Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

  Beypazarı Kent Tarihi Müzesi - ANKARA

<< Geri Fotoğraf Albümü

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

 

1928 yılında inşa edilen ve günümüze kadar korunan Beypazarı Rüstempaşa Okulu Beypazarı Belediyesince İl Özel İdaresi’nden alınarak, tarihi değerlerin sergilendiği Beypazarı Kent Tarihi Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Beypazarı ile ilgili ilk çağlardan günümüze kadar olan tüm tarihi seyirler; maketler, kalıntılar, dönem eserleri ve tüm belgelerle Kent Tarihi Müzesi’nde görülebilir. Kişisel araştırmalar için çok önemli bir arşivi de içinde barındıran Müze’de, Beypazarı’nın dünü ve bugünü en ufak ayrıntısına kadar canlandırılıyor.

Tarihi Beypazarı Evleri:

Beypazarı evleri genellikle Ankara-İstanbul yolunun kuzeyinde, dağların dik yamaçlarına ve vadilerine yerleşmiştir. Yerleşmeye uygun olmayan balık sırtı görünümündeki kalker tepeler, eski konut dokusu içinden fışkırarak görsel bir etki yaratırlar. Yeni gelişen kesim ise eski İstanbul yolunun güneyindeki düzlüklerde ve batıya doğru karayolunun kenarında yer almaktadır. Çarşı ve geleneksel konutlardan oluşan mahalleler, eski kesimdeki karakteristik dokuyu oluşturur. Tarihi evlerin bulunduğu yerin müşterek adı "Hıdırlık Tepesi" dir.

Beypazarı evleri genellikle 3 katlıdır. Binanın dış yüzünü örten ahşap pervazlar harç sıva ile sıvanmıştır. Bu sıvaya şam dolma denir. Evlerin zemin katları taş, üst katları ahşap iskelet içine ahşap veya kerpiç dolgu sistemi ile yapılmıştır. Evlerin planı, yerel özelliklerle yoğrulmuş geleneksel Türk evi planını yansıtır. Büyük evlerde ya da kanatlarda zemin katında, taşlığa benzer hizmetkar bölümü de bulunur, zemin dışa ufak pencerelerle açılır. Taşlıkta bir yalak ve ocak da bulunmaktadır. Bu mekandan üst katlara, ilk üç-dört basamağı taş, diğer kısmı ahşap olan merdivenlerle ulaşılır. Üst katlar asıl yaşama katlarıdır. Sofa ya da çardak (evin ortasında, odaların açıldığı alan) etrafında yer alan odaların dışında tuvalet, mutfak gibi mekanlar da bulunur. Guşkana' ya (sundurmalı yarı çatı katı), Beypazarı evlerinde sıkça rastlanır. Guşkana tavan arasındaki mahallin çatıdan yükselerek çıkması ile oluşan yapıdır.

Beypazarı' nda yaklaşık 3000 (üçbin) tarihi ahşap ev vardır. Bu evlerin 600' den fazlası Beypazarı Belediyesi veya onun teşvikiyle bir çok gönülü tarafından restore edilmiştir.

 

Kaynak: Beypazarı Belediyesi

Resimler: Emre Erhamza

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi nerede? nasıl gidilir? Ulaşım haritası


Daha Büyük Görüntüle

 

© 2009 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  İletişim  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları  |  ARŞİV