Ulubey Kanyonu

 
ulubey kanyonu

Ulubey Kanyonu Hakkında

Çok yakın bir tarihe kadar henüz keşfedilmemiş fakat keşfedilmesi ile birlikte hızlı bir şekilde önem kazanmış Ulubey Kanyonu, Uşak Ulubey ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Kanyonun en büyük özelliği, dünyanın en uzun ikinci kanyonu olmasıdır ve bu bağlamda 77 kilometre uzunluğa sahiptir. Bu nedenle hem yurt içi hem de yurt dışı üzerinden turist akınına uğramaktadır.

 

Ulubey Kanyonu Tarihçesi

Tarih içerisinde Büyük Menderes grabeni çöküntüye uğradıktan sonra yaklaşık 140 ile 170 metre arasındaki derinlikler ile birlikte oluşan Ulubey Kanyonu, zemininden akan Banaz Çayı ve Dokuzsele Deresi ile muhteşem bir doğal alan oluşturmaktadır. Çok yakın tarihte keşfedilmiş olan bu kanyon, 27 Haziran 2013 itibarıyla çevresiyle birlikte bir tabiat parkı olarak ilan edilmiştir.

Ulubey Kanyonu Özellikleri

Tektonik etkiler ile günümüzde Ege Bölgesi'nde en önemli yapılardan biri olarak oluşan Ulubey Kanyonu, binlerce yıldır doğal etkiler ile günümüzdeki haline ulaşmış ve çok özel bir turizm bölgesi oluşturmuştur. Kanyon içerisinden akan dereler ve akarsular sayesinde derin menderes vadiler ortaya çıkarken, bu vadiler ile birlikte kanyonda birçok farklı fırsat elde edilmiştir.

Ulubey Kanyonu, ABD Arizona eyaletindeki Grand Kanyon yani Büyük Kanyon ile benzer bir yapıya sahiptir. Büyük Kanyon, 446 kilometre uzunluğa sahip olmakla birlikte sonrasındaki en uzun kanyon ise 77 kilometre ile Ulubey Kanyonu’dur. Bugün kanyon bölgesinde özellikle sebze/meyve tarımı için elverişli bölgeler yer alırken, bölgedeki kirlilik temizleme çalışmaları tamamlanmaya devam edilmektedir.

Ulubey Kanyonu Aktiviteleri

Her yıl yapılan çalışmalar ile turizme kazandırılması için daha etkin bir hale getirilen Ulubey Kanyonu, bugün trekking sporları, doğa yürüyüşleri ve yamaç paraşütü gibi sporlar için tercih edilmektedir. Bölgede balon gezileri, kaya tırmanışı ve sal sporları gibi aktiviteler sağlanırken, inşa edilen cam teras muhteşem bir görüntüye şahit olmanız için imkan sunmaktadır.

Kanyon Cam Teras Park bölgesi ile birlikte çok geniş bir kafeterya ve balkon alanı elde edilirken, yüksek bir noktadan bu manzarayı seyretme fırsatı sunmaktadır. Kanyon çevresindeki giderek artan işletmeler ve rekreasyon alanları ile birlikte piknikler ve kamp imkanları elde edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Ulubey Kanyonu Ulaşım Ve Giriş Ücreti

Ulubey Kanyonu’nu ziyaret etmek istediğinizde öncelikle Uşak Ulubey ilçesine ulaşmanız gerekmektedir. İlçe merkezinden çok kolay bir şekilde araçlar ile Dilaver Mahallesi sınırlarında bulunan kanyona ulaşım sağlayabilirsiniz. Kanyon bölgesinde ziyaret saatleri haftanın her günü 08.00-01.00 arasında düzenlenirken, cam teras girişi için ödenen ücret dışında kanyon bölgesinde gezi için ücret ödenmemektedir.

Uşak'a şehir dışından gelerek Ulubey Kanyonuna ulaşım için karayolunu tercih edecek yolcular Uşak Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Uşak Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirler. Uşak'a bir diğer ulaşım şeklide tren yoludur, İzmir-Uşak arası çalışan bölgesel tren seferlerini inceleyebilirler.