Bandırma Gezi Rehberi

Bandırma Hakkında

Marmara Denizi kıyısında bulunan Bandırma, Balıkesir iline bağlı bir ilçedir. Balıkesir'de Altıeylül ve Karesi’nin ardından üçüncü büyük ilçe olan Bandırma’nın tarihi MÖ. 8. yy. dayanmaktadır. Türkiye'nin önde gelen sahil ilçelerinden birisi olan Bandırma, aynı zamanda Türkiye'nin en büyük limanlarından birine sahiptir. Her gün düzenli olarak İstanbul - Bandırma arası feribot seferleri düzenlenmektedir. Bandırma'da körfezin içine giren bir fay hattı bulunması nedeniyle 1. derece deprem kuşağındadır. Her yıl yüzbinlerce turist ağırlayan Bandırma, 1992 yılında Marmara Bölgesi'nin en çok turist alan ilçesi olarak seçilmiştir. Günümüzde de halen popülaritesini kaybetmeyen Bandırma her yıl yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır.

Bandırma Gezilecek Yerler Fotoğrafları

bandırma
bandırma
bandırma
bandırma
bandırma
bandırma
bandırma
bandırma

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bandırma'da Gezilecek Yerler

Hem Akdeniz hem de Karadeniz ikliminin etkisi altında bulunan Bandırma, Balkanlardan gelen Karasal iklimin geçiş alanı üzerinde yer alması nedeniyle birçok farklı iklimi yaşamaktadır. Geçmişten günümüze en düşük sıcaklığın -14,6 °C olarak ölçüldü Bandırma'da en yüksek sıcaklık ise 42,4 °C olarak kaydedilmiştir. Civarında birçok antik kent ve doğal güzelliklerle karşılaşabileceğiniz Bandırma'da mutlaka gezmeniz gereken yerler şu şekildedir;

Atatürk Parkı

Bandırma Limanı’nın hemen arkasında Erdek yolunun üzerinde bulunan Atatürk Parkı, Bandırma’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Yerel halkın orman içinde piknik yapmak için tercih ettiği bir yer olan Atatürk Parkı, yerli ve yabancı turistler tarafından da oldukça revaçta olan bir yerdir. Ziraat bahçesi olarak da bilinen Atatürk Parkı, şehrin kalabalığından uzaklaşarak temiz bir orman havası almak isteyenlerin ilk tercihidir. Bu nedenle dört mevsimsimi dolu dolu geçirmektedir.

Bandırma Arkeoloji Müzesi

Bandırma'nın Paşabayır / Paşakent Mahallesi'nde bulunan Bandırma Arkeoloji Müzesi, Balıkesir ziyaret eden herkesin mutlaka görmesi gereken bir müzedir. Paris ve Roma dönemlerine ait eserlerin bulunduğu Bandırma Arkeoloji Müzesi’nin içerisinde teşhir salonu, kütüphane ve konferans salonu bulunmaktadır. Pazartesi günleri hariç haftanın diğer tüm günleri hizmet veren Bandırma arkeoloji Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Manyas Kuş Cenneti Gölü

Marmara'nın en güzel tabiat harikası olarak bilinen Manyas Kuş Cenneti Gölü, Bandırma Körfezi'ne 15 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Çok sayıda canlıya ev sahipliği yapan Manyas Gölü tatlı suya sahiptir. Göçmen kuşların rotası üzerinde bulunması ve kuşların uğrak yeri olması nedeniyle Kuş Cenneti olarak da bilinen Manyas Gölü’nde birbirinden güzel kuş türlerine rastlanmaktadır. Nesli tükenmekte olan Kaşıkçı, Tepeli Pelikan ve Çeltikçi gibi kuş türleri de Manyas Kuş Cenneti Gölü'nde bulunmaktadır. Ayrıca göle gelen kuşların korunması ve sağlıklı bir şekilde göçlerini sürdürebilmesi adına Manyas Gölü'nün yanına Kuş Cenneti Milli Parkı kurulmuştur.

Kyzikos Antik Kenti

Bandırma merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan Kyzikos Antik Kenti, Erdek karayolunun üzerindedir. Eski şehir Devleti Kyzikos’tan kalan kalıntıları Ve Roma döneminden kalma birçok mezar anıtlarının kalıntılarını görebileceğiniz Kyzikos Antik Kenti’ni mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Günümüzde çok fazla tahrip olmuş olsa da hala Hadrian Tapınağı, Hadrian Agorası v, Amfitiyatro ve sur duvarlarını görebilirsiniz.

Daskyleion Antik Kenti

Kuş Gölü kıyısında ve Ergili Köyü yakınlarında bulunan Daskyleion Antik Kenti, Bandırma merkeze 30 kilometre uzaklıktadır. En eski Zerdüşt Tapınağı’na ev sahipliği yapan Daskyleion Antik Kenti, dünyada tek Pers Valilik merkezi olarak bilinmektedir. Günümüzde hala arkeolojik kazıların yapıldığı Daskyleion Antik Kenti’nde 2.500 yıl öncesinden Pers dönemine ait mezarlar Ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Bandırma seyahati planlaması için Balıkesir Otobüs Firmaları ve Bandırma Otobüs Firmaları sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Bu sayfalarda Bandırma ve Erdek otobüs bileti fiyatlarını görüp online satın alabilirsiniz.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Bandırma Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı Göster