Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

  Sakarya Poyrazlar Gölü Resimleri

<< Geri Fotoğraf Albümü

Poyrazlar Gölü

İstanbul, Kocaeli, Adapazarı’ndan gelenler için yakın yer diyebileceğimiz Poyrazlar Gölü; dünyadaki cennetlerden biri. Gölde süzülen kuğular ve nilüfer çiçekleri, huzur ve dinginlik için mükemmel bir ortam yaratıyor.

Poyrazlar Gölü, küçük ölçekli haritalarda yer almadığından, genel olarak yalnızca yakın çevredekilerin haberdar olduğu bir yerdir. İsmini, bölgede yoğun olan poyraz rüzgârlarından almıştır. Yazları serin bir hava arayanlar, ilkbaharda rengârenk çiçekler ve kuzular görmek isteyenler, kış aylarında gölün etrafındaki kar manzarası ve sonbaharda yine renk cümbüşünü görmek isteyenler için eşsiz bir yer. Poyrazlar Gölü, kısaca her mevsim gidilebilecek, oldukça sâkin bir alandır.

Poyrazlar Gölü’ne gitmek için, İstanbul’dan Adapazarı yönünde gidilir. Karasu kavşağından ayrılınca Poyrazlar Gölü’ne 1,5 saatte ulaşılır. Özel aracınız yoksa tren ya da otobüsle Adapazarı’na gidebilirsiniz. Adapazarı merkezde Tozlu Camii önünden 20 dakikada bir kalkan minibüslerle ya da çeşme meydanı otobüs duraklarından belediye otobüsleriyle Poyrazlar Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Adapazarı –Poyrazlar arası 5 km’ dir. Poyrazlar Gölü, Teke Gölü olarak da biliniyor. Bu göl Sakarya Irmağı’nın yatağından oluşmuş birinci derece sit alanıdır. Sakarya Irmağı fazla su aldığında Kapaklı Barajı’ndan göle ulaşıyor. Göl, yer altı suları ve Sakarya Irmağı’nın sularıyla da besleniyor.

Poyrazlar Gölü mesire alanında 8 kamelya, büfe, çocuk oyun alanları, voleybol ve spor alanları, 14 çeşme, 3 WC ve 180 masa bulunmaktadır. Büfede ihtiyacınız olan her şeyi bulmanız mümkün. Daha da önemlisi gölün eşsiz manzarası, sazlıklardan havalanan ördekler, asırlık çam ve meşe ağaçları var.

Göle gidip hiç bir şey yapmadan, yemek yemeden, yalnızca çimlerin üzerine uzanıp gökyüzü, ağaçlar ve gölü izleyerek o anın keyfini çıkarmayı da seçebilirsiniz. Gölü yukarıdan ve biraz da uzaktan görmek isterseniz Poyrazlar köyüne gidebilirsiniz. Poyrazlar köyünde genellikle sebzecilik ve meyvecilik yapılıyor. Toprak o kadar bereketli ki yılda 3 kez mahsul alınıyor. Poyrazlar Gölü ve çevresinde fazla yapılaşma yok. Yalnızca köy evleri var. Köylüler de doğa konusunda çok hassas. Kendilerini doğanın gönüllü bekçileri ilan etmişler.

Poyrazlar, yalnızca piknik yapmak ve kafa dinlemek isteyenlerin yeri değil, aynı zamanda göçmen kuşlar da bu gölün müdavimlerindendir. Poyrazlar Gölü’nde 154 kuş türü olduğu biliniyor. Gölün özellikle doğu kısmında balıkçıl kuşlar koloni olarak yaşıyor. 154 kuş türünden 65’i yerli, 47’si yalnızca yaz aylarında geliyor, 36’sı da kış göçmeni türündeki kuşlar. Poyrazlar Gölü’nün manzarası eşliğinde kuşların senfonisini dinleyerek huzur bulabilirsiniz. Ses kaydediciniz varsa yanınıza alıp kuş seslerini kaydedebilirsiniz. Kuşların cıvıltısı ve ağaçların hışırtısı yüreğinizi okşayacak, bu sesleri duymak bile size huzur verecektir.

Poyrazlar Gölü’nde aynı zamanda bir kumsal da bulunmaktadır ve en derin yeri 12 metredir, ancak yüzmek kesinlikle yasaktır. Çünkü gölün dibi bataklıktır. Ama isteyenler kendi şişme botlarını getirip gölde güneşlenebiliyor. Ayrıca gölün kuzey ve güneyinde bulunan iki iskeleden deniz bisikletlerine binmek mümkündür. İster suda ister karada bisiklete binebilirsiniz. Burası, bisiklet ve motosiklet sürücüleri için doğayla baş başa kalınabilen kusursuz bir parkur. Bazı hafta sonları motosiklet yarışları yapılıyor. Ama egzozları çok gürültü çıkaran mobilet türü araçların alana girişlerine izin verilmemektedir.

Poyrazlar Gölü'nde milli park alanı içinde büfe haricinde, seyyar araçlarla pamuk helva, elma şekeri türü yiyecek satanlara da rastlanmaktadır. Buna Pazar günü ızgara köfte yapan araçlar da ekleniyor. Izgarada pişirilen köftelerin ekmeği bu köfteye ıslama adını veriyor. Soslu kemik suyuna batırılıp ısıtılarak hazırlanan ekmekle birlikte yenilen köftenin tadı damaklarda kalıyor. Eğer ki kırmızı et yemek istemiyor, taze balık yemek istiyorsanız çok uygun yerler bulabilirsiniz. Göl girişinden sağa ayrılan yolda açık ve kapalı alanları olan bir balık lokantası var. Lokantada tatlı su balıklarını tadabilirsiniz. İsterseniz gölde balık tutmanız da mümkün. Av yasağı olan günlerin dışında balık tutulabiliyor.

Poyrazlar Gölü’nde mevcut konaklama alternatifi bulunmamaktadır. Ziyaretçiler genel olarak günübirlik gelir. Daha çok piknik alanı olarak kullanılan bu yer, turizme yeni yeni açılmaya başlamıştır. İsterseniz çadırınızı getirip Sakarya İzci Parkı’nda kamp yapabilirsiniz. (Kamp alanına 3 km uzaklıkta 1 sağlık ocağı, 14 km mesafede 2 tam teşekküllü devlet hastanesi, 1 çocuk hastanesi, 1 trafik ve ilkyardım hastanesinin yanı sıra 4 tam teşekküllü özel hastane tarafından da acil sağlık hizmeti verilmektedir. Milli park bölgesinin genel asayişinden jandarma sorumludur.) Ayrıca yöreye yakın olan Karasu sahilindeki tesislerde konaklama imkânı bulunmaktadır. Onun haricinde Sapanca, Maşukiye tercih edilebilir. Ancak giderek artan talebin karşılığı olarak pansiyonculuğun gelişebileceği gözleniyor.

Genel olarak hava durumu şu şekildedir: sabahları erken saatlerde hafif sisli ve öğleden sonra poyrazdan yaklaşık 4 saat süren etkili rüzgâr almaktadır. Kısa süreli yaz yağmurları görülebilir. Hava sıcaklığı Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında gündüz 30-35 derece arasında seyrederken gece 15-20 derece arasındadır. İlkbahar ve sonbaharda bolca yağış alan ve hava sıcaklığı 10-15 derece arasında olan Sakarya İzci Parkı, kış aylarında da en düşük 0-5 derece sıcaklığa sahiptir.

Her zaman yanınızda kalın giysiler getirmenizde ve kat kat giyinmeyi tercih etmenizde fayda var. Ne de olsa burası Poyrazlar.

 

Kaynak: www.maximiles.com.tr

 

 

© 2009 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  İletişim  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları  |  ARŞİV