Kefken - Kerpe Gezi Rehberi

Kerpe - Kefken Hakkında

Ülkemizin Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan ve Kocaeli ilinin Kandıra ilçesine bağlı şirin bir tatil kasabası olan Kerpe, yaz aylarında bölgenin en popüler sayfiye yerlerinden biridir. Plajı, konaklama tesisleri, balık restoranları, cafe-barları, birçok dizi ve video kliplere set olan meşhur kayalıkları bulunan Kerpe, her yaz sezonunda oldukça yoğun ziyaretçi ağırlamaktadır. Halk plajında şezlong, şemsiye ve duşların mevcut olduğu Kerpe’nin, sahil boyunda çeşit çeşit aperatif yemek büfeleri ile deniz ürünlerinden oluşan leziz menüleri hazırlayan restoranlar hizmet vermektedir. Ayrıca burada hediyelik eşya satan tezgahlar da bulunmaktadır. Kayalıklara uzanan yokuş üzerinde cafe-barlar yer almaktadır. Bu mekanlarda oturup denize nazır kahvenizi veya içkinizi yudumlayabilirsiniz. Ünlü Kerpe Kayalıklarında denize girebilir, balık tutabilir veya oturup günbatımının tadını çıkarabilirsiniz.

Kefken Kerpe Resimleri

kerpe
kerpe
kerpe
kerpe
kefken
kefken kapri koyu
kefken
kefken

Sponsorlu Bağlantılar

 

Geçmişi antik devirlere kadar uzanan bölge, zaman içerisinde Bitinya Krallığı, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir. Kerpe ve çevresi, 1921 yılında Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına katılmıştır.

İstanbul’a karayolu ile sadece 2 saatlik mesafede bulunan Kerpe’ye, İstanbul-Ankara TEM otoyolu Kandıra gişelerinden çıktıktan sonra yön tabelalarını takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz.

Kerpe’ye çok yakın konumdaki Kumcağız Plajı bu bölgedeki en uzun ve kumlu sahile sahiptir. Yazlık evlerin ve pansiyonların mevcut olduğu Kumcağız’da kamp severler için ayrılmış bölümler de yer almaktadır. Plajda Kocaeli Belediyesi tarafından sağlanan şemsiye, şezlong ve duşlar mevcuttur.

Kumcağız’a yürüme mesafesinde bulunan Kefken, bölgenin bir diğer popüler kasabasıdır. Balıkçı teknelerinin yer aldığı limanı ve deniz feneri manzarası Kefken’i ayrıcalıklı kılmaktadır. Limanı ve deniz fenerini en güzel açıdan gören mekan ise Nihat Erim Tepesi’dir. Manzarası ile ünlü olan tepeye rahatça çıkabilmek için merdiven basamakları inşa edilmiştir. Kasaba meydanında çay bahçeleri, restoranlar, market, fırın, postane ve plaj malzemeleri satın alabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır. Kefken’in kumsal plajı olamasa da, Kapri Koyu, Yeşil Koy ve Miço Koyu gibi yüzülebilen kayalık alanları mevcuttur. Yürüme mesafesinde birbirine yakın konumda olan bu koylar tatilciler tarafından en az plajlar kadar talep görmektedir. Yemyeşil çam ormanları arasında, masmavi denizin tadını çıkarmak isteyen ziyaretçiler için sözü geçen kayalıklar oldukça gözde yerlerdir. Ayrıca Kefken açıklarında bulunan Kefken Adası, merak edenler için tekne kiralayarak geçilebilen diğer bir alternatiftir. Kefken’e yaklaşık 5km mesafede bulunan Pembe Kayalar doğa harikası bir görselliğe sahiptir. Tarihsel kayıtlara göre Osmanlı Döneminde, Pembe Kayalardan taşınan parçaların İstanbul Sultanahmet Camii ve Rumeli Hisarının inşaasında kullanıldıkları belirtilmektedir. Manzaraya karşı piknik yapmak, balık tutmak yada muazzam günbatımını seyretmek için Pembe Kayalar’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz. 2019 yılının Temmuz Ayında Kefken Limanı, Kerpe Kayalıkları ve Pembe Kayalar “1.Derece Doğal SİT Alanı” kapsamında koruma altına alınmıştır.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu (Ayşegül Pehlivanoğlu, Tahir Erhamza)

Kefken Kerpe Ziyareti İçin Kandıra Seyahat Bilgileri?

Kocaeli Kandıra İlçesinin sahil kesiminde kalan Kefken, Kerpe, Kumcağız, Kovanağzı ve Cebeci'yi gezip görmek için Kandıra seyahati düşünüyorsanız karayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. Kefken ve Kerpe'ye yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz Kefken otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını İzmit Otogarı ve Gürkan Turizm sayfalarımızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız  Sabiha Gökçen Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir Kandıra Kerpe Kefken ziyareti dileriz.

Kefken Kerpe ulaşım ve gezi haritası, Kefken nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster