Fethiye Gezi Rehberi

Fethiye Gezilecek Yerler

Ülkemizin her bir yeri ayrı ayrı güzel. İnsanın ömrü ne kadar uzun uzun olursa olsun gez gez bitecek gibi de değil. Her bölgede kendisine has güzellikleri ile öne çıkan kentler var. İş de o kentlerden bir tanesi de Ege Bölgesinde yer alan gerek yerli gerek yabancı turistlerin gözde beldelerinden olan Muğla ilinin Fethiye ilçesi. Bu yazıda özellikle Fethiye ilçesine ilk defa gelecek olanlar için gezilecek, görülecek yerler hakkında bilgi verilecektir.

Fethiye kentinden gezilecek yerler hakkında bilgi vermeden önce şunu özellikle ifade etmek gerekir kent merkezi sıradan bir sahil kasabasından çok daha fazladır. Kent merkezinde de aşağıda da ifade edildiği gibi mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler vardır. Dilerseniz hemen başlayalım.

Fethiye Gezilecek Yerler Fotoğrafları

fethiye kordon
fethiye balık hali
kelebekler vadisi
saklıkent kanyonu

Paspatur Çarşısı

Paspatur sözcüğü size yabancı gelebilir. Paspatur sözcüğü eski kent anlamına gelir. Kent merkezinde marinaya yakın bir bölgede olan Paspatur çarşısı içinde turistlerin beğenilerine hitap eden çok değişik türden mağazalar vardır. Bunun yanında butik oteller ve pansiyonlar da vardır ki kent merkezinde bir çarşının içinde kalmak isteyen kişiler için idealdir. Kendisine has bir dokusu olan Paspatur çarşısı geceleri birbirinden güzel barları ve cafeleri ile de Fethiye gecelerinin farkını ortaya koyar.

Kayaköy

Fethiye’ye tatile gelenlerin mutlaka görmesi gereken adreslerden bir tanesi de hiç şüphe yok ki Kayaköy. Bugün tamamen turistik bir alan olan Kayaköy’de yaz aylarında çok özel konserler düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra bölgede çok özel villalar da yer almaktadır. Terkedilmiş eski bir yerleşim alanıdır. Hayalet gibi olduğu da ifadelendirilmektedir. Likya bölgesindedir.

Saklıkent Kanyonu

Fethiye kentine ister iş amaçlı, ister tatil amaçlı gelinsin mutlaka görülmesi gereken adreslerin başında Saklıkent kanyonu gelmektedir. Saklıkent Kanyonu Fethiye'ye komşu Seydikemer ilçesi sınırları içinde yer alır. Uzun bir köprüden geçtikten sonra sizi bekleyen muhteşem manzara mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Tam anlamı ile bir doğa harikasıdır. Bölgede akan ırmağın üzerinde çay içmenin keyfi ise bir başkadır. Kanyona gerek Fethiye gerek Antalya çıkışlı günübirlik çok özel turlar da mevcuttur.

Belcekız Plajı ve Ölüdeniz

Belcekız plajı ve Ölüdeniz yanyana. Sürprizini bozmamak adına bir de detay vermeyelim. Siz gidin orada yerinde dinleyin ama tam anlamı ile bir efsanenin olduğu yer burası. Belcekız plajı halk plajı tarzında ama biraz ilerisinde Ölüdeniz başlıyor. Mili Parklar Müdürlüğüne bağlı olan bölge fotoğraflarında görüldüğünden çok daha güzel. Sessiz sakin ve denize girmeyi bilmeyenlerin bile rahatlıkla girebileceği bir deniz. Siz yüzerken üzerinizde yamaç paraşütü yapanları görmeniz ise bir başka güzellik. Dünyanın en iyi 10 yürüyüş rotasından biri olarak kabul edilen "Likya Yolu" nun başlangıç noktasıda bu bölgede yer alır.

Balık Pazarı

Her kentte balık pazarı var. Fethiye kentinde olanın farkı nedir diye düşünebilirsiniz ama bunu tam anlamı ile anlamak için ancak görmeniz gerekiyor. Biz yine de ifade edelim. Geniş bir alanda balık satan dükkanlar var. Oradan balıklarınızı alıp yine aynı alanda yer alan balık pişiren dükkanlara girip anında ve elinizi bile sürmeden balık yemenin keyfini çıkarıyorsunuz.Kısaca ambiyans ve ortam tam anlamı ile harika.

Kelebekler Vadisi

Ülkemizde çok sayıda çok özel vadi bulunuyor ama burası Kelebekler vadisi. Tatilinizin tamamını bu gözlerden uzak sadece deniz yolu ile gelinen vadide bile geçirebilirsiniz. Alanda özel kamp alanları bulunuyor. Kelebekler vadisine gelmek için öncelikli olarak Ölüdeniz’e gelmeniz ve oradan kalkan teknelere binmeniz gerekiyor. Bu bölgede son yıllarda bilhassa gençlerin gözdesi olan diğer bir koyda Kabak Koyudur. Kelebekler Vadisinin doğusunda yer alan Kabak Koyuna karadan ulaşım vardır.

Şövalye Adası

Birçok insanın bilmediği ama gidio görünce mest olacağınız bir ada. Adından da anlaşılacağı gibi bir zamanlar şövalyeler yaşamış. Her ne kadar kalıntıları kalsa da yine de görülebilecek çok sayıda yer var. Kendisine has bir dokusu olan yerlerin başında geliyor.

Amintas Kaya Mezarları

Kent merkezinde yer alan Amintas Kaya Mezarları tam anlamı ile tepelerde yer alıyor. Yakından incelediğinizde sizi çok değişik duygulara iten mezarlar. Görülecek yerler arasında geliyor.

Fethiye Kordon Boyu

Ülkemizin her sahil beldesinde kordon boyu var ama burası hem çok canlı, hem çok dingin bir yapısı ile fark yaratıyor. Yorulduğunuz zaman oturabileceğiniz alanlarda dinlenebilirsiniz. Gün batımında kordon boyunda yürümek ise tam anlamı ile tarif edilemez bir duygu. Yaşamak lazım.

Çalış Plajı

Sadece Fethiye’nin değil ülkemizin de en güzel en temiz plajlarından olup kente gelenler yüzmese bile mutlaka plajı görmeli.

Tüm bu adresler dışında kente gelenlerin diğer görmesi yerler arasında Fethiye Kalesi, Fethiye Arkeoloji Müzesi, Uğur Mumcu Parkı, Mustafa Özbaş Parkı, Kadyanda, Şehit Fethi Bey Parkı gibi yerler var.

Kente gelenler ne yer nerede kalır sorusunun yanıtını da vermek gerekir ise kentin çok kendisine has özel bir lezzeti yok ama balık yenebilir. Kentte çok özel yapılan merkezde yemek yapan yerlerde de farklı lezzetler tadılabilir.

Kalınacak yerler noktasında kentte sahilde yer alan otellerde kalınabileceği gibi Ölüdeniz, Saklıkent gibi yerlerde de farklı türlerden konaklama adresleri bulunuyor. Buralarda da kalmak mümkün. Her bütçeye uygun bir yer bulmak mümkün.

Fethiye Seyahat Planlaması

Fethiye seyahatinizi özel araç dışında yapacaksanız, seyahati planlarken Muğla Otobüs Firmaları ve Fethiye Otobüs Firmaları sayfalarımızı incelemenizi öneririz. Bu sayfalarda Fethiye otobüs firmalarını ve Fethiye otobüs bileti fiyatlarını görebilir, online otobüs bileti satın alabilirsiniz. Fethiye'ye havayolu ile gelmek isterseniz Dalaman Havalimanı sayfalarımız size tüm bilgileri sunacaktır.

Fethiye Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı Göster