Sarıkız Tepesi

 
sarıkız tepesi

Efsanesiyle Hayret Uyandıran Sarıkız Tepesi

Çokça bilinen Kaz Dağları’nın en yüksek tepelerinden olan Sarıkız Tepesi rehber eşliğinde gezilen ender yerlerdendir. Yüksekliği 1574 metre olmakla beraber kişinin tek başına gezebilmesine kesinlikle izin verilmemektedir. Balıkesir’in güzelliklerinin görüldüğü tepeden aşağıya manzaranın her türlüsü sizleri karşılayacaktır. Bahar ve yaz aylarında daha fazla turistin gezdiği bölgenin hem tarihi hem de kültürel açıdan da önemi vardır. Salt doğal güzellikler değil, bir efsanenin bulunması ve birçok önemli yapının görülebilmesi de kaçırılmayacak fırsat olarak yorumlanır. Edremit Körfezi başta olmak üzere Ayvalık ve hatta Midilli Adası da tepeye çıkıldığında görülecekler mesafededir.

 

Sarıkız Tepesi Özellikleri

Öncelikli olarak sahip olduğu efsanesiyle büyüleyen Sarıkız Tepesi, manzarası ve temiz havasıyla da farklılığını hissettirir. Sarıkız Türbesi ziyaret edilirken doğal ve eşsiz güzellik denilince Kaz Dağları özelinde hemen göze çarpar. Gezilerin büyük kısmında Sarıkız Tepesi vardır yazısı bulunması da bunu gösterir. Ege ile Marmara ayrımının olduğu kısımdaki bu tepenin kutsal yönü ve esrarengiz durumunun bulunması da yabancı turistlerin dikkatini çekmeyi sağlar. Peki, her dile getirildiğinde çokça beğenilen Sarıkız Efsanesi nedir, ne değildir?

Sarıkız Efsanesi

Çok eski zamanlardan günümüze ulaşım efsaneye göre kızını çok seven bir babanın hacca gitmesiyle her şey başlar. O güne kadar hiçbir talibine yüz vermeyen Sarıkız hakkında çeşitli dedikodular peşi sıra çıkar. Babasının dönmesiyle birlikte bu dedikodular her tarafta duyulur. Bunlara daha fazla dayanmak istemeyen baba ise kızını tepeye çıkarır. Burada niyeti ise onu öldürmektir. Ancak bunu yapmaya gönlü rıza göstermez bunu bırakır. Sarıkız bu tepede tek başına yaşayıp gider. Yıllar sonra köye ziyaret gerçekleştiren gezginler ise tepedeki kızın kim olduğunu sorar. Bir kızın olduğu haberi yayılırken baba, kızını aramaya başlar. Ancak bulduğu sırada kaybeder ve erer. Sarıkız ve babası adına hemen mezar yapılır. Sonrasında gelen yüzyıllar boyu ise halk, ağustos ayı döneminde tepelere çıkarak Sarıkız araması geleneğini sürdürür.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sarıkız Tepesi Nerede?

Balıkesir sınırlarında olup Kaz Dağları Milli Parkı içinde kalır. Üç büyük sembol tepenin arasında olan Sarıkız Tepesi, profesyonel rehberlerin bulunmasıyla gezilir. Bazı kısımları tehlikeli olurken aynı zamanda görünce hayret edeceği doğal oluşumlarda sizleri bekliyor.

Şehir dışından Sarıkız Tepesine ulaşım için tren yolunu tercih edecek doğa severler Karesi Ekspresi ile Balıkesir'e ulaşabilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular için ise Balıkesir Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Balıkesir Otobüs Biletini online satın alabilirler.