Tarihi Harran Üniversitesi

 
harran üniversitei

Gizemli Geçmişiyle Şanlıurfa Tarihi Harran Üniversitesi

Birçok kaynaktan doğrulanabilir olan ilk üniversite konumundaki Tarihi Harran Üniversitesi Şanlıurfa il sınırları içerisindedir. Milattan önceye ait bir isim olduğu bilinirken tarihi ve kültürel anlamda büyük öneme sahiptir. Sümerce ve Akatça kelime kökenli olup Harran ifadesi “kesişen yollar” anlamında kullanılagelir. Buna ilave olarak halihazırda görülebileceği gibi tarihi zenginliklerin korunduğu nadir bölgeler arasındadır. Peki, Tarihi Harran Üniversitesi geçmişi nelere kadar uzanır?

 

Tarihi Harran Üniversitesi Geçmişi

Bölge açısından değerlendirildiğinde merkezi konumda olan Harran için eğitim faaliyetleri Milattan önceye kadar gider. Harran Okulu ise ki dünyanın en eski üniversitesi olarak kabul edilir, İslamiyetten önceye dayanır. Dönemin en iyi okulu olarak ifade edilirken Mısır’ın İskenderiye kentinde bulunan bir okuldan gelen öğretmenlerin çalışmalarıyla ortaya çıkmıştır. Dönemin Mısır’ına baktığımızda Helen Kültürü eksenli bilim ve felsefe okulları vardır. Milattan sonra 7.yüzyılda bu okulun dağılması akabinde öğretmenler Antakya’ya gelir. Burada faaliyetler söz konusu olurken Abbasiler döneminde de yine Yunan eserlerin tercüme edildiği bir merkez halini alır. Özellikle Halife Harun Reşid’in destekleriyle “Harran Okulu” ünü yayılır. Başta din olmak üzere astronomi, tıp, matematik ve felsefe alanlarında verilen eğitimlerle çok önemli isimler yetiştirilmiş olur.

Harran Üniversitesi Tarihi Yapı Kalıntıları

Özellikle en eski İslam Üniversitesi olarak da kabul edilen Harran Okulu ya da diğer deyişle Tarihi Harran Üniversitesi, Moğol istilalarıyla büyük darbeler almıştır. İlçedeki sit bölgesinde günümüzde hiçbir kalıntı bulunmazken kale ve surların yıkılması da yine Moğollar tarafından gerçekleştirilmiştir. 1272 yılında gerçekleşen bu hadise sonrasında Harran bir daha eski parlak günlerine dönememiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Tarihi Harran Üniversitesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Suriye sınırına yakın ilçelerden olup Şanlıurfa iline bağlı olan Harran, merkeze 44 kilometre uzaklıktadır. Tarihi Harran Üniversitesi burada yer alırken kara ve havayoluyla rahatlıkla gelinebilir. Dünyanın ilk bilim merkezleri arasına Mardin ve Atina ile giren Şanlıurfa’nın eğitim alanındaki en iyi yapısıdır.

Şehir dışından Harran Üniversitesine ulaşım için havayolunu tercih etmek isteyen tarih severler Şanlıurfa Gap Havalimanını kullanarak kente ulaşabilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular için ise Şanlıurfa Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Şanlıurfa Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: Harran.gov.tr