Boztepe Gezi Rehberi

 
boztepe

Bulutlara Dokunan Boztepe

Boztepe, Ordu ilinin en önemli turistik noktalarından biri olarak Altınordu ilçesi sınırları içerisinde yer alan bir mahalledir. Mahallenin bugün kullanılan Boztepe adı, Osmanlı İmparatorluğu zamanından bu yana gelmektedir. Ordu merkez ilçesi Altınordu’ya sadece 4 kilometre uzaklıkta bulunan ve çok yüksek bir tepeden özel bir manzara sunan Boztepe, yılın dört mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği en önemli noktalardan birisidir.

 

Aslında Boztepe Mahallesi, Altınordu ilçesinin en sefalı ve manzarası en güzel noktalarından biri olmakla birlikte yine mahalle içerisinde bulunan yüksek ve neredeyse bulutlara dokunan tepe de Boztepe olarak adlandırılmaktadır. Bu tepe, son yıllarda yapılan çalışmalar ile birlikte görsel anlamda bambaşka bir güzelliğe kavuşurken, Ordu ili için cazibe alanlarından birini oluşturmaktadır.

Ordu Boztepe Hakkında Güncel Bilgiler

Altınordu ilçesi sınırlarında denizden 500 metre gibi bir yüksekliğe sahip olan Boztepe, aslında sadece Ordu değil tüm Karadeniz Bölgesi içerisinde çok gözde ve popüler mekanlar arasında bulunmaktadır. Türk vatandaşları tarafından turizm açısından yılın dört mevsiminde ziyaret edilen Boztepe'de özellikle son yıllarda belediye girişimleri ile inşa edilmiş teleferik, Altınordu ilçesinden yani tam şehir merkezinden tepeye keyifli bir ulaşım sağlamaktadır.

İlçe merkezinden hareket ile teleferik sayesinde Boztepe'ye ulaşırken, bir yanda mavinin bir yanda yeşilin bambaşka tonlarını görerek, Karadeniz manzarasını ve orman manzarasını seyredebilirsiniz. Teleferik yolculuğunun tamamlanması ile birlikte Boztepe seyir alanına ulaştıktan sonra aşağıya doğru inen yemyeşil bir orman manzarası, ardından Ordu ve Altınordu kent manzarası ve sonrasında uçsuz bucaksız bir Karadeniz manzarası ile karşı karşıya kalacaksınız.

Boztepe temel olarak her tarafında ayrı bir manzaraya sahip olması ile birlikte bir tarafında Ordu kent manzarasını alabildiğine geniş bir şekilde sunmaktadır. Öbür taraftan uçsuz bucaksız bir şekilde masmavi Karadeniz manzarasına sahip olan Boztepe, büyüleyici bir görüntü oluşturmaktadır. Sırtlarından uzanan dağlarda yemyeşil bir orman manzarasına da hakim olan Boztepe'de yerli ve yabancı turistlerin hizmet alabileceği birçok farklı işletme de yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Boztepe'de Sunulan Hizmetler

Bugün bir Ordu gezisi gerçekleştirdiğiniz sırada günübirlik olarak teleferik vasıtası ile veya karayolu vasıtasıyla Boztepe Mahallesi’ne ve Boztepe turistik bölgesine ulaşmanız mümkündür. Kış aylarında karların altında bembeyaz bir bölge ve bulutlara dokunan bir yapıyla apayrı bir keyif oluşturan Boztepe, yaz aylarında da muhteşem deniz manzarası ve yemyeşil bir manzara için tercih edilmektedir. Bu nedenle dört mevsim boyunca Boztepe bölgesini ziyaret eden kişilerin hizmet alabilmesi için bölgedeki işletmelerde yiyecek, içecek ve dinlenme açısından hizmet verecek işletmeler bulunmaktadır.

Boztepe mevkiinde piknik ve dinlenme açısından kullanılabilecek, çam ormanları arasında ve yerel yönetim tarafından uygulaması gerçekleştirmiş bir piknik alanı bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar ile birlikte bu piknik alanı içerisinde su, elektrik ve oturma alanları gibi tüm ihtiyaçlar uygulanmış olup, doğa ile iç içe bu bölgede bir yandan manzarayı seyrederek bir yandan dinlenme ve huzur bulma fırsatı elde edilebilir.

Bağımsız bir piknik ve açık havada dinlenme imkanları dışında Boztepe mevkiinde farklı koşullarda hizmet almak isteyen kişiler için de yine hem özel teşebbüs hem de yerel yönetim tarafından hizmete açılmış yeme içme ve dinlenme tesisleri yer almaktadır. Bölgede inşa edilmiş olan bu restoran ve satış büfeleri ile birlikte istediğiniz yiyecek ve içecekleri temin etmeniz vasıtasıyla Boztepe keyfi yaşayabilirsiniz.

Son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde Boztepe'de araç trafiğinin engellenmesi, görüntüyü bozan yapıların kaldırılması ve görselliğin iyileştirilmesi ile birlikte bu noktada inşa edilen işletmeler sayesinde aynı zamanda yöresel ve hediyelik eşyaların satın alınabilmesi için de işletmeler açılmıştır. Ordu için turistik bir değere sahip olan ve her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Boztepe mevkiinde gündelik ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz veya turistik alışverişler yapabileceğiniz bu işletmeleri tercih edebilirsiniz.

Boztepe'de Yerleşim

Boztepe Mahallesi ve mevkiinde sadece vatandaşlara hizmet verilmesi açısından sosyal tesisler ve alışveriş noktaları oluşturulması değil aynı zamanda yine büyükşehir belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmalar ile yerleşim yerleri de inşa edilmektedir. Bu kapsamda doğa ile uyumlu bir şekilde inşa edilecek bu yerleşim yerleri arasında villa tipi oteller ve bu oteller çevresinde hizmet verecek restoran gibi işletmeler bulunacak. Gerçekleştirilecek bu proje kapsamında otopark, çevre aydınlatması ve altyapı çalışması gibi noktalar da projeye dahil edilecek.

Ordu Boztepe Teleferik

Bugün Ordu il merkezinde Altınordu ilçesinden Boztepe mevkiine ulaşan teleferik projesi, 2010 tarihinde yapılan temel atma çalışmalarıyla birlikte 2011 yılında hizmete açılmıştır. Teleferik hizmet tesisi içerisinde yer alan otopark alanı ile birlikte yerli ve yabancı turistler teleferik ulaşımı için ücret karşılığında hizmet alabilir ve bu noktadan Boztepe mevkiine ulaşabilirler. Teleferik ile gerçekleştirilen bu yolculukta toplam 500 metre yükseklik kat edilirken, iki istasyon arasında 2350 metre hat uzunluğu ile birlikte çok yüksek bir taşıma kapasitesi vasıtasıyla Boztepe mevkiine ulaşım sağlanmaktadır.

Teleferik hattı Boztepe mevkiine ulaşmak için önemli alternatiflerden birini oluştursa da aslında şahsi arabanız vasıtasıyla veya özel arabalar vasıtasıyla da Boztepe'ye ulaşmanız mümkündür. Çünkü Ordu şehir merkezine çok yakın bir konumda bulunan Boztepe mevkiine bugün düzenli şehir içi yollar ve toplu ulaşım vasıtasıyla ulaşmak da mümkün olmaktadır.

Boztepe Yamaç Paraşütü

Piknik etkinlikleri gerçekleştirmek, restoran işletmelerinde hizmet almak, alışveriş yapmak ve manzaranın keyfini yaşamak dışında Boztepe bölgesinde daha aksiyon dolu bir aktivite gerçekleştirmek için yamaç paraşütü yapmayı tercih edebilirsiniz. Bölgede yamaç paraşütü etkinliğinin gerçekleştirilmesi için profesyonel ve güvenilir bir şekilde hizmet veren firma sayesinde cesaretinizi toplayarak, bu yüksek ve keyifli manzaradan aşağıya yamaç paraşütü vasıtasıyla inebilir ve bambaşka bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Ordu Boztepe Ulaşım

Ordu ilinin Altınordu ilçesine bağlı olan Boztepe'ye ulaşmak için şehir dışından ulaşım için İster Ordu Otobüs Firmalarını inceleyerek karayolu ile gelebilir, ister havayolunu kullanarak Ordu Giresun Havalimanına inebilirsiniz.