Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW)

sabiha gökçen havalimanı
 
 
isg saw

Sabiha Gökçen Havalimanı İletişim Bilgileri

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş.
Sabiha Gökçen Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Sabiha Gökçen Havalimanı Terminal Binası Pendik 34912 İstanbul - Türkiye
Santral Tel:0216 588 88 88
Faks: 0216 588 80 10
Web: www.sabihagokcen.aero
Email: kurumsaliletisim@sgia.aero
Kayıp Eşya: terminallostfound@sgia.aero
İş Başvuruları: ik@sgia.aero
Dilek, öneri ve şikayet: musteri@sgia.aero

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sabiha Gökçen Havalimanı

İstanbul’un 2. Havalimanı olarak bilinen Sabiha Gökçen Havalimanı, Pendik ilçe sınırları içerisinde yer alan bir havalimanıdır. Adını dünyanın ilk kadın savaş pilotu ve Türkiye’nin ilk kadın pilotu olan Sabiha Gökçen’den alan bu havalimanı, 2001 yılında bu yana hizmet veren bir havalimanıdır.

Sabiha Gökçen Havalimanı Tarihçesi

Türkiye’nin en önemli kentlerinden birinde ikinci uluslararası havalimanı olarak hizmet veren Sabiha Gökçen Havalimanı, 1998 yılının Şubat ayında inşaat çalışmalarına başlanmış, 2001 yılında ise çalışmaları tamamlanarak hizmete açılmış olan bir havalimanıdır. Yaklaşık olarak 550 milyon dolar gibi bir bütçe ile hayata geçirilen bu havalimanı, LİMAK-GMR-MAHB konsorsiyumu ISG tarafından işletilmektedir. Bu konsorsiyum havalimanının işletme hakkını 20 yıl süre ile 1 Mayıs 2008 yılında devralırken, o tarihten bu yana mevcut terminallerin, otopark, yer hizmetleri, kargo, uçak yakıt ikmal operasyonları ve havalimanı oteli gibi alanların işletmesini gerçekleştirmekte ve kaliteli bir hizmet sunmaktadır.

31 Ekim 2009 tarihinden itibaren 320 bin metrekarelik yeni terminal binasında hizmet vermeye başlayan Sabiha Gökçen Havalimanı, yılda 25 milyon yolcuya hizmet vermeye başlamıştır.

Sabiha Gökçen Havalimanı Özellikleri

Toplamda 4 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir alanda yayılan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, işletmesinin SETUR’a ait olduğu Duty Free alanlarında çeşitli yerli ve yabancı içecek, kozmetik ve türün ürünleri, konfeksiyon, tekstil aksesuarları ve elektronik eşyaların satıldığı alanlarla da hizmet vermektedir. Bunun yanında yeme-içme alanında 9 bin 594 metrekarelik kafe ve restoran alanına yer verilen bu havalimanında, öncü markaların yer aldığı da bilinmektedir.

128 check-in kontuarı, self servis check-in kioksları, gelen-giden yolcular için 74 farklı pasaport kontuarı, 3 farklı apron manzaralı Yelken Lounge ve CIP alanları, iki katlı VIP binası, 400 metrekarelik konferans salonu ve yaklaşık 5 bin araç ile 72 otobüs kapasiteli 4 katlı bir otoparkın yer aldığı bu havalimanında, ayrıca 128 odalı bir otel de bulunmaktadır.

Sabiha Gökçen Havalimanı özellikleri elbette bu kadarla sınırlı kalmazken, 2009 yılından 2015 yılına kadar dünya üzerindeki en hızlı büyüme kaydeden bir havalimanı olma özelliği de taşımaktadır. Ayrıca “Dünyanın En İyi Havalimanı” ödülü de dahil olmak üzere sahip olduğu onlarca farklı ödül ile başarısını ve kalitesini de gözler önüne sermektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.