Iğdır Kervansarayı

 
ığdır kervansarayı

Iğdır Kervansarayı

14, yüzyıldan kalma bir yapı olarak da bilinen Iğdır Kervansarayı, sahip olduğu unsurlarıyla varlığını devam ettirmektedir. Iğdır şehrinin Harmandöven köyünde bulunurken Kervansaray mahallesindedir. Şehir merkezine yaklaşık 31 kilometre uzaklığa sahip olup güney bölgesindedir. Etrafı surlarla çevrili olan tarihi yapının kültürel açıdan da değeri yüksektir.

 

Iğdır Kervansarayı Tarihi

Tarihi çok eskilere dayanırken 1300lü yıllara kadar gitmek gerekir. Sürmeli Emiri olan Şerafeddin Ejder tarafından yaptırıldığı değerlendirilir. Bundan ötürü Ejder Kervansarayı olarak da ifade edilmektedir. Yaklaşık 700 yıllık bir geçmişe sahip olan tarihi yapının mimari açıdan da ayırt edici özellikleri vardır. Bunlardan belki de en önemlisi ise 16 değişik taş işçiliği kullanılmasıdır. Bu, çok ilgi çekici bir özelliği olurken aynı zamanda uzun kenarlarının her birisinde de yarım silinir tarzı 5 adet destek kulesi kullanımı bulunur. Kapısının genişliği 2,20 metredir, Kare plana sahip bir alana girilir ve iç yapısı giderek büyür.

Kervansaray Mimarisi

Anadolu Selçukluları tarafından yaptırılan son büyük yapılar arasındadır. Açık avlu ve kapalı hol sistemine sahip yapı özelliği bulunur. Bununla beraber kolsal geniş yapılarıyla kale görünümüne sahiptir. Dönem içerisinde yol güzergahında bulunduğu tahmin edilirken ticaretin çok daha iyi şartlarda yapılmasını uzun yıllar sağlamıştır.

Kemerli taş yapılarına sahip olup günümüze kadar ulaşması da Iğdır Kervansarayı açısından önemlidir. Aynı yüzyıl içerisinde başka şehirlerde de yapılmış çeşitli kervansaraylarla ile planı açısından benzerliklere sahiptir. Bu da belli bir plan çerçevesinde oluşturulduğunu ortaya koyar. 700 yıl öncesinde nasıl bir planın yapıldığı, ortaya nasıl bir projenin çıkarıldığını bu yapıyla birlikte görmek mümkündür. Iğdır gezilecek yerler arasına rahatlıkla girebilen bu tarihi yapının medeniyet inşasındaki rolü de yadsınamaz.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Iğdır Kervansarayı Nerede, Nasıl Gidilir?

Halihazırda birçok unsurun varlığını koruduğu tarihi yapı Iğdır merkez ilçesindedir. Harmandöven Köyü olmakla beraber yaya veya toplu taşımayla ulaşılabilir. Özel araçlarınızla da rahat bir şekilde yapının ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz. Geçmişten gelen avlulu kervansaray olmasıyla da ayrılan önemli yapıyı her mevsim gezebilmek mümkündür. Çeşitli tarihi unsurlarıyla tanınan Iğdır kenti açısından da bu kervansaray yapının değeri son derece büyüktür.

Iğdır'a şehir dışından gelerek Iğdır Kervansarayına ulaşım için hava yolunu tercih edecek tarih severler Iğdır Havalimanını kullanabilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular ise Iğdır Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Iğdır Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirler.

Fotoğraf: Wikipedia