Hatay Havalimanı (HTY)

hatay havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Hatay Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Hatay Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Paşaköy Mah. Havalimanı Cad. No: 1/1 31121 Antakya/HATAY
Tel: 0326 235 13 00
Faks: 0326 235 13 09
E-mail: infohatay@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Hatay Havalimanı

Hatay Havalimanı, Türkiye’nin güney ucunda yer alan Hatay’da, yolculara havayolu ulaşım hizmeti sunan bir havalimanı olarak bilinmektedir. Hatay şehir merkezi olarak bilinen Antakya’ya 25, İskenderun’a ise 45 km mesafede konumlandırılan Hatay Havalimanı, 10 yılı aşkın süredir yurt içi ve yurt dışı yolculara hizmet vermektedir.

Türkiye’deki uluslararası havalimanları arasında yer alan Hatay Havalimanı, Türk Hava Yolları, Pegasus Havayolları, Borajet, Atlas Global, Hamburg Airways ve Nas Air gibi yerli ve yabancı havayolu şirketleri tarafından tercih edilmektedir. Üstelik Hatay Havalimanı üzerinden bu gibi şirketler ile Türkiye’nin birçok iline ve ayrıca Cidde, Riyad, Lefkoşa, Dusseldorf ve Ercan gibi dünya üzerindeki birçok uçuş noktasına ulaşım sağlayabilmek de mümkündür.

Hatay Havalimanı Tarihi

Türkiye’de aktif olarak kullanılmakta olan havalimanlarından Hatay Havalimanı, ilk olarak 9 Aralık 2007 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır. Kent merkezine 25 km uzaklıkta yer alan bu havalimanı, açıldığı ilk yıl yalnızca iç hatlar olarak hizmet vermiştir. 4 Eylül 2008 tarihinde ise ilk kez Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sefer düzenlenmiş ve her geçen gün uçuş tarifelerine yenileri eklenmiştir. 20 Haziran 2008 tarihinde Uluslararası Hava Hudut Kapısı unvanı kazanmıştır.

8 Haziran 2011 yılında yeni iç ve dış hatlar terminaline kavuşan Hatay Havalimanı, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılmıştır. Yeni terminal binaları ile kapasitesi artırılmış ve bölgenin ihtiyaçlarına cevap verecek bir nitelik kazanmıştır.

Hatay Havalimanı Özellikleri

Türkiye genelinde havalimanları ile alakalı en çok merak edilen konulardan biri de havalimanlarının özellikleridir. Hatay Havalimanı özellikleri de yine pek çok insan tarafından merak edilmektedir.

Yeni iç ve dış hatlar terminal binası toplamda 5 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen bu havalimanı, totalde 43 bin 688 metrekarelik bir alan üzerine kuruludur. 3 bin x 45 metre ebatlarında bir adet piste sahip olması ile bilinmektedir. Bunun yanı sıra yolcuların her türlü ihtiyacı düşünülerek tasarlanmış olan terminal binasında cafe, restoran, büfe, çeşitli bankaların ATM’leri ya da araç kiralama gibi bölümler de yer almaktadır.

Hatay Havalimanına Nasıl Gidilir?

Hatay Havalimanına nasıl gidilir?” sorusunun yanıtı da yine en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Havalimanına gitmek üzere özel araç kullanmayacak olanlar için havayolu ulaşım araçları, taksiler ve kiralık araçlar bulabilmek mümkündür. Havayolu ulaşım aracı olarak hizmet veren Havaş makul bir ücret karşılığında yolcuları uçuş saatine göre havalimanına ulaştırabilirken, taksiler de yine belli bir ücret karşılığında kısa sürede ulaşım sağlamaktadır.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.