Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı (IGD)

ığdır havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Şehit Bülent Aydın Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Küllük Köyü Mevkii Merkez/IĞDIR
Telefon: 0476 278 60 03 - (5 Hat)
Faks: 0476 278 60 01
Email: infoigdir@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Iğdır Havalimanı

Türkiye’de oldukça yeni olan havalimanlarından Iğdır Havalimanı, ülkenin en doğusunda bulunan Iğdır ve çevresi için havayolu ulaşımı sağlamaktadır. Kent merkezine yaklaşık olarak 16 km uzaklıkta konumlandırılan bu havalimanı, 2012 yılından bu yana faaliyet göstermektedir.

İç hatlar alanında ülkenin birçok noktasına havayolu ulaşımı sağlayan Iğdır Havalimanı’nda, Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet gibi firmalar faaliyet göstermektedir. Ankara ve İstanbul’a uçuşların gerçekleştirildiği bu havalimanında ayrıca yolcuların rahat edebilmesi için birçok ayrıntı düşünülmüştür.

Iğdır Havalimanı Tarihi

Iğdır Havalimanı, tarihte ilk olarak 1996 yılında çalışmalarına başlanmış olan bir havalimanıdır. Fakat aradan geçen yaklaşık 4 – 5 yıl sonrasında, 2001 yılında çalışmalar durdurulmuştur. 12 Haziran 2010 tarihinde ise çalışmalarına yeniden başlanan bu yeni havalimanının temeli atılmış ve çalışmalar 1,5 – 2 yıl sonrasında tamamlanarak 13 Temmuz 2012 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla resmen açılmıştır. Açıldığı günden bu yana aktif olarak faaliyet göstermekte olan Iğdır Havalimanı, günümüzde de iç hatlar alanındaki uçuşları ile yolculara hizmet vermektedir.

İnşa edildiği ilk yıllarda Iğdır Havalimanı olarak isimlendirilen bu havalimanında daha sonra isim değişikliği yapılmış ve 2017 yılının Nisan ayında Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı adını almıştır.

Iğdır Havalimanı Özellikleri

Iğdır’a havayolu üzerinden seyahat etmek isteyen yolcuların sıklıkla araştırdığı konulardan biri de Iğdır Havalimanı özellikleri olarak bilinmektedir. En yeni teknolojilerle donatılan Iğdır Şehit Bülent aydın Havalimanı’nda bir adet 3 bin x 45 metre ebatlarında pist, 250 x 24 metre taksirut ve 5 uçak park kapasitesine sahip 240 x 120 metre ebatlarında apron bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 7 bin 582 metre uzunluğuna sahip bir çevre yolu, 3 bin 500 metrekarelik kapalı terminal binasının da bulunduğu bu havalimanında ayrıca 75 araçlık bir otopark, gelen yolcu salonu, giden yolcu salonu ve VIP salon yer almaktadır.

Iğdır Havalimanına Nasıl Gidilir?

Iğdır’da ilk kez havalimanına gidecek olanların sıklıkla araştırdığı bir diğer konu ise “Iğdır Havalimanına nasıl gidilir?” sorusunun yanıtıdır. Her yolcunun Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’na özel aracı ile ulaşım sağlayabilmesi mümkün olurken, bunun dışında taksi, kiralık araç ve havalimanı ulaşım araçları da kullanılabilmektedir.

Iğdır Havalimanı’na ulaşım için ayrıca havayolu şirketlerinin özel servisleri de tercih edilebilmektedir. Uçuş saatine göre firmaların servisleri ile iletişime geçerek belirli güzergahlar üzerinden servise binebilmek ve havalimanına ulaşabilmek mümkündür. Ayrıca bunun için kent merkezinden ticari taksiler ile de belli bir ücret karşılığında havalimanına gidilebilmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.