Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

Ankara Beypazarı

İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeyinde yer alan Beypazarı, Ankara'ya bağlı bir ilçedir. Eski Ankara İstanbul yolunun üzerinde bulunan Beypazarı, tarihte Osmanlı Devleti'nin tımarlı sipahi merkezlerinden birisidir. Yöredeki ekonomik ve ticari hayatın yoğunluğu nedeniyle Bey- Pazarı adını almıştır. Birçok farklı kültürün izlerini taşıyan Beypazarı, tarih boyunca çok sayıda medeniyeti ev sahipliği yapmıştır. Hititler, Frigler, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Anadolu Selçuklu Ve Osmanlıların Beypazarı topraklarında egemen olduğu bilinmektedir.

Günümüzde halen birçok kültürü ve tarihi barındıran Beypazarı, Türkiye'nin %60 havuç ihtiyacını karşılamakla birlikte muhteşem bir turistik ilçedir. Bu nedenle Beypazarı'nın tam ortasında kocaman bir havuç heykeli bulunmaktadır. Ancak her ne kadar havucu ile ön plana çıksa da Beypazarı’nı bilindik yapan cumbalı ya da guşkanalı ahşap yapılara sahip eski Beypazarı evleridir. Evlerin tavan arasındaki bölümünün çatıdan yükselerek depo olarak kullanılan guşkanalar, Beypazarı evlerinin birçoğunda bulunmaktadır. Ankara'nın en şirin kasabası olan Beypazarı’nı ziyaret ettiğinizde en fazla 3 kattan oluşan eski konakları, el sanatları ile uğraşan küçük dükkanları gördüğünüzde buradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Beypazarı Fotoğrafları

beypazarı
beypazarı
beypazarı
beypazarı
beypazarı kent tarihi müzesi
beypazarı kent tarihi müzesi
beypazarı kent tarihi müzesi
beypazarı kent tarihi müzesi

Sponsorlu Bağlantılar

 

Beypazarı'nda Gezilecek Yerler

Osmanlı döneminin nostaljisi ne barındıran Beypazarı, tarihi evleri ve mistik görüntüsüyle geçmişe açılan bir kapı niteliğindedir. Tarihi evlerinin yanı sıra leziz yöresel yemeklerin de bulunduğu Beypazarı'nda tarihi müzeleri Gezebilir ve doğal güzelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle hafta sonları kalabalık ziyaretçi akınlarına uğrayan Beypazarı'nda Hıdırlık Tepesi’ne çıkarak şehrin tüm güzelliklerini kuş bakışı seyredebilirsiniz. bununla birlikte İnözü Vadisi, Alaaddin Sokak, Tekke Yaylası, Beypazarı Yaşayan Müze ve Suluhan Kervansarayı’nı ziyaret ederek tarihi yakından hissedebilirsiniz. Ancak Beypazarı'nı Daha dedim ben yaşamak da anlamak istiyorsanız, mutlaka Beypazarı Kent tarihi müzesini ziyaret etmenizi öneririz.

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

1928 yılında inşa edilen Beypazarı Kent Tarihi Müzesi, Türk mimarisinin izlerini taşımaktadır. müzeye ev sahipliği yapan Rüstempaşa Okulu, müze yapılmak amacı ile Beypazarı Belediyesi tarafından il özel idareden alınmıştır. Geçmişten günümüze kadar olan tüm tarihi seyirleri görebileceğiniz Beypazarı Kent Tarihi Müzesi’nde tarihi kalıntılar, maketler, dönem eserleri ve birçok belge bulunmaktadır. Önemli bir arşivi de içinde barındıran müze, gerek kişisel araştırmalar için gerekse kültürel geziler için çok önemli noktalardan birisidir. Kent tarihine ışık tutması açısından oldukça ciddi bir kaynak sayılan Beypazarı Kent Tarihi Müzesi’ni ziyaret ederek, geçmişi ve bugünü bir arada gözlemleyebilirsiniz. Toplamda 5 farklı bölümden oluşan Beypazarı Kent Tarih Müzesi;

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi Nerededir?

Rüstem Paşa Mahallesi’nde bulunan Beypazarı Kent Tarihi Müzesi, Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer almaktadır. Toplu taşıma araçları kullanılarak kolayca ulaşılabilen müzeye, Ankara AŞTİ’den bineceğiniz Beypazarı otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Beypazarı ilçesi içerisinde bulunan minibüsle tercih ederek de kolay ulaşım sağlayabilirsiniz. Ankara il merkezine yaklaşık 100 km uzaklıkta olan Beypazarı Kent Tarihi Müzesi’ni kendi aracınızla da ziyaret edebilirsiniz.

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi’nin Çalışma Saatleri

Ankara'da gezilecek yerler listesinin neredeyse başında gelen Beypazarı Kent tarihi müzesi, Pazartesi günü hariç haftanın diğer günleri ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Yaz döneminde 10.00 - 18.00 saatleri arasında hizmet veren Beypazarı Kent tarihi müzesi, kış döneminde 09.00 - 17.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Beypazarı Ziyareti İçin Ankara'ya Seyahat Bilgileri?

Beypazarı ve Kent Tarihi Müzesini gezip görmek için Ankara seyahati düşünüyorsanız karayolu, demiryolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. Ankara'ya yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını Ankara Otobüs Firmaları sayfamızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız Ankara Esenboğa Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Keyifli bir tren yolculuğu düşünürseniz İstanbul'dan, Konya'dan ve Eskişehir'den Yüksek Hızlı Trenler ile kolayca Ankara'ya ulaşabilirsiniz. Ankara Beypazarı seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz Ankara Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir Beypazarı Kent Tarihi Müzesi ziyareti dileriz.

Beypazarı nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster