Kırıkkale Silah Müzesi

 
kırıkkale silah müzesi

Kırıkkale Silah Müzesi Hakkında

Türkiye'de tek silah fabrikasının bulunduğu Kırıkkale kentinde 1990 tarihinde kurulumu gerçekleştirilen Kırıkkale Silah Müzesi, bir diğer ismi ile Silah Sanayi Müzesi olarak da bilinmektedir. MKE Silahsan Hafif Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan bu müze, dünyanın dört bir tarafından ve Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanmış ve koruma altına alınmış silahların sergilendiği bir yapıya sahiptir.

 

Kırıkkale Silah Müzesi Tarihi

Silah Müzesi'nin kuruluşu ilk olarak 15 Temmuz 1990 olmak ile birlikte sonrasında daha büyük bir mekanda daha iyi bir sergileme gerçekleştirmek için 2 Kasım 1993 tarihinde yeni açılan müzeye taşınmıştır. 14. yüzyıldan günümüze kadar birçok farklı silahın sergilendiği müze, aslında 1987 yılında Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü kararıyla Kırıkkale'de kurulmuştur. Müze için yapılan çalışmalar ile birlikte 3 yıl süre sonrasında ise 1990 yılında halkın ziyaretine açılmıştır.

Kırıkkale Silah Müzesi'nde Neler Var?

Çok özenli bir şekilde kurulumu gerçekleştirilmiş ve gerçekten önemli bir envanter sahibi olan Kırıkkale Silah Müzesi, birçok farklı tarihten ve bölgeden toplanmış eserler ile oluşturulmuştur. Müzenin genel envanteri içerisinde Türk Kurtuluş Savaşı sonrasında İstanbul ve Karadeniz'den toplanmış ve Anadolu'ya ulaşmış eserler yer alırken, bu eserlerin birçoğu koruma altına alınmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul Tophane'de yer alan silah fabrikasından kalan tüm eserler de bu müzeye aktarılmıştır.

13. ve 14. yüzyıldan günümüze kadar ulaşmış ateşleyici silahlar, delici ve kesici silahlar gibi birçok farklı eser belirli bir tarihi sıralamaya göre sergilenmiştir. Bu sıralama içerisinde zamanında kullanılan kılıç, ok ve gürz gibi silahlar sonrasında Osmanlı İmparatorluğu zamanında kullanılan ilk ateşli silahlardan daha sonraki dönemlerde kullanılan batılı silahlara kadar birçok çeşitli savaş aleti yer almaktadır. Takriben 500 adet parçanın bulunduğu müzede 28 kilo ağırlık oluşturan zırh gömleği ve miğfer gibi önemli eserler gerçekten görülmeye değer tarihi savaş eserleri oluşturmaktadır.

Kırıkkale Silah Müzesi Giriş Ücreti

Kırıkkale Silah Müzesi, Türkiye'deki birçok farklı müzeye göre özel müze statüsünde bulunduğu için yılın her döneminde istenildiği şekilde ziyaret edilememektedir. Yıllık yaklaşık 3000 ziyaretçi kabul eden bu müze, özellikle Müzeler Haftası'nda her yıl 18-24 Mayıs tarihleri döneminde ücretsiz ziyaret için halka açılmaktadır. Yılın diğer dönemlerinde müze ziyaretinin yapılabilmesi için Makine ve Kimya Endüstrisi(MKE) üzerinden özel izin alınması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kırıkkale Silah Müzesi Nerede?

Çok kolay bir şekilde ulaşım gerçekleştirilebilecek müze, Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. İlçe sınırlarında yer alan silah fabrikası arazisinde giriş gerçekleştirilebilen müzede ulaşım şehir içi ulaşım araçları ile sağlanabilir.

Kırıkkale Silah Müzesi Ulaşım

Şehir dışından Kırıkkale'ye Silah Müzesini görmek için gelen tarih severler tren yolunu tercih etmek isterse Ankara-Kars arası sefer düzenleyen Doğu Ekspresi Tren Saatlerini ve Ankara-Malatya arası sefer düzenleyen 4 Eylül Mavi Treni Saatlerini inceleyebilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular ise Kırıkkale Otobüs Firmaları sayfamızdan Kırıkkale'ye sefer yapan otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilirler.