Seyahat Sağlık Çantası

 
sağlık çantası

Seyahatte İhtiyaç Duyulan Sağlık Çantası

Eğer bir geziye gidiyorsanız, mutlaka gezi sırasında başınıza gelebilecek sağlık sorunlarınızı çözümleyebilmeniz için gerekli olan tıbbi malzemeleri taşımanız gerekmektedir.

 

Sağlık riskinin olduğu ve özellikle de gelişmeye başlayan devletlerde mutlaka sağlık çantasının bulunması ve taşınması gerekmektedir. Bu çantalarda, meydana gelebilecek ufak rahatsızlıkların atlatılması amacıyla önemli ve temel bazı ilaçlarla beraber, bir yolcunun ihtiyacı olabileceği sağlık malzemelerinin olması gerekmekte.

Bir gezi olduğu zaman, bu ilaçlara olabilecek ihtiyacın da göz önünde bulundurulması noktasında, her gezi sırasında bu eşyaların içinde olduğu bir çantanın hazır olması gerekiyor. Bunun dışında çantanın başına bir şey gelmesi durumda da yedek eşyaların da olması öneriliyor.

Gezi sırasında, istediğiniz zaman market ya da alışveriş yapabileceğiniz bir yer bulamayabilirsiniz. Bu sebeple, ilaçlarınızı yeterli miktarda almanız önerilmektedir. Bu durum sadece ilaçlar için değil, aynı zamanda günlük olarak kullandığınız eşyalar için de geçerlidir. Örneğin: Lens suyu, yedek lensler, gözlük, kişisel malzemeler, diş fırçası, diş macunu, diş bakım ürünleri vb.

İlk Yardım Çantasında Olması Gerekenler

Temel bir gezi çantasında ne olması gerektiğini merak ediyorsanız, ihtiyacınız olabilecek eşyaları aşağıda bulabilirsiniz. İlk yardım malzemeleri olarak şu ürünler bulundurulabilir:

Yara bandı

Böcek ilacı

Burun tıkanıklığı için damla

Makas

Emniyet için iğneler

Ateş ölçer

Yara temizleyiciler

Göz damlaları

Sargı bezleri

Ağrı kesiciler

Mide bulantısını önleyecek ilaçlar

Kusma anında kullanılacak poşetler vb.

Bunların dışında bireysel olarak kullanabileceğiniz eşyalardan bazılarını şu şekilde belirtebiliriz:

Eğer özel bir rahatsızlığınız varsa, bunu önlemek amacıyla kullanacağınız ilaçlar,

Prezervatifler

İğneler

Mantar ilaçları

Yanık ve pişik kremler

Vazelin

Cımbız, ağda bantları

Sakinleştiriciler vb.

Nereye giderseniz gidin, yanında mutlaka önemli olan eşyaları almalısınız. Bu şekilde, başınıza gelebilecek ufak ve istenmeyen kazalara karşı da önlem alabilirsiniz. Bu da ilk müdahaleyi kolay yapabilmenizi sağlayacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz ihtiyaçlar, kişiden kişiye göre değişebileceği gibi, gidilecek yerlere göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

Her An İhtiyacınız Olabilecek İlk Yardım Konuları

İster seyahatte olun, ister evinizde. Hayat kurtaran ilk yardım noktalarını her daim bilmeniz başkaların hayatını kurtarmanız noktasında son derece önemli. İlk yardım eğitiminiz yoksa, mutlaka alın. Alamıyorsanız bile, aşağıda belirteceğimiz iki konuyu çok iyi bir şekilde öğrenmenizi öneriyoruz:

Kalp Masajı Öğrenme

Kalp krizine doğru müdahale edildiğinde, kişinin hayatı kurtulabilir. Ancak sizler kalp masajını bilmiyorsanız, şunları öğrenebilirsiniz:

Hemen 112’yi arayın.

Suni teneffüs yerine, eğer biliyorsanız, kalp masajı yapmaya başlayın.

Baskı uygulama konusunda çok fazla bilginiz yoksa şunu belirtebiliriz: Yaptığınız her harekette göğüs kafesini 5 cm kadar aşağıya doğru esnetmeniz gerekiyor.

Bu masaj tempolu bir şekilde devam etmelisidir.

Ambulans gelene kadar yapmaya devam edin.

Eğer bilmiyorsanız, bir an önce öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Alerjik Reaksiyonlar

Özellikle seyahatlerde başınıza gelebilecek en sıkıntılı konuların başında alerjik reaksiyonlar gelmektedir. Kişi hayatını bu yüzden kaybedebilir. Bu alerjilere tıp dilinde, anafilâksi deniliyor. Arı sokmaları ve yemeğe karşı duyulan alerjiler bu grup içerisinde adandırılmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz malzemeler arasında bulunan alerji iğnesinin bu sebeple taşınması gerekiyor.

Geziye gittiğinizde bu sebeple, tatmadığınız ve daha önce yemediğiniz yiyeceklere karşı, dikkatli olmanızı öneriyoruz. Bu alerji iğnesini, kişi kıyafetleri üzerinden bile uygulayabilmektedir. Ancak kişinin bu durumu yaşadığı zaman mutlaka hastaneye gitmesi gerekmektedir.

Sizin de anladığınız gibi, seyahate çıkmak için, sağlık noktasında alabildiğiniz bütün önlemleri almalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Seyahate Çıkarken Bavulunuzda Neler Olmalı?: Seyahat için bavulunuzu hazırlarken içinde neler olmalıdır. “Bavulda Olması Gerekenler” sayfamızı inceleyebilirsiniz.