Bayraklı Baba Türbesi

Gelibolu Bayraklı Baba Türbesi

Bayraklı Baba Türbesi Çanakkale İlimizin Gelibolu İlçesi Hoca Hamza Mahallesi Fener Tepesi mevkiindedir. Tepeye girişte Astsubay Orduevinin bitişiğinde Hamza Koya bakan yönde aşağı inen beton dar bir yolun altında üstü bayraklarla donatılmış, küçük bir bahçenin içinde bulunan mermer bir mezarda asıl adı Karaca Bey olan Bayraklı Baba yatmaktadır.

Bayraklı Baba Türbesi yöre için önemli bir adak yeri olarak bilinmektedir. Trakya ve Marmara’nın en önemli yatırlarındandır. Bayraklı Baba Osmanlı ordusunda bayraktarlık yapmış ve bu uğurda şehit olmuş yiğit ve ermiş bir kişidir. Burada dilek adayanlar dilekleri yerine geldiği zaman türbeye tekrar gelerek bayrak asarlar. Halk arasında burada adanan dileklerin genelde çok tuttuğuna inanılmaktadır.

Bayraklı Baba Türbesi Resimleri

gelibolu bayraklı baba türbesi
gelibolu bayraklı baba türbesi
gelibolu bayraklı baba türbesi
gelibolu bayraklı baba türbesi
gelibolu bayraklı baba türbesi
gelibolu bayraklı baba türbesi
gelibolu bayraklı baba türbesi
gelibolu şehit denizaltıcılar anıtı

Karaca Bey, Bayraklı Baba'nın Öyküsü

Karaca Bey’in Bayraklı Baba olarak anılmasına neden olan öykü şöyledir; Karaca bey, arkadaşlarıyla beraber düşman tarafından sarılır, kimi şehit kimi tutsak olur. Karaca bey elinde bayrağı ile düşmana direnir, şehit ve tutsak olması durumunda bayrak düşmanın eline geçeceğinden bayrağı düşmana teslim etmek istememektedir. O anda aklına bir fikir gelir. Bayrağı küçük parçalara böler ve yutar, sonrada düşmana saldırır, yaralanır ve yere düşer. Yaralı olarak bulunduğunda arkadaşları tarafından kendisine bayrağın nerede olduğu sorulur; düşmana teslim etmemek için yuttuğunu söyler.

Komutanı bu sözlere inanmaz dürüst ve yiğit biri olan Karaca Bey bunu ispat etmek için keskin palası ile karnını yarar ve yuttuğu bayrak parçaları karnından dışarıya kanlarla beraber çıkar. Gerçeği ispatlaması ve mutluluğu içinde yere yığılır. Son sözü şu olur “Benim mezarımdan hiçbir zaman bayrak eksik etmeyin” der.

İşte o gün bu gündür türbesinden bayrak eksik olmaz. Gerçek öykü ise, Karaca Bey donanmada bayraktarlık yapan yiğit bir denizcidir. Marmara Yassı ada açıklarında, Bizans donanması ile yapılan savaşta elinde sancağı ile beraber şehit düşmüştür. Donanmanın merkezi olan Gelibolu’da sahile yakın bir yere gömülmüş ve vasiyeti üzerine mezarı bayraklarla donatılmıştır. Ölümü H.813-M.1410’dur.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Bayraklı Baba Türbesi nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster