Aksaray Ücretsiz Kamp Alanları

 
ıhlara vadisi

Ihlara Vadisi

Doğal bir güzellik olan Ihlara Vadisi içerisinde kamp yapmak hemen hemen her kampçının isteyebileceği kadar güzel bir aktivite. Bu alanda pek çok etkinlik yapmak ve çok güzel fotoğraflar çekip doğaya karışmak mümkün. Yemek yemek, çay ya da kahve içmek için ya da yalnızca oturup dinlenmek için dahi çok fazla alan bulunduran bu bölgede konaklama sağlamak için oteller ve pansiyonlar da mevcut. Bölgede ücretli kamp alanları da olmasına rağmen ücretsiz şekilde konaklamak isteyenlerin bölgeye rahatlıkla çadır kurması da mümkün.

 

Alana ulaşmak oldukça kolay. Ihlara köyünden kalkan toplu taşıma araçları ile dahi bölgeye ulaşmak mümkün ancak özel aracı olanlar için de yollar oldukça basit. Bölgeye özel araç ile ulaşanlar için otopark ücretli ancak aracı bırakmak için ücretsiz alanlar da mevcut. Bu alanlarda ise araca gelecek herhangi bir zarar konusunda sorumluluk alan yok. Bu sebeple genellikle bölgeye gelenler araçlarını özel otoparka ücret karşılığı bırakmakta.

İçeri giriş için de para alınsa da konaklama için herhangi bir ücret ödenmeyeceği için yalnızca girerken para vermek gerekiyor. Bu da bölgenin daha temiz ve güvenli tutulması için bir güvenlik önlemi olarak alınıyor. Genellikle ailelerin ve evli çiftlerin gelip dolaştığı bu alanda kamp yapmak adeta bir cennet bahçesinde dolaşmaya benziyor ve alana gelenlerin genellikle huzurlu şekilde bölgeden ayrılmalarına da bu sebepten dolayı şaşmamak lazım. Temiz hava, doğa manzaraları ve sakin bir ortam arayanların burayı tercih etmemeleri için hiçbir sebep bulunmamakta.

Alanda yemek yemek ya da bir şeyler satın almak isteyenlerin fiyatların pahalı olduğunu bilmesi önemlidir. Bölgede yemek yemek, bir şeyler içmek ya da ihtiyaçlara yönelik alışveriş yapmak isteyenlerin fiyatların pahalı olduğunu bilmesi gerekir ve bu sebeple de genellikle bölgeye daha önceden gelmiş olanlar tüm ihtiyaçlarını yanlarında getirmektedirler. Böylece pahalı miktarlar vermek yerine daha ucuza köy içerisinden de aynı ihtiyaçları elde etmek mümkün hale gelmiş olacaktır.

Alanda yemek yemek ya da bir şeyler içmek isteyenler ise kendilerini pahalı fiyatlara hazırlamalıdır çünkü bölgede gelen ziyaretçileri rahatsız eden tek şey pahalı fiyatlardır. Bundan uzak durmak için de ziyarete gelenler tüm ihtiyaçlarını yanlarında getirerek uygun fiyatlı bir şekilde doğa ile iç içe vakit geçirmiş olmaktadır.

Kampa geleceklerin kalacakları zaman kadar yetecek eşya ile alana girmesi önemlidir. Bu alanda pahalı ürünleri satın almak istemeyecek kampçıların özellikle bu hususa dikkat etmesi gerekir yoksa oldukça yüksek fiyatlar ile basit ihtiyaçları dahi almaya çalışmak maddi bir gereksiz yük oluşturacaktır.

Alanda duş, lavabo, kamelya, kafe, restoran, yürüyüş yolu, bisiklet yolu ve benzeri her türlü imkan bulunmaktadır. Daima temiz ve düzenli olan bu alana genellikle aileler gelmekte ve hafta sonları bölge daha kalabalık olmaktadır. Kampa geleceklerin otopark alanında yer bulmak için hafta içi erken saatlerde gelmesi daha işe yarar bir seçenek olacaktır. Aksi takdirde hafta sonunda arabaya park yeri bulmak gelen ziyaretçiler için tam bir işkenceye dönüşecektir.

Sağlanan imkanlar ile gelen ziyaretçileri rahat ettiren bu bölgede kamp yapmak oldukça zevklidir ve bu doğal harikanın içinde günlerce dolaşıp yürüyüş yapmak mümkündür. Çeşitli farklı aktivitelere katılmak ve sporlar yapmak, çevreyi keşfetmek ve farklı yerlerde ilginç bitki türleri ile karşılaşmak mümkündür. Bunların yanı sıra sincap gibi pek çok vahşi ancak saldırgan olmayan hayvanla da karşılaşmak mümkündür. Bu tür memelileri ya da zararsız değişik kuş türlerini alanda görmek olası olduğu için genellikle gelen ziyaretçileri birkaç saat içinde alıştırmaktadır.

Bitki türleri ve hayvanlara merakı olanların gelip gezebileceği Ihara Vadisinde farklı farklı türler ile karşılaşmak ve özellikle de hayvanlar ile doğal alanlarında yakın temasta bulunmak mümkündür. Bu canlıların doğal alanlarına zarar verilmediği sürece onları gözlemlemek ve fotoğraflamak oldukça zevkli olacaktır.

Alanda ateş yakmak ya da sigara içmek yasak olduğu gibi başka farklı yasaklar da mevcuttur. Bu bölgede bulunanların belli kurallara uyacak şekilde davranması ve konaklaması ya da ziyarette bulunması önemlidir.

Dünyanın ikinci büyük kanyonu olan bu alanda dolaşmak günler isteyecek bir iştir ancak düzenlenen turlar ile alanda görülmesi gereken en önemli ve güzel alanları gezmek de kısa süre içerisinde oldukça olasıdır. Bu alanda düzenlenen ücretli turlara katılmak istemeyenler ise belli alanlara kadar kendilere gezebilmektedir ve ücret ödemeden de doğanın keyfini çıkartabilmektedir.

Alan içinde pek çok alanı gezmek, doğa gözlemleri yapmak, doğa yürüyüşleri yapmak, trekking yapmak, farklı bitki ve hayvan türleri ile karşılaşmak ve doğa fotoğrafları çekerek keyifli şekilde zaman geçirmek mümkündür. Kafa dinlemek, şehir hayatından uzaklaşmak, huzurlu zaman geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği bir yer olan bu bölgede sıkılmak için doğayı hiç sevmemek gerekiyor. Bölgede yapılabilecek olan farklı aktiviteler ile keyifli zaman geçirmek ve neşeli bir kamp konaklaması yaşamak da mümkün hale geliyor.

Bu alanda konaklarken köye de yakın olunduğu unutulmamalı ve alandan ayrılmak isteyenler köy içinde de gerekli olan ihtiyaçlarını görebilmektedirler. Alandan ayrılmak genellikle konaklayanların işine gelmediği için gerekli ihtiyaçları alan içerisinden pahalı da olsa karşılamaktadırlar.

Yakın bölgede pek çok ücretli kamp alanı bulunsa da bu bölge içerisinde ücretsiz şekilde kamp yapmak daha keyiflidir ve her yere yakın olma açısından alan içerisinde beğenilen yere kamp atmak daha olumlu sonuç verecektir.

İnternet hizmeti dahi sağlayan bu alanda telefonların çekmemesi gibi bir problemle karşılaşmak mümkün değildir. Böyle bir problemle karşılaşılmadığı için de genellikle herkes alanı tercih etmektedir.

Ulaşımı kolay olan, her türlü aktiviteyi yapmaya imkan sağlayan, telefonun çekmesi ve şebeke bağlantısı konusunda da herhangi bir zorluk çıkartmayan, ihtiyaçları giderme konusunda pahalı da olsa her türlü yardımı sağlayan bu alanda konaklamak ve farklı yerler gezerek değişik alanlar ile tanışmak genellikle gezginlere ve kampçılara çok tatlı gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Yaz ve bahar aylarında oldukça yoğun bir günübirlik gezi akınına uğrasa da bölge genel olarak çok büyük olduğu için pek fazla gürültü ile iç içe olmak ya da insanların çokluğundan rahatsızlık duymak mümkün hale gelmez.

Turlara katılarak bir günde dahi koca alanı gezmek mümkündür ancak daha detaylı şekilde gezmek isteyenler belli yönergeler doğrultusunda alanda dilediği gibi gezebilir ve bölgede keşif yapabilir. Bu açıdan çok kısıtlaması bulunmayan bu bölgede belirlenen kurallara uymak özellikle de yerel halk için oldukça önemlidir. Kurallara uyulmadığı takdirde alan içerisindeki düzeni bozmaktan dışarı atılmak da olasıdır.

Otoparkın ve belli lavabo ile duşların ücretli olması, temizlikleri ve düzenleri açısından gereklidir. Özellikle de yaz ayların çok ziyaretçi alan bu bölgede aracı park etmeyi ya da duşa girmeyi dert etmemek için bu tür hizmetlere para verme koşulu göz önünde bulundurulmalıdır. Araca park yeri bulmak bölgede genellikle sorun olmaktadır. Bunu yaşamamak için sabah erken saatte hafta içi günlerde gelmek çok daha yararlı olacaktır.

Alanda giymeye uygun kıyafet getirmek kampçılar için oldukça önemlidir. Çok fazla yürüneceği unutulmamalıdır. Bölgede yürüme alanı fazla olduğu için seçilecek ayakkabı da buna uygun olmalıdır. Terlik ya da yürüyüşe uygun olmayan ayakkabılar ayağı rahatsız ederek yürümeyi zorlaştıracaktır. Sinek ya da böceklerin ısırmasına karşı da önlem olarak kapalı kıyafetler getirilmesi kampçılara büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu sayede ısırılmadan ya da acı çekmeden alanı keşfetmek ve bölgede konaklamak da mümkün hale gelecektir.

Uyku tulumu ve benzeri her türlü ekipmana sahip olmak da bölgede önemlidir ve alanda zeminin çakıllar ve toprak ile dolu olduğu da unutulmamalıdır. Buna uygun konaklama ekipmanları ile gelinmesi rahat bir kamp geçirmek için önemlidir. Çadır içinde yer alacak matın ve yatağın çakıllara ya da toprak zemine uygun olması ve kalitesinin bu alanda konaklamaya elverişli olması dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biridir.

Aksaray’da kamp yapmak isteyenlerin her türlü ihtiyacını karşılarken aynı zamanda da bambaşka bir dünyaya adım atmış gibi hissedebileceği Ihlara Vadisinde olmak doğa severlerin de şehir hayatının boğucu havasından ve kötü etkilerden uzaklaşmak isteyenlerin de oldukça hoşuna gideceği gibi aynı zamanda da temiz hava almayı sağlayarak sağlıklı zaman geçirip kaliteli bir ortamda bulunmaya yönlendirmiş de olacak. Bu alanda kamp yapacak herkesin gitmeden bilgi edinmesi de alana gidecekler için önemli bir detay.

Ihlara Vadisi’ne yapacağınız seyahat için ulaşım imkanlarını araştırırken Aksaray Otobüs Firmaları, Kapadokya Havalimanı, Nevşehir Kapadokya Havalimanı Araç Kiralama ve Kayseri Otobüs Firmaları sayfalarımız sizlere yardımcı olacaktır.