Nemrut Gölü

 
nemrut gölü

Türkiye’nin En Büyük Krater Güzelliği Nemrut Gölü

Hem tarihi hem de doğal güzellikler bakımından değerlendirildiğinde Bitlis oldukça zengin olurken Nemrut Gölü her iki anlamda da ziyaret edilmeye devam ediyor. Çeşitli tarihi yapıların yanı sıra özellikle Bitlis gezilecek yerler denildiğinde Nemrut Gölü’nün ziyareti en öncelikli konudur. Mutlak surette bu bölgenin gezilmesiyle gezinin tamamlanması istenir. Rehber gezileri de buna göre ayarlanırken sizlerde Nemrut Dağı’nın ihtişamına bu şekilde tanıklık edebilirsiniz.

 

Nemrut Gölü Tarihiyle

Tarihi çağlardan itibaren aktiflik etkisi devam edegelen iki büyük yanardağ arasında olan Nemrut Dağı’nın etkisiyle oluşmuştur. 15 kilometrelik bir yüzölçümü bulunan gölün derinliği 176 metre olurken sıcak gazların mevcut olduğu da tarihte ifade edilir. Her ne kadar aktif bir volkanik dağ olmasa da sakin bir dönemden geçen Nemrut Dağı’nın göle tarihte bir kez daha etki edip etmeyeceği bilinmemektedir.

Tarihi bilgilere bakıldığında Nemrut’un Hz. İbrahim’e yaptığı eziyetlerden dolayı verilen bir ceza olarak kabul edilir. Bir anda dağın patlamasıyla tüm yerleşim yerleri harap olurken ortaya çıkan krater Nemrut Gölü’de o günden itibaren varlığını sürdürmüştür.

Nemrut Gölü Özellikleri

Krater özellikli olmasıyla ayrılan Nemrut Gölü, doğa harikaları olarak tanımlanır ve mutlaka görülmesi istenir. 10 kilometrelik bir genişlikte olmasının ötesinde Türkiye’nin en büyük krater gölüdür. Gizli bir doğal güzellik cennetidir. Bunun en önemli sebebi ise volkanik nitelikteki Nemrut Dağı’nın patlamaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Hem tatlı hem de soğuk bir suya sahip olan gölün farklılığı ise her ziyaretçinin hayranlık duymasını kaçınılmaz kılar. Sizlerde Bitlis gezilerinizde tarihi hamam ve camilerin yanında Nemrut Gölü’nü ekleyebilirsiniz. Çevresinde hemen bir kamp alanı oluşturabilir, çok ilgi çekici fotoğraflar çekebilirsiniz. Hem iç hem de dış yapısı bağlamında gölün her tarafından anıtlar biriktirmek mümkündür. Yürüyüş yapılacak bölümler mevcut olup temiz havanın depolanmasını da sağlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Nemrut Gölü Nerede? Nasıl Gidilir?

Bitlis kentinde olup merkeze uzaklığı 26 kilometre olan Nemrut Gölü, Tatvan ilçesinde yine Nemrut tepesindedir. Bu yüzden karayoluyla gidilebilir olurken en iyi dönem ise yaz aylarıdır. Temmuz ayı içerisinde çokça turistin ağırladığı bilinir. Her ne kadar yaz ayı olsa da çok soğuk olabileceği gibi kalın giysilerle bu bölgeye gidilmesi daha iyi olacaktır. Araç kiralaması yapılarak da ulaşım söz konusu olurken buna dair turizm acenteleri de yardımcı olmaktadır.

Şehir dışından Nemrut Gölüne ulaşım için tren yolunu tercih etmek isteyen doğa severler Bitlis'in Tatvan ilçesinde bulunan göle Van Gölü Ekspresi ile son durak Tatvan olan tren yolculuğu ile ulaşabilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular için ise Bitlis Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Bitlis Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirsiniz.