Abant Gezilecek Yerler Rehberi

Abant Gezi Rehberi

Tepelerin arasına yayılmış, kendi halinde, huzurla ışıldayan bir göl düşünün… Gölün hemen üstünde derin çam ormanları yükseliyor. İçinde kaybolmak isteyeceğiniz, tatlı-serin bir esintiyle gölgesinde yürüyebileceğiniz, temiz hava ve saf huzurdan oluşan ormanlar bunlar. Bazen kendi halinde şırıldayan dereler, bazen de usulca göle doğru meyleden yer altı kaynakları karşılıyor sizi. Dünyanın çam ve çiçek koktuğu bu tatlı su kenarı, gerçek olduğuna inanamayacağınız bir masal ülkesi gibi…

Abant Gölü’ne gelmek için, Ankara yönünden geliyorsanız, otobanda Bolu(Batı) sapağını geçtikten 12-13 kilometre sonra Abant dönüşüne varacaksınız. İstanbul tarafından geliyorsanız da Bolu’ya varmadan Abant dönüşü sizi karşılayacak. Buradan yaklaşık 40 kilometre ilerde Abant Tabiat Parkı karşınıza çıkıyor. Abant’a varmadan biraz bu yoldan bahsedelim. 15-20 km sonra bu yol üzerinde butik oteller başlıyor. Sol tarafınızda kalan küçük derenin kıyısındaki bu şirin otellerde kalmak, güzel bir hafta sonu tatili için iyi bir alternatif olabilir. Bunlardan biri, kalmadığım ancak restoranında bir şeyler içme fırsatı bulduğum Yeşilev’den biraz bahsetmek isterim. Abant’a giderken 20. kilometre civarında yolun sağ tarafında kalıyor Yeşilev. Mimarisiyle mutlaka gözünüze çarpacaktır zaten. İnanın bana içi daha güzel. En azından bir şeyler içmek için buraya uğrayın derim. Birbirinden güzel ve farklı temalara sahip apart evlerini de büyülü bir dinlence için tavsiye edebilirim (hayalevi, neşeli ev, rüya evi…).

Abant Gölü Fotoğrafları

abant gölü
abant gölü
abant gölü
abant gölü
abant gölü
abant gölü
abant gölü
abant gölü
abant gölü
abant gölü
abant gölü
abant gölü
abant gölü
abant gölü
abant gölü
abant gölü
abant gölü
abant gölü
abant gölü
abant gölü

Sponsorlu Bağlantılar

 

Abant Tabiat Parkı’nın girişi ücretli, burası için cüzi bir ücret ama bilmenizde fayda var. Gölün kıyısını arabanızla gezmeniz mümkün. Bunun dışında fayton ve lunaparklardakilere benzeyen bir tren gibi alternatifleriniz de var (Fayton biraz pahalı, ben olsan trene binerdim). Kondisyonunuza güveniyorsanız otellerden bisiklet de kiralanabiliyormuş. Gölün çevresinde vakit geçirilebilecek birbirinden farklı çok fazla yer var.

Size tavsiyem şöyle olacak: Parkın girişinde arabanızdan inin ve gölün kıyısında biraz vakit geçirin. Buradaki iskelelerden inanılmaz manzaralar yakalayabilirsiniz. Sonrasında ise gölün karşı kıyısındaki minyatür yaylalarda yürüyüş yapın (Ordulu olduğum için bana minyatür geliyor J). Dilerseniz ormanın içine doğru giden patikaları da keşfedebilirsiniz. Yiyecek için benim önerim tedarikli gelmeniz ve geziyi piknikle birleştirmeniz. Ancak dilerseniz Büyük Abant Oteli’nin göl kıyısında çok güzel bir restoranı var. Özellikle iskelesinde yenilen yemeğin tadı olağanüstü manzarayla birleşince karnınızla birlikte ruhunuz da doyuyor. Biz alabalığından çok memnun kaldık. Lakin fiyatlar bütçeye göre değişmekle birlikte bize biraz yüksek geldi. Ama manzarayı düşününce her kuruşuna değer diyor insan. Oradan biraz da ileride daha bütçenize daha uygun olduğunu düşündüğüm ocak başı benzeri bir yer daha var. Ancak bahsettiğim restoranla karşılaştırınca bana pek cazip gelmediğini söylemeliyim. Ben zaten mangal keyfinden yanayım.

Abant Gölü, hem günübirlik gezinti hem de hafta sonu tatili için çok uygun bir yer. Yoldan kaçmıyorsanız İstanbul’dan 3-3,5 saatte buraya varılabilir. Ayrıca çevrede yer alan Yedigöller vb. yerleri de gezebilirsiniz. Abant Gölü keşfetmeniz için sizi bekliyor.

Abant Gölü Tabiat Parkı

Abant Gölü Tabiat parkı Bolu ili sınırları içinde yer alır. 1328 metre yüksekliğe sahip doğa harikası bu göle ulaşım D-100 Karayolu üzerindeki Ömerler Köyü sapağından itibaren içeri doğru 22 km dir. Bu yola girdiğiniz zaman karşılaştığınız manzara Abant Gölü Tabiat Parkının güzelliği hakkında hemen fikir sahibi olmanızı sağlamaktadır. Yeşilin her tonu ile karşılacağınız yol üzerinde her iki tarafta yer alan çeşmelerden akan doğal kaynak suları soğuk ve lezzetlidir. Yine yol boyunca odun ateşinde pişen sucuk ekmek satış yerleri yer almaktadır. Buralarda yapılan demlik çaylar yol yorgunluğunu atmaya birebir. Ankara-İstanbul otoyolunda "Abant Gişeleri" çıkışı bulunmaktadır. (İstanbul yönünden geldiğinizde Bolu Tünelinden sonra, Ankara yönünden geldiğinizde ise Bolu Tünelinden önce) Bu gişelerden çıkışta çok kısa bir mesafe giderek D-100 e iniliyor. D-100 de yer alan ışıklara geldiğinizde tam karşınıza Abant girişi çıkıyor.

Abant Gölü Tabiat Parkı, Bolu'ya 33, Ankara'ya 225, İstanbul'a ise 258 km. uzaklıktadır. Tabiat Parkı Düzce'ye 60. km., Mudurnu'ya 20 km. uzaklıktadır. Park alanı içinden devam eden asfalt yol Mudurnu' ya gitmektedir. Mudurnu Saray Helvası yöreye has çok lezzetli bir üründür. Yine yörede yetişen ballar üreticiler tarafından satışa sunulmaktadır.

Göl çevresinde 7,5 km uzunluğunda yürüyüş alanları ve bisiklet yolları düzenlenmiştir. Bisiklet kiralamak mümkündür. Yine göl etrafında Fayton ile gezi yapmak veya ata binmek ücretlidir. Alabalık (Abant Alası) çıkan gölde olta balıkçılığı yapılmaktadır. Yaz aylarında hafta sonlarında piknik alanlarında yer bulmak için erken saatlerde gitmek gerekmektedir. Kışın donan gölün etrafında yürüyüş veya piknik yapmak ayrı bir güzelliktedir.

Orman varlığı bakımından Türkiye'nin en zengin illerinden biri olan Bolu'nun Abant Tabiat Parkında göl çevresinde, çam, köknar, kayın, meşe, kestane, gürgen, kavak, yabanıl meyve ağaçlarından oluşan zengin bir bitki örtüsü vardır.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Abant Gölü Tabiat Parkı İçin Bolu'ya Seyahat Bilgileri?

Abant Gölünü gezip görmek için Bolu seyahati düşünüyorsanız karayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. Bolu'ya yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını Bolu Otobüs Firmaları sayfalarımızda bulabilirsiniz. Bolu Aban Gölü seyahatinizi araç kiralayarak yapmak isterseniz Araç Kiralama Şirketleri sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir Bolu Abant Gölü Tabiat Parkı gezisi dileriz.

Abant Gölü nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster