Siirt Havalimanı (SXZ)

siirt havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Siirt Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Siirt Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: PK/13 Pınarca Köyü/SİİRT
Tel: 0484 254 22 02
Faks: 0484 254 20 02
E-mail: infosiirt@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Siirt Havalimanı

Devlet havayolları tarafından işletilen havalimanlarından bir tanesi olan Siirt Havalimanı, Siirt’e ulaşımı oldukça kolaylaştıran ulaşım yollarından bir tanesidir. Kışın metrelerce karın görüldüğü şehirlerden bir tanesi olan Siirt’e ulaşım sağlamak isteyen kişiler, genel olarak Siirt havalimanını kullanmaktadır.

Ülkenin batı kesimlerinden kış aylarında Siirt’e ulaşmak otobüsle saati, trenle daha uzun saatleri almaktadır. Kış aylarında yollarda bu kadar uzun kalmak, insanların hasta olmasına neden olabilmektedir. Çok fazla uçuş imkanı sunulmasa da, aktarmalı olarak ulaşım sağlamak uçakla her türlü daha mantıklıdır. Çünkü havalimanları arasında geçiş yapmak zor olmadığı gibi, insanların hasta olmasına da neden olmamaktadır. Şuan Siirt’e düzenli uçuş yapan şehirlerimiz İstanbul, Ankara ve İstanbul’dur. Ülkenin Siirt’e en uzak bölgelerinde bulunan şehirlerden yapılan bu uçuşlar, ulaşımın ciddi oranda rahatlamasını sağlamıştır.

Siirt Havalimanı Tarihçesi

Siirt havalimanı ilk olarak 1964 yılında, il özel idaresi tarafından hizmete açılmıştır. 1964 yılında tek pisti bulunmaktadır ve bu pist 1600 metre uzunluğundadır. 1994-1998 yılları arasında özel il idaresinde olan idare, DHMI’ye devredilmiştir. 2000 yılına gelindiğinde pist 200 metre uzatılmış, 1800 metreye ulaşmıştır. 2008 yılında havaalanına bir garaj inşa edilmiş, bu sayede araç trafiği hafifletilmiştir. 2009 yılına gelindiğinde ise, gelen yolcu ile giden yolcu arasına müdürlük binası yapılmıştır. 2010 yılında pist 200 metre daha arttırılmış ve toplam 2000 metreye ulaşmıştır.

2018-2019 yıllarında aprona ekleme yapılmış ve apron genişletilmiştir. İkinci bir taksi yolu daha yapılmış, bu sayede uçak kalkış saatlerinde meydana gelen trafik azaltılmıştır. Uçaklar için emniyet sahası inşa edilmiş, bu sayede uçuşlar daha güvenli hale getirilmiştir. Son olarak 24 dönüş cebi yapılarak, tüm pistler güvenli hale getirilmiştir.

Siirt havalimanının restorasyon çalışmaları hala devam etmektedir. Amaç bu havalimanını modern hale getirmek, inişleri ve kalkışları kolaylaştırmak ve uçaklar için pisti daha güvenli hale getirmektir.

Siirt Havalimanına Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Siirt havalimanına ulaşım genel olarak özel araç ya da taksi ile gerçekleştirilmektedir. Şehir merkezine çok uzak olmayan havalimanına taksi ile ulaşıldığında, taksi çok fazla yazmamaktadır. Bunun yanı sıra daha çok özel araç tercih edilmektedir. Park etmek için uygun alanların da bulunduğu havalimanı, özel araçla ulaşım sağlamak için oldukça uygundur.

Siirt havalimanına ulaşım sağlamak genel itibari ile kolaydır. Yollar düzgündür ve havalimanı küçük olduğu için şehir merkezine yakındır. Yine de ilçelerden gelecek olan kişiler için ulaşım sıkıntı hale gelebilir. Servis veya otobüs ile ulaşım sağlanmamaktadır.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.