Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı (NKT)

şırnak havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Şırnak Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Mardin Şırnak Karayolu Çağıl Köyü 73200 Cizre/ŞIRNAK
Telefon: 0486 636 77 00 - 01 - 02
Faks: 0486 636 77 07
Email: infosirnak@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı

Soğuğun çetin geçtiği illerimizden bir tanesi olan Şırnak’a ulaşım, özellikle kış aylarında hiç kolay değildir. Otobüs yolculuğu kış aylarında çok uzun sürmekte ve insanların mağduriyet yaşamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle uçak ile ulaşım sağlamak çok daha güvenli ve çok daha kolaydır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en güneyinde yer alan Şırnak’a açılan Şırnak Şerafettin Elçi havalimanının açılış yılı 2013’tür. Şehirden hayli uzakta yer alan bu havalimanı, şehrin merkezine 58, Şırnak’ın merkezi ve büyük ilçeleri arasında yer alan Cizre’ye 13, yine aynı şehirlerden Silopi’ye 55 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı Özellikleri

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı 2013 yılında yapılmış ve aynı yıl hizmete açılmıştır. Yolcu kapasitesi 500 bin kişiden oluşmaktadır. Dış hatlar terminali bulunmaktadır fakat bazı özel durumlar haricinde kullanılmamaktadır. Uçuşlar iç hatlar üzerinden yapılmakta ve düzenli uçuş yapılan havalimanları İstanbul Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı ve Adana Şakirpaşa Havalimanı şeklinde sıralanmaktadır. Diğer şehirlere düzenli uçuş gerçekleştirilmemekte, fakat haftada, 10 günde, 2 haftada bir uçuş yapılan şehirler de bulunmaktadır. İnsanlar yapacakları uçuşları genellikle Ankara veya İstanbul üzerinden aktarmalı olarak gerçekleştirmektedir.

Güneydoğu Anadolu bölgesinin tarih kokan şehirlerinden bir tanesi olan Şırnak’ta, yolcu360.com sitesi üzerinden araba kiralamak oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra, gidildiğinde mutlaka gezilecek olan yerler arasında Cudi dağı, bazı kiliseler, birçok türbe, Hamidiye Kışla Binası, Finik Kalesi, Cizre Kalesi ve Surları bulunmaktadır. Şehrin ünlü birçok yemeği bulunmaktadır fakat tatlılarına daha çok önem göstermek, yapılabilecek en doğru hareketler arasında yer almaktadır. Şehrin tatlıları başka hiçbir yerde bulunamayacak kadar iddialıdır.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı Nasıl Ulaşılır?

Şırnak Şerafettin Havalimanı ulaşımı, otobüs ve taksi ile sağlanabilmektedir. Taksi ile yapılan bir ulaşım, şehrin merkezinden 90, Cizre’den 35 ve Silopi’den 80 TL gibi bir masraf çıkarmaktadır. Verilen rakamlar ortalama tutarlardır. Bunun yanı sıra, özel araç ile de kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Otobüs saatleri genel olarak İstanbul uçuşlarına göre ayarlanmıştır. Otobüsle ulaşım çok uzun sürdüğünden, sabah ve öğle uçuşları için giden ilk otobüse binmek daha mantıklı olacaktır.

Kişilerin gidecekleri ilçelerdeki otobüsleri ve saatlerini takip etmeleri, uçuğa kaçırmamaları için gereklidir. Taksiyle ulaşımda havalimanı, merkezden yaklaşık 1.5-2 saat, Cizre’den 30-50 dakika ve Silopi’den 90-100 dakika sürmektedir. Kişiler özel araçla seyahat edeceklerinde bile, buna göre saati ve dakikayı ayarlamalıdır.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.