Amasya Kalesi

 
amasya kalesi

Roma Mirası: Amasya Kalesi Gezisi

Tarihi yapılarıyla ünlü olan İç Anadolu kentlerimizden Amasya denilince Amasya Kalesi hemen akla gelir. Kalesiyle tanınan bir şehir olması da simgeleşmesini kolaylaştırmıştır. Tarihte kentin savunulması için yapılmış bir kontrol merkezi olan yapının günümüzde önemli bir düzeyde turist çektiği de gerçektir. Hem yerli hem de azımsanmayacak kadar yabancı turistler yıl boyunca kale gezilerine dahil olur. Gerek hikayesi gerek tarihi yapının özellikleri ise bilinmeye değerdir. Sizlerde Amasya gezilecek yerler arasında var olan bu kale hakkında bilgiye sahip olarak gezilere katılabilirsiniz.

 

Amasya Kalesi Tarihi Özellikleri Neler?

Tarihine bakıldığında Roma İmparatorluğuna kadar geriye gitmemiz daha doğru olacaktır. Romalılar tarafından inşa edildiği bilinirken sonrasında ise birçok devletin kullanımında olmuştur. Önce Cenevizliler ardından Bizans son olarak da Osmanlıların Amasya Kalesi üzerindeki etkisi söz konusudur. Savaşlardan ötürü birçok hasar alması da restorasyon çalışmalarının aralıksız devam etmesini beraberinde getirmiştir. 2013 yılında ise Dünya’nın geçici miraslar listesine eklenerek UNESCO tarafından korunmaya alınmıştır.

Amasya Kalesi Özellikleri

Amasya’nın net bir şekilde görüldüğü alanların başında olup hemen her mevsim ziyaretçi sayısı açısından parlak günlerini yaşar. Kalenin tepe bölümünde kesme taşlar kullanılmış, dış kısmında ise surlarla çevrili alan bulunur. 150 basamaktan oluşan Amasya Kalesi aynı zamanda iki iç kaleye de sahiptir. Sarnıçlar ve bununla ilişkili su depoları da yine kale içinde olanlardandır. Osmanlı zamanında ise yapılmış olan hamamlarda kale içerisine yerini almıştır. Son derece önemli bir miras olan Amasya’nın değeri birçok medeniyetin yansımalarını da bulundurur. Çok farklı devletler tarafından kullanılmış olması da kültürel anlamda da bir değer olarak kabul edilmesini kolaylaştırır. Sizlerde otoyolu çıkışıyla rahat gelebileceğiniz Amasya Kalesi’ni ziyaret ederek Roma Döneminden kalma bir yapının nasıl olabileceğini görebilirsiniz. Birçok kısmın korunmuş olması ve kalıntılarının cezbedici yönü de ilgi çekici olmaya devam eder.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Amasya Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Harneşa Kalesi olarak da ifade edilen şehrin en ünlü tarihi yapısı Amasya Kalesi, merkezdedir. Yuvacık Mahallesi sınırlarında olup ulaşımı son derece kolaydır. Birçok yerden yürüme mesafesinde olması da şehir merkezine gelenlerin ziyaretini zahmetsiz hale getirir.

Şehir dışından Amasya Kalesi ulaşım için hava yolunu tercih edecek tarih severler Amasya Merzifon Havalimanı sayfamızı inceleyebilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular için ise Amasya Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Amasya Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirler.

Fotoğraf: Türkiye Kültür Portalı