Tohma Çayı Kanyonu

 
tohma çayı kanyonu

Tohma Çayı Kanyonu Hakkında

Malatya, dört tarafından yemyeşil bir doğa güzelliğine sahip olduğu için Yeşil Malatya olarak adlandırılırken, bu topraklarda yer alan Tohma Çayı Kanyonu, bu doğal güzelliklerin önemli örneklerinden birini oluşturmaktadır. Malatya'nın Darende ilçesi sınırlarında yer alan bu kanyon, son yıllarda doğa turizmi açısından da Türkiye'nin en önemli lokasyonlarından biri olarak görülmektedir.

 

Tohma Çayı Kanyonu Özellikleri

Rafting alanları, şifalı suları ve gezi alanları gibi birçok farklı imkanı ile birlikte Tohma Çayı Kanyonu, Malatya'nın Darende ilçesinde yer almaktadır. Son yıllarda bölgede farklı yatırımlar gerçekleştirilmesi ile birlikte kanyon turizme önemli bir şekilde kazandırılmış ve aktif bir hale getirilmiştir.

Kanyon fiziksel açıdan her iki tarafında bulunan dik kayalıklar ile sarp bir vadide yer almaktadır. Kayaların oyulması ile birlikte Somuncu Baba Camisi'ne ulaşan noktaya kadar sağlanan kanallar sayesinde su ulaşımı gerçekleştirilirken, bugün popüler bir şekilde yer alan kanyon, Somuncu Baba Camii ve Taşköprü arasında kullanılmaktadır.

Tohma Çayı Kanyonu Aktiviteleri Nelerdir?

Gerçekleştirilen yatırımlar ve düzenlemeler ile birlikte Tohma Çayı Kanyonu popüler bir hale gelirken, bu bölgede birçok aktivite de yapılabilir. Kanyon bölgesinde belediye tarafından halkın kullanımına açılmış sayfiye alanlarında restoran ve kafeteryalarda hizmet alınabildiği gibi serbestçe piknik ve mangal yapılabilir. Kanyon içerisinde oluşturulan yürüyüş yollarıyla birlikte karşınıza çıkacak birçok doğal güzellik sayesinde keyifli bir doğa yürüyüşü yapılabilir.

Tohma Çayı Kanyonu denildiğinde en önemli aktivite olarak da rafting etkinlikleri akla gelmektedir. Rafting etkinliği yaklaşık olarak 45 dakika gibi bir sürede 30 TL gibi bir ücret karşılığında 4 kişilik gruplar ile yapılmaktadır. Önceden kayıt yaptırılarak sıralı bir şekilde katılabileceğiniz bu etkinlik dışında kanyonda tırmanış bölgeleri ve fotoğraf için çok önemli ve keyifli noktalar yer almaktadır.

Tohma Çayı Kanyonu Giriş Ücreti

Kanyon bölgesine ulaştıktan sonra herhangi bir ücret ödemeden yürüyüş, gezi ve sayfiye alanlarını kullanmanız mümkündür. Herhangi bir kısıtlama ve zaman aralığı bulunmadan kanyon bölgesinde piknik, dinlenme, gezi ve etkinlikler sürdürülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Tohma Çayı Kanyonu Ulaşım Ve Konaklama

Darende ilçesinde Zaviye Mahallesi sınırlarında bulunan Tohma Kanyonu’na ulaşmak için ilçe merkezindeki yönlendirme tabelalarını kullanarak özel araçlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Darende ilçesinde her 10 dakikada bir sabahtan akşama kadar ulaşım sağlayan minibüsler de kullanılabilir.

Darende kaplıcalar, akarsular ve doğal güzellikler ile birlikte Malatya'nın en önemli turizm ilçelerinden biri olurken, Tohma Çayı Kanyonu ziyaretleri sırasında da bu bölgede konaklama işletmelerinden hizmet alabilirsiniz.

Şehir dışından Malatya'da bulunan Tohma Çayı Kanyonunu görmek için gelen doğa severler havayolunu tercih etmek isterse Malatya Havalimanını kullanabilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular ise Malatya Otobüs Firmaları sayfamızdan Malatya'ya sefer yapan otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilirler. Bir diğer ulaşım seçeneği ise tren yoludur, Adana-Malatya-Elazığ güzergahında sefer düzenleyen Fırat Ekspresi Tren Saatlerini inceleyebilirsiniz.