Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB)

İstanbul’da gezilecek en güzel yerlerden bir tanesi olan İstanbul Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, İstanbul’un en güzel botanik bahçelerinden bir tanedir. Çeşit çeşit bitkiye ev sahipliği yapan bu bahçe, bakımı olabilecek en iyi şekilde yapılan bahçelerden bir tanesi olması dolayısıyla, harika bir renk çeşitliğine sahiptir. Neredeyse her renkten bitkiyi barındıran bu bahçeye, mutlaka bir fotoğraf makinası ile gelinmelidir. Kamerası iyi olan bir telefon ile gelmek de mantıklı olabilir. İnsanın mutlaka fotoğraf çekinmek isteyeceği bu saklı bahçede, fotoğrafını çekmeden dönemeyeceği çiçekler de bulunmaktadır.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Resimleri

nezahat gökyiğit botanik bahçesi
nezahat gökyiğit botanik bahçesi
nezahat gökyiğit botanik bahçesi
nezahat gökyiğit botanik bahçesi
nezahat gökyiğit botanik bahçesi
nezahat gökyiğit botanik bahçesi
nezahat gökyiğit botanik bahçesi
nezahat gökyiğit botanik bahçesi

Sponsorlu Bağlantılar

 

İstanbul Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Tarihçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi 1995 yılında İstanbul’da Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına bir hatıra parkı oluşturmak niyetiyle kurulmuştur. Parkın kurulduğu alan yol inşaatından kaldığı için ileri derecede derecede bozulmuş toprak ıslah edilmiş ve akabinde a 32 hektarlık park alanına yaklaşık 50.000 ağaç ve çalı dikilmiştir. Daha sonra yaşanan gelişmeler ışığında parkın botanik bahçesi olmasına karar verilmiş ve 2002 yılında halkın ziyaretine açılmıştır. Türk iş adamı Nihat Gökyiğit’in eşi Nezahat Gökyiğit’ten adını almıştır. Parkın adı 2003 yılında Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi olarak belirlenmiştir. Parkın günümüzde sahip olduğu 46 hektarlık alan onu, Türkiye’nin en büyük botanik bahçelerinden biri yapmaktadır. Sahip olduğu bitki çeşitliliği 50 binin üzerindedir. Her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen bu bahçe, Ataşehir, Ümraniye’de yer almaktadır. Ulaşımı Avrupa yakasında oturanlar için epey sıkıntılı olsa da, Anadolu Yakasında oturan kişiler için ulaşımı çok kolaydır.

Özellikle bahar aylarında, çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bu bahçe bir arboretum olarak da geçmektedir. Özellikle üniversite öğrencilerinin akın akın ziyaret ettikleri bu bahçede Merkez Ada, Mesire Adası, İstanbul Adası, Arboretum Adası, Meşe Adası, Anaolu Adası, Trakya Adası ve Ertuğrul adası olmak üzere sekiz ada bulunmaktadır. Bu adacıkların her ikisi de birbirinden güzel manzaralara sahiptir. Gelenler fotoğraf çekilmek için adeta sıra beklemektedir. O kadar büyük bir yerdir ki, bir günde gezmek neredeyse mümkün değildir. Bir kişi yorulmadan, dinlenmeden, giriş saatinde girip, çıkış saatinde çıktığı takdirde bile ancak 4 te 3’ünü ziyaret edebilmektedir. Girenlerin ellerine harita almadan yollarını bulabilmeleri mümkün değildir. Bu nedenle içeride dolaşan görevlilerden yol tarifi alınarak çıkış bulunabilir.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Nasıl Gidilir?

İstanbul Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne toplu taşıma kullanarak gidecek olan kişiler, otobüs, metro ya da minibüs ile ulaşım sağlayabilir. Kadıköy’den sonra ulaşımı oldukça kolaydır. Avrupa yakasından gelen kişiler, Kadıköy İskelesi’nden metroya giderek yolunu rahatlıkla bulabilir. Diğer ulaşım seçenekleri ise, taksi ya da özel araçtır. Bazen bazı turlarda, bu bahçeye servis kaldırılmaktadır. Kişiler bu turları takip ederek de bahçeye ulaşım sağlayabilmektedir.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi İstanbul İlimizin Anadolu yakasında, Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinden gelen otoyollarla, Anadolu Otoyolunun kesişiği kavşakta kuruludur. Botanik bahçesi kavşaktaki anayollar ile bağlantı yolları arasında kalan adalar üzerinde kuruludur ve birbirine bağlı sekiz adadan oluşmaktadır. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nin Ataşehir ve Ümraniye olmak üzere 2 adet girişi vardır.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu / Bekir Pekyiğit

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ulaşım ve gezi haritası

Haritayı Göster