Şanlıurfa Balıklıgöl

Şanlıurfa Balıklıgöl Hakkında

Hemen hemen herkesin bildiği ve Türkiye’nin en önemli kültür ve doğa güzelliklerinden biri olan Balıklıgöl, Şanlıurfa ilin sınırları içerisinde yer almaktadır. Balıklıgöl ülkemizde bulunan birçok doğal güzellikten farklı olarak çok özel bir geçmişe ve özel bir efsaneye sahiptir. Balıklıgöl bu özellikleri sayesinde hem ülkemizde yaşayan insanların hem de dünyanın farklı bölgelerinden birçok yabancı turistin ilgisini çekmektedir Balıklıgöl hem ülke içinde hem de ülke dışında bölgeye birçok turist çekmekte ve Şanlıurfa iline inanç turizmi kanalıyla ciddi bir ekonomik katkı sağlamaktadır. Özelde Şanlıurfa’nın temelde ise Türkiye’nin en çok bilinen doğa harikalarından biri olan Balıklıgöl hakkında kitaplarda ve halk arasında geçen pek çok farklı rivayet vardır.

Balıklıgöl Fotoğrafları

şanlıurfa
şanlıurfa balıklıgöl
şanlıurfa balıklıgöl
şanlıurfa balıklıgöl
şanlıurfa balıklıgöl
şanlıurfa balıklıgöl
şanlıurfa balıklıgöl
şanlıurfa kalesi
şanlıurfa tüneli çıkışı
atatürk barajı
atatürk barajı
şanlıurfa tüneli baypas

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bu rivayetlerden en çok bilinen ise şudur: Rivayete göre İbrahim Peygamber yaşadığı dönemde İslam dininin yayılması için o dönemin firavunlarından biri olan Nemrut'a İslam dinini tebliğ etmiştir. Fakat putperestlik dinine mensup olan Nemrut İbrahim Peygambere karşı gelerek onu tutuklanmıştır. İbrahim Peygamber esir alınarak elleri bağlı bir şekilde büyük bir ateşin önüne getirilmiştir. Nemrut’un çağrısı ve zorlamaları üzerine hak din İslam’dan vazgeçmeyen İbrahim Peygamber Nemrut’un emri üzerine elleri bağlı bir şekilde ateşe atılmıştır. Bunun üzerine Allah’ın emri üzerine ateş yumuşak bir suya dönmüştür. Ateşin içerisindeki odunlar ise birer birer balıklara dönmüştür. O günden sonra bu bölge balıklı göl olarak adlandırılmış ve böyle kalmıştır. Balıklıgöl özellikle bu özelliği sayesinde kutsal bir özellik kazanmıştır. Hatta birçok insan tarafından dinsel ve fiziksel tedavilerde faydalı bir yer olarak kabul edilmiştir.

Asker Melekler

Eski bir rivayetin anlatılarına göre eğer Anadolu topraklarının tümü işgal altında kalırsa, Balıklıgöl içerisindeki balıklar birer kutsal melek askerlere dönüşerek kurtuluş için savacaklardır denilmektedir. Bu yüzden bu göldeki balıklara asker balıklar denilmektedir.

Hastalara Şifa

Özellikle bölge insanlarının söylediklerine göre, gölde diğer balıkların aksine özellikle sarı, turuncu ve beyaz renkte olan balıkların birer şifa kaynağı olarak kabul edilmektedir. İnsanlar bu balıkları gördüklerinde kendilerini şanslı hisseder hemen dua edip dilek tutarlar. Ayrıca İbrahim Peygamberin yaşadığı mağaranın içindeki suyunda birçok hastalığa şifa olduğuna inanılmaktadır. Mağarada edilen duaların kabul edileceğine ve altın renkli balığı görenin şansının açılacağını yoğun bir inanç vardır. Bölgede insanların gözlerinin sürekli altın renkli balığını aradığını sizlerde hissedeceksiniz.

Balıklıgölün En Temel Özellikleri

Kutsal bir özelliğe sahip olan Balıklıgöl aslında bilinen daha pek çok özelliği vardır. Gölün uzunluğu 150 metre, genişliği 30 metre ve derinliği ise 3 ile 5 metre arasında değişmektedir. Balıklıgöl bilinen en temel özellikleri şunlardır:

Balıklıgöl Nerededir Ve Nasıl Gidilir?

Balıklıgöl, Şanlıurfa ilinin tam merkezindedir denilebilir. Şehrin her bölgesinden Göle ulaşım oldukça kolaydır. Özellikle bölgede şahsi aracınız ile seyahat ediyorsanız eğer şehir merkezinde tabelaları takip ederek kolaylıkla göle ulaşabilirsiniz. Balıklıgöl şehir otogarına sadece 2 kilometre uzaklıktadır. Yürüyerek buradan gidebilir ya da şehir içi otobüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca Balıklıgöl şehrin havalimanına sadece 9 kilometre uzaklıktadır.

Balıklıgöl ziyaretiniz sırasında pek çok medeniyetin kalıntıları arasında tarihin rüzgarlarını hissedebilir, evcilleşmiş balıkların ve bölgenin gizemli doğası ile büyülenebilirsiniz. Balıklıgöl bölge haklı arasında kutsal sayılmakta ve göldeki balıklar asla tutulup yenilmemektedir. Hem kim balıkları tutup yerse ya kör olacağına ya da o kişinin yakın zamanda öleceğine inanılmaktadır. Balıklıgöl ve çevre gerek balıkları gerekse tarihi dokusu sayesinde oldukça mistik ve egzotik bir havaya sahiptir. Bölgedeki insanlar ve farklı mekanların tarihi havası ile kendinizi bir anlığına farklı bir ülkede hissedebilirsiniz. Gölün çevresine geldiğiniz anda balıklar sizi bir efsanenin içine çekmektedir. Gölün içindeki balıkları neredeyse elinizin içinden besleyebilirsiniz ve bu kadar evcilleşmiş balıklar sizi oldukça şaşırtacaktır.

Şanlıurfa otobüs firmaları sayfamızdan Şanlıurfa otobüs bileti fiyatlarını görebilir dilerseniz online satın alabilirsiniz. Şanlıurfa Gap Havalimanı sayfalarımız ise bu ilimizin havayolu ulaşımı hakkında tüm bilgileri içermektedir.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu / Derya Tur

Balıklıgöl Ulaşım Haritası

Haritayı Göster