Afyonkarahisar Kalesi

 
karahisar kalesi

Afyon’un Tarihi Karahisar Kalesi

Kent merkezinde inşa edilmiş olup en önemli özelliği volkanik yapılı olması olan Karahisar Kalesi tarihi yapılar arasında görülmeye değerdir. Genel özelliklerine bakıldığında 226 metre yükseklikte olup kaya kütlesinin üzerine serilidir. Afyon ile birlikte ismi zikredilen bu tarihi ve kültürel mirasın birçok yönden incelenmesi de gerekir. Yerli olduğu kadar yabancı turistlerin de ilgisini çeken bu eşsiz yapının geçmişi ise çok eskiye dayanır.

 

Karahisar Kalesi Tarihi

Milattan önceye giden tarihteki yerine baktığımızda Karahisar Kalesi’nin ifade ettiği anlam gün yüzüne çıkar. Milattan Önce 1350 yılı içerisinde Hititler tarafından kullanılmış. İmparator II. Murşil zamanında da Arzava Seferi için sağlamlaştırılmıştır. Hapanuva adına sahip olarak kullanılagelirken günümüze kadar ise Bizans ve Selçuklular tarafından da kullanımı olmuştur. Bu süreçte çeşitli çarpışmaların yaşandığı tarihi kaleler arasına da girmiştir. Osmanlı Dönemi içerisinde de yine Karahisar Kalesi önemli mevkiler arasında olmuştur. Şehrin hemen önünde bulunması, koruma kalkanı olarak adlandırılmasını beraberinde getirmiştir.

Karahisar Kalesi İzleri

Afyon Karahisar Kalesi üzerine çeşitli araştırmalar yapılagelirken farklı medeniyetlerin etkisinin olduğu da anlaşılmaktadır. Halihazırda medeniyetlerin çokça bu bölgelerde bulunmuş olması da bir şekilde kaleden yararlandıklarını gösterir. Milattan Önce 1200 ile 700 yılları arasında varlığını sürdürmüş Frigler için önemli olan bazı kültür kalıntıları da çıkarılmıştır. Ana Tanrıça kabul edilen Kibele’ye ait tapınma yerinin ve sarnıçların olması da kale kullanımında fikir verir. Karahisar Kalesi’nin surlarının ise son olarak Sultan Alaaddin Keykubat zamanında Selçuklular tarafından onarıldığında anlaşılmaktadır. Burç kısımlarıyla hem sarnıçlar hem de kule bölümü 1573 yılında II. Selim’in emriyle onarılmıştır. Çokça badire atlatan tarihi Afyon Karahisar Kalesi günümüzde de birçok özelliğiyle etkileriyle ayakta kalmaya devam ediyor. Kültürel anlamda da sembol olması hem İç Anadolu hem de Afyon adına değerlidir. Tek bir yapı olmadığı gibi bir mozaik hüviyetine sahip olması da medeniyetlerin hangi izleri bırakacağını belli etmiştir. Çokça yapılan İç Anadolu ya da Afyon gezilecek yerler için kalenin tüm bölümlerini ziyaret edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Karahisar Kalesi Nerede?

İç Anadolu Bölgesi kentlerinden olan Afyon’un merkezinde Kale Mahallesinde bulunan Karahisar Kalesi, birçok medeniyetin ev sahipliğini yapmıştır. Çokça kullanılmış olup günümüzde de yine görülebilecek yapılar arasındadır.

Şehir dışından Karahisar Kalesi ulaşım için tren yolunu tercih edecek tarih severler Afyon - Eskişehir Bölgesel Tren sayfamızı inceleyebilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular için ise Afyon Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Afyon Otobüs Biletini online satın alabilirler.

Fotoğraf: Türkiye Kültür Portalı