Uzaydan Gözüken Atatürk Portresi

Uzaydan Görünen Tek Türk; Mustafa Kemal Atatürk

uzaydan gözüken atatürk portresi

Erzincan Atatürk Portresi

Uzaydan gözüken Atatürk Portresi Erzincan Merkeze yaklaşık 5,5 km uzaklıkta bulunan Işıkpınar Köyünün Erzincan Çayırlı Yolu üstünde Keşiş Dağları eteklerinde “Düz Parmaklar Sırtı” denen bölgede yamaca yapılmıştır. Bu portre büyüklüğü ile uzaydan da gözüktüğü için “uzaydan bile görülen tek Türk Mustafa Kemal Atatürk” unvanına sahiptir. Google Haritalarda bölgeye gelip uydu görüntüsüne geçince portre gözüküyor. Fakat uydu görüntüsü seçeneğinde harita yakınlaştırılınca bölgenin yakın görüntüsü olmadığı için “maalesef burada görüntü yok” uyarısı vermektedir. Olan kısımda da net bir görüntü yok. Ayrıca görüntü olan kısımda ise küçük gözüken portrenin üstüne konan yer işareti portrenin görüntüsünü kapamaktadır. Erzincan Atatürk Portresini Google Earth uygulamasında uydu görüntülerinde net olarak görebilirsiniz.

Erzincan İlinde 1982 yılında Atatürk Portresi 7 bin 500 metrekarelik bir alana dağın yamacına yapılmıştır. Yapımında 3000 askerin gönüllü olarak çalıştığı uzaydan bile görülen dünyanın en büyük portresi 29 günde yapılmıştır. Boyu 176 metre olan Atatürk Portresinin yapımında 600 ton taş, 200 ton boya ve 210 ton harç kullanılmıştır.

Ressam Mustafa Aydemir 1982 Yılında vatani görevini Erzincan 59’uncu Topçu Tugay Komutanlığı’nda kısa dönem er olarak yaparken bu portreyi tasarlayıp uygulamıştır. O günkü şartlarda uzayan bile gözüken Atatürk Portresi hiç para harcanmadan dağın taşı, atık beyaz boya, siyah boya olarak kullanılmış motor yağı kullanılmıştır. Boyaların hazırlanmasını ressam Mustafa Aydemir malzemeleri çeşitli işlemlerden geçirerek kendisi yapmıştır. Portrenin yapıldığı alana yapım malzemeleri taşlar ve harçlar zeytinyağı tenekeleriyle askerler tarafından taşınmıştır. Ressam Aydemir bu çalışmalar sırasında dağda ayı ve kurt sürülerinin yakınlarına kadar geldiğini anlatmıştır.

Atatürk Portresinin Ressamı Mustafa Aydemir portre tamamlandıktan sonra komutanının, altına imza atmasını söylediğini, ancak portrenin Türk milletine ait olduğunu düşünerek imza atmadığını ifade etmiştir. Portrenin altında ilk günden beri portreyle yapılan Mustafa Kemal Atatürk imzası vardır. Portre 2017 yılı yaz aylarında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına yetiştirilmek üzere bakıma alındı. Zamanla yağmur ve kar suları ile aşınıp bazı bölümleri bozulan ve rengi solan portre bakım ve onarım çalışmalarından sonra yeniden boyandı. Bakım ve onarım çalışmaları Erzincan İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirildi.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Uzaydan Gözüken Atatürk Portresi nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster