Gölcük Tabiat Parkı Bolu

Gölcük Tabiat Parkı

Bolu il sınırları içerisinde yer alan ve yaklaşık 1200 metre yüksekliğe sahip Gölcük Tabiat Parkı, temiz havası, doğal güzelliği ve sakinliği ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Çam ağaçlarının göle yansıdığı eşsiz manzarasıyla adeta cennetten bir köşe olan Tabiat Parkı, günübirlikçiler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor.

Tabiat Parkı’nın asıl çekim noktası olan göl ise sanılanın aksine yapay bir göldür. İlk olarak 1950’li yıllarda oluşturulmuş ve yıllar içinde zamanla büyümüş. Göl kenarına ise sonradan hem göle güzellik katmak hem de su sistemini tamamlaması için nilüfer gibi bazı su bitkileri yerleştirilmiş. Tabiat Parkı’na hakim bitki örtüsü ise göknar. Ayrıca yer yer ahlat, ardıç, gürgen, titrek kavak, orman gülü, orman sarmaşığı gibi türlere de rastlayabilirsiniz. Bunların yanı sıra balıkçılardan edinilen bilgilere göre de gölet içinde kefal, sazan, ot sazanı ve Abant alası gibi balık türleri de yaşamakta. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından ise 2012 yılında sadece Abant gölünde bulunan Abant alasından 20 bin yavru da Gölcük’e aşılanmış. Bu nedenle de Gölcük Tabiat Parkı’nda bilimsel nedenler harici balık avlamak kesinlikle yasaktır.

Gölcük Tabiat Parkı Fotoğrafları

gölcük tabiat parkı
gölcük tabiat parkı
gölcük tabiat parkı
gölcük tabiat parkı
gölcük tabiat parkı
gölcük tabiat parkı
gölcük tabiat parkı
gölcük tabiat parkı
gölcük tabiat parkı
gölcük tabiat parkı
gölcük tabiat parkı
gölcük tabiat parkı

Gölcük Tabiat Parkı Hakkında

Peki Gölcük Tabiat Parkı’nda tesisler ve diğer olanaklar nelerdir? Gölet kıyısında bulunan sadece iki yapı dikkat çekiyor. Bunlardan birisi estetik mimarisi ile şüphesiz Orman Bakanlığı Konuk Evi. Orman, dağ ve göl manzarasını tamamlayan ve gören herkeste keşke şurada yaşasam hissi uyandıran şahane bir yer. Türkiye’de en çok fotoğrafı çekilen ev olma özelliğini korumakla birlikte aynı zamanda Bolu’nun sembolü olarak da bilinmekte. Merak edenler için de belirtmek isterim ki konuk evi ne yazık ki halka açık bir yer değil. Bir diğeri ise Gölcük Gazelle Restoran. Muhteşem göl manzarası eşliğinde kahvaltı veya öğle yemeğinizi yiyebileceğiniz hoş bir mekan. Ne yenir sorusuna gelince de burada tek seçenek Gazelle Restoran ve oldukça lezzetli mantı ve kaliteli sucuklara sahipler. Fiyatları ise oldukça uygundur.

Burayı ziyaret etmeden önce fotoğraf makinenizi yanınıza almayı ihmal etmeyin. Çünkü Bolu ormanları sürprizlerle doludur ve her an fotoğrafını çekmek isteyeceğiniz şeylerle karşılaşmanız muhtemel. Buraya gelince ilk yapacağınız şey kuşkusuz bölgenin kartpostalını çekmek olacaktır. Daha sonra ise göl etrafında mutlaka bir yürüyüş yapın. Mangal kokuları haricinde oldukça temiz bir havası vardır. Göl kenarında güzel bir yürüyüş yolu var ve temiz hava insanı çarpıyor. Zaman zaman mola verip temiz havayı içinize çekmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca gelirken mutlaka tedarikli gelmelisiniz, çünkü bakkal, market vs. bulunmuyor. Ayrıca Gölcük Tabiat Parkı’nda çadır kurarak kamp yapabilirsiniz ancak bunun için öncelikle izin almanız gereklidir. Gelmeden önce mutlaka sormayı unutmayın.

Gölcük Tabiat Parkı’na yılın her günü gidebilirsiniz. Kafeterya sürekli açıktır. Ancak sonbahar bir başka güzeldir. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında burada kar mangalı yapabilir, soğuktan buz tutmuş gölün ve ormanın fotoğraflarını çekebilirsiniz. Mart ve Kasım aylarında ise ağaçlar giderek renk değiştirmeye yeşilden, açık yeşil, turuncu ve sarı renkler adeta gökkuşağını sunar sizlere. Nisan, Mayıs ve Eylül ayları ise yağmur zamanıdır. Yağmurlu bir günde sessiz ve huzurlu manzaraya karşı sakince kendinizi dinlendirebilirsiniz. Tabiat Parkı içinde ise ne yazık ki bir konaklama tesisi bulunmuyor. Ancak yakın mesafede çeşitli oteller var. Gelmeden önce mutlaka arayın. Kesinlikle görülmesi gereken bu muhteşem doğa harikasını ziyaret ederek gündelik hayatın stresinden ve şehrin keşmekeşinden bir an olsun uzaklaşmaya ne dersiniz?

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Gölcük Tabiat Parkı İçin Bolu Seyahat Bilgileri?

Gölcük Tabiat Parkı seyahati için Bolu İlimize yapacağınız seyahatte Mengenli Aşçılara dayanan Bolu'nun dünyaca ünlü yemek kültürünü unutmayınız. Özel aracınız dışında Bolu'ya seyahat edecekseniz Bolu Otogarında şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan "Bolu Otobüs Firmaları" sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Bolu gezinizde kiralık araca ihtiyacınız varsa “Araç Kiralama Firmaları” sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Gölcük Tabiat Parkı Bolu şehir merkezine 12 km uzaklıktadır. Yine Bolu İlimiz İstanbul’a 276 km, Ankara’ya ise 200 km uzaklıktadır.

Gölcük Tabiat Parkı nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster