Ravanda Kalesi

 
ravanda kalesi

Ravanda Kalesi Hakkında

Kilis’in Polateli ilçesi sınırlarında bulunan Ravanda Kalesi, yüksek bir tepede inşa edilmiş olması ile birlikte 2008 yılında yapılan restorasyon ile turizme kazandırılmıştır. Bugün yoğun bir ziyaretçi kapasitesi sağlayan kale, özellikle Güneydoğu Anadolu'da önemli bir turizm potansiyeli sağlamaktadır.

 

Ravanda Kalesi Tarihi

Kale hakkında yapılan araştırmalara bakıldığında, tarihinin ilk olarak 11. yüzyıla kadar uzandığı görülmektedir. Bu dönemde Haçlı Seferleri ile ilişkili olarak yazılmış tarih kayıtlarında adı geçen kale, daha önce İslam devletleri tarafından da Bizans ile verilen mücadeleler sırasında kullanılmıştır. 12. yüzyıl içerisinde Halep hükümdarı tarafından ele geçirilen kale, bu vakitten sonra Türk egemenliğine girmiş olmakla birlikte 13. yüzyılda Eyyubi ailesinin egemenliğinde sonrasında ise Memluk sultanının yönetiminde bulunmuştur. Kale 1516 yılında kazanılan Mercidabık Zaferi sonrasında Osmanlı topraklarına Yavuz Sultan Selim sayesinde katılmıştır.

Ravanda Kalesi Mimarisi

Bulunduğu tepede bir düzlük üzerine inşa edilmiş olan Ravanda Kalesi, etrafındaki surlar ile birlikte bugün önemli bir kısmı ayakta olan tarihi yapılar arasındadır. Kuzey bölümünde saray kalıntıları yer almakla birlikte kalenin güney bölgesinde giriş kapısı yer alırken, 3 katlı bir kale olduğu düşünülmektedir. Kalenin aslında Hititlerden kalma bir yüze sahip olduğu ve sonrasında farklı medeniyetlerin kalede kendilerine ait izler bıraktığı görülmektedir.

Ravanda Kalesi Hikayesi

Ravanda Kalesi hakkında bir hikaye aslında daha çok bir efsane bulunmaktadır. Bu efsaneye göre kalenin iç kısmındaki doğu bölümünde merdivenlerin olduğu noktada iki büyük su sarnıcı yer almakla birlikte bu sarnıçlardan Afrin Çayı’na kadar ulaşan gizli bir yol olduğu ifade edilmektedir. Farklı savaşlarda farklı uygarlıkların kaleyi fethetmesi açısından bu gizli yolların önemli bir katkı sağladığı iddia edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Ravanda Kalesi Giriş Ücreti

Son yıllarda yapılan onarım çalışmaları ile turizme kazandırılmış olan Ravanda Kalesi ziyareti için bir giriş ücreti alınmamakta birlikte kale halka açık olarak yer aldığı tepede yılın istenilen günü ziyaret edilebilir.

Ravanda Kalesi Nerede?

Kilis il sınırları içerisinde bulunan Ravanda Kalesi, il merkezine 24 kilometre kuzeybatıda bulunan Polateli ilçesi sınırlarında yer almaktadır. İlçenin Belenözü ve yine Ravandan olarak adlandırılan köyün sınırları içerisinde bulunan kaleye ulaşım için de özel araçlar kullanılabilir. Kale bir tepenin üzerinde bulunduğu için tepeye ulaştıktan sonra aracınızı tepenin yamaçlarında park edip, kaleye ulaşan merdivenleri tırmanmanız gerekecektir. Ayrıca kaleye ulaşmak için Kilis otogarından Polateli dolmuşlarına ve ilçe merkezinden de Belenözü Köyü dolmuşlarına ya da taksilere binmeniz gerekecektir.

Ravanda Kalesi Ulaşım

Şehir dışından Kilis Ravanda Kalesini görmek için gelen tarih severler karayolunu tercih etmek isterse Kilis Otobüs Firmaları sayfamızdan Kilis'e sefer yapan otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilirler.