Anı Müzesi
Atatürk Anı Müzesi
Atatürk Anı Müzesi
Atatürk Anı Müzesi
Atatürk Anı Müzesi

Sponsorlu Bağlantılar

 

Atatürk Anı Müzesi Giriş Ücreti

Atatürk evi müzesinin girişi 5 TL’dir. Öğrenci olan ve öğrenci kartı/belgesi yanında olanlara ücretsizdir. Yine müze kart ile giriş ücretsizdir. Müze tüm hafta 08:30-17:30 arasında ziyarete açıktır.

Atatürk Anı Müzesi Ulaşım

Gaziantep Atatürk Müzesi, Şahinbey ilçesi tarihi Bey Mahallesinde yer almaktadır. Merkez ilçe olması sebebi ile ulaşımı kolaydır. Şehir dışından karayolu ile Gaziantep’e gelecek tarih severler Gaziantep Otobüs Firmaları sayfamızda online Gaziantep Otobüs Bileti alabilirler. Havayolunu tercih etmek isteyenler Gaziantep Havalimanı üzerinde şehre ulaşım sağlayabilir.

Atatürk Anı Müzesi nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster