Sinop Havalimanı (NOP)

sinop havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Sinop Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Sinop Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Bostancılı Mh. Karagöl Akliman Mevkii Merkez/SİNOP
Tel: 0368 271 56 08-09
Faks: 0368 271 56 06-07
E-mail: infosinop@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sinop Havalimanı

İç ve dış hatlar olmak üzere iki adet terminale sahip olan Sinop havalimanı 12700 metrekarelik bir alana sahiptir. Hizmete giriş yılı 1993 yılı olan bu liman, Sinop’ta bulunan vatandaşlar için büyük bir kolaylık haline gelmiştir. Hizmete giriş tarihinin böylesine geç olması, insanların 1993 yılına kadar yakın havalimanlarından aktarma yaparak zorluk çekmelerine neden olmuştur. Fakat bu yıldan sonra, özellikle büyük şehirlere gerçekleştirilen uçuşlar, insanları büyük oranda rahatlatmış ve bu sıkıntıyı ortadan kaldırmıştır.

Sinop havalimanı açılmadan önce uçuşlar Trabzon havalimanı üzerinden yapılmıştır. Fakat artık ulaşım kolaylaşmış, özellikle yurtdışına çıkacak olan kişiler için aktarma olanağı sunulmuştur. Sinop’tan yurtdışına direkt uçuşlar düzenli olarak yapılmamaktadır. O hat genel olarak özel uçaklar için kullanılmaktadır. İç hatlardan da düzenli uçuşlar İstanbul istikameti içindir. Diğer uçuşlar haftada bir, on günde bir gerçekleştirilirken, İstanbul uçuşu her gün gerçekleştirilir.

Sinop Havalimanı Tarihçesi

Sinop havalimanı ilk olarak 1993 yılında hizmete açılmıştır. Uçuşlarda yeterince yolcu trafiği olmaması, pistin yeterince güvenli olmaması ve bazı restorasyon çalışmalarına gerek duyulması gibi sebepler dolayısıyla 2001 yılında terminal tekrar kapatılmıştır. 2008 yılında tekrar hizmete açılan ve gerekli restorasyon çalışmaları yapılarak uçuşları daha güvenli hale getirilen havalimanında, uçuşlar da kolaylaşmıştır.

Havalimanından her gün düzenli olarak İstanbul uçuşu gerçekleştirilmektedir. Haftanın 7 günü uçuş düzenleyen Türk hava yolları ve haftanın belirli günlerinde uçuş gerçekleştiren Pegasus havayolları dışında, Sinop Havalimanına inen başka bir havalimanı bulunmamaktadır.

Sinop havalimanının güncel yolcu kapasitesi 2 milyon kişiliktir. Şehre uzaklığı yalnızca 8 km olan havalimanına ulaşım çok kolaydır. Pisti 2000 çarpı 45 boyutundadır. Büyük havalimanları arasında gösterilemeyecek kadar küçük, küçük havalimanları arasında gösterilemeyecek kadar büyük bir havalimanıdır.

Sinop Havalimanına Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinde yaşayan kişilerin Sinop havalimanına gitmeleri oldukça kolaydır. Çünkü havalimanı şehir merkezinden yalnızca 8 km uzaklıktadır. Özel araç, otobüs ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır. Otobüs saatleri Türk hava yollarının gerçekleştirdiği İstanbul uçuşuna göre tasarlanmıştır. İstanbul uçuşunun gerçekleşeceği saate yakın otobüs havalimanına gitmekte, İstanbul uçağının geldiği saatte otobüs geri gelmektedir.

Çevre ilçelerden gelecek olan kişilerin özel araç ya da taksi ile ulaşım sağlamaları daha iyi olabilir. Otobüs saatini ayarladıkları takdirde, otobüs de kullanılabilir. Taksi çok fazla yazmamaktadır. Bunun yanı sıra özel araçla ulaşım sağlamak da oldukça mantıklıdır. Havalimanı büyük bir otoparka sahip olduğundan, araç güvenliği esastır.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.