Evliya Çelebi Müzesi

 
evliya çelebi müzesi

Evliya Çelebi Müzesi Hakkında

Türk tarihinin en büyük ilim adamları ve tarihçileri arasında bulunan Evliya Çelebi, 17. asırda yaşamıştır ve Kütahya'da doğduktan sonra Osmanlı İmparatorluğu döneminde çok önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bu dünyaca ünlü Kütahyalı Seyyah, Anadolu’yu ve farklı ülkeleri dört bir tarafından gezerken, yazdığı Seyahatname gibi önemli bir eser ile tanınırken, günümüzde Kütahya ilinde adını yaşatmak açısından Evliya Çelebi Kültür Sanat Evi olarak da adlandırılan bir müze hizmete açılmıştır.

 

17. yüzyılda yazılmış Seyahatname eseri 10 ciltten oluşan Evliya Çelebi, çok gerçekçi gözlemler ile birlikte halkın anlayacağı dilde yazmış olduğu bu eserinde Türk tarihine önemli bir kaynak sunmuştur. İstanbul'dan Anadolu'ya, Kafkaslar, Girit, Azerbaycan, Suriye, Filistin, Ermenistan, Rusya, Balkanlar, Avusturya, Yunanistan, Hicaz, Hac, Mısır ve Sudan gibi birçok farklı bölgeye ulaşan geziler ile oluşturulan bu eser dışında Evliya Çelebi aslında musiki, dil, Arapça, güzel yazı ve edebiyat üzerinde de çalışmalar yapmıştır.

Evliya Çelebi Müzesi Tarihi

Evliya Çelebi Müzesi, kentin tarihindeki en önemli isimlerden biri olan meşhur Seyyah Evliya Çelebi'nin adını yaşatmak ve onu tanıtmak için kurulmuş çok özel bir yapıdır. Yapı il merkezine çok yakın bir noktada bulunmak ile birlikte 1611-1683 yılları arasında yaşamış halkbilimci, tarihçi, yazar, ilim adamı ve seyyah Evliya Çelebi'nin doğduğu evin restore edilmesi ile müzeye dönüştürülmüştür.

Aslen Kütahyalı olan Evliya Çelebi, bu kent için önemli bir yere sahip olurken, Kütahya Belediyesi ve Kütahya Evliya Çelebi Kültür Hizmet ve Tarihi Eserleri Onarma Derneği tarafından ortaklaşa bir çalışma yapılarak bu müze kurulmuştur. Müzenin kurulduğu yerin hemen yanı başında Evliya Çelebi'nin dedesi Kara Ahmet Bey'in türbesi yer almakla birlikte bugün konağın hemen yanı başında bulunan yapı içerisinde de Kütahya geleneksel el sanatlarının sunulduğu bir merkez yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Evliya Çelebi Müzesi Giriş Ücreti

Halka açık ziyaret imkanı oluşturan Evliya Çelebi Müzesi için giriş ücreti talep edilmemektedir. Hafta içi mesai saatlerinin yer aldığı her gün müze ziyaret edilerek, Evliya Çelebi'nin hayatı, eserleri ve ilmi hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Evliya Çelebi Müzesi Ulaşım

Evliya Çelebi Kültür Sanat Evi veya Evliya Çelebi Müzesi, Kütahya ilinin hemen merkezinde yer almaktadır. Merkez ilçe sınırlarında bulunan Saray Mahallesi'nde yer alan Şehitlik bölgesinde inşa edilmiş müze, şehrin birçok noktasından çok kolaylıkla ulaşılabilecek bir konumdadır. Şehir merkezinde hizmet veren 10 numaralı belediye otobüsleri vasıtasıyla müzeye ulaşım sağlanabilir.

Şehir dışından Kütahya Evliya Çelebi Müzesine ulaşım için tren yolunu tercih edecek tarih severler İzmir-Kütahya arası sefer düzenleyen Ege Ekspresi Tren Saatleri sayfamızı inceleyebilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular için ise Kütahya Otobüs Firmaları sayfamızdan Kütahya'ya sefer yapan otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilirler.