Erdek Gezi Rehberi

Erdek Hakkında

Marmara Bölgesi'nin Marmara Denizi'ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası’nda bulunan Erdek, Balıkesir'e bağlı bir ilçedir. Türkiye'nin ilk sayfiye yerlerinden birisi olarak bilinen Erdek, en önemli turizm merkezlerinden birisidir. Toplam yüzölçümü 1.007 km2 olan Erdek’te her yıl yaz aylarında nüfus artışında ani artışlar görülmektedir. Tertemiz denizi, tarihi yapıları ve oksijen deposu ormanlarıyla tatilcilerin uğrak noktası haline gelmiştir. Ilıman Marmara ikliminin görüldüğü Erdek’te yaz ayları kadar sonbahar ve kış aylarında da keyifli zaman geçirmek mümkündür. Bu nedenle ilçe dört mevsim misafirlerine kapılarını aralamaktadır.

Erdek Gezilecek Yerler Fotoğrafları

Erdek
Erdek
Erdek
Erdek
Erdek
Erdek
Erdek
Erdek

Sponsorlu Bağlantılar

 

Erdek Tarihi

Tarihi 5000 yıl öncesine kadar dayanan Erdek, tarihte Artake ismi ile bilinmektedir. Sitler tarafından kurulduğu düşünülen ilçede Artake’den ilk bahseden ise Herodot olmuştur. Milattan önce 361 yılında Kapıdağı ile birlikte Kyzikos egemenliğine girmiştir. Sonrasında ise Roma ve Bizans devletlerinin Hâkimiyet sürdüğü Artake, 1339 yılında Orhan Gazi'nin Oğlu Süleyman Paşa tarafından fethedilerek Türklerin egemenliğine girmiştir. Ayrıca 1918 yılında da Yunanlıların işgaline uğrayan Erdek, 18 Eylül 1922'de yılında özgürlüğüne yeniden kavuşmuştur. O dönemde nüfusun % 80’inden fazlasını Rumların oluşturduğu Erdek'te Türkler azınlıktaydı. Ancak 1924 yılındaki nüfus mübadelesi ile Rumların boşalttığı Merkez ve köylere Boşnak, Girit ve Pomak göçmenleri yerleştirilmiştir.

Erdek'te Gezilecek Yerler

Zeytinlerle çevrili yemyeşil duası, altın rengi kumsalları ve berrak deniziyle masal diyarları andıran Erdek, misafirlerine 1 tatilden daha fazlasını vaat etmektedir. Konumu bakımından oldukça rahat bir ulaşıma sahip olan Erdek, çevre illerden de günübirlik tatilcilerin vazgeçilmez adreslerinden birisidir. Masmavi koyları keşfederek unutulmayacak tekne turları yapabileceğiniz Erdek'te deniz kum Güneş üçlemesine doyarak kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Göz alıcı doğası ile herkesi kendine hayran bırakan Erdek'te mutlaka görmeniz gereken yerler şu şekildedir;

Ocaklar

Erdek ilçe merkezine 5 kilometre mesafede bulunan Ocaklar, muhteşem doğası, altın rengi kumsalı, Berrak ve sığ denizi ile ünlü bir yerdir. Marmara Denizi'nin Güney sahilinde bulunan Kapıdağ Yarımadası’nın batı ucunda yer alan Ocaklar, Erdek'te en çok tercih edilen yerlerden birisidir. Gün boyu Deniz keyfini çıkarabileceğiniz Ocaklar’da kano ve tekne kiralayarak eğlencenizi üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

Çuğra Plajı

Erdek ilçe merkezine Yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta olan Çuğra Plajı, Erdek in en çok rağbet gören plajlarından birisidir. Palmiye ağaçları ile çevrili olan Çuğra Plajı, Erdek in mavi bayraklı plajları arasında yer almaktadır. Sığ ve dalgasız denize sahip olması nedeni ile çocuklu ailelerin de sıkça tercih ettiği Çuğra’da her bütçeye uygun denize sıfır konaklama merkezleri bulunmaktadır.

Paflima Koyu

Kapıdağ yarımadasının kuzeybatısında bulunan Paflima Koyu, Erdek ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta İlhan ve Narlı köyleri arasında bulunmaktadır. Herhangi bir tesisin bulunmadığı Paflima Koyu, bir buçuk kilometre uzunluğunda bir kumsala sahiptir. Muhteşem denizinin yanı sıra motor sporları ve trekkingcilerin de uğrak noktası olan Paflima Koyu’nda motosiklet parkuru da bulunmaktadır. Şayet Paflima Koyu’nda konaklamayı planlıyorsanız İlhan ve Narlı köylerindeki pansiyonlara göz atPaşalimanı Adasıabilirsiniz.

Paşalimanı Adası

Balıkesir Marmara Denizi'ndeki Erdek ilçesine bağlı 3 büyük Ada'dan birisi olan Paşalimanı Adası Sınırları içerisinde 5 köy bulunmaktadır. Köy halkının geçimini balıkçılıkla sağladığı Paşalimanı Adası'nda şarap yapımında kullanılmak üzere kara üzüm de yetiştirilmektedir. Sakinliği ve sessizliği ile ünlü olan Paşalimanı Adası'na Feribot ile Yaklaşık 40 dakika da Ulaşmak mümkündür.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Erdek Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı Göster