Van Müzesi Hakkında

 
van müzesi

Medeniyetin Yansımaları İçin Van Müzesi Gezisi

Van Doğu kentleri arasında çok değerli bir yere sahip olmasıyla bilinmesinin yanı sıra Van Müzesi de ilgi gören merkezlerin başında gelir. Hem arkeolojik eserlerin hem de etnografik eserlerin bulunduğu müzenin kuruluş tarihi ise 1972. Uzun yıllardır aralıksız bir şekilde çeşitli eserler sergilenirken yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerinde ilgisini çekmeyi başarmış durumdadır.

 

Van Müzesi Nerede Nasıl Gidilir?

Van şehir merkezinde yer alan Van Müzesi ulaşımı açısından kolaylıklara sahiptir. Van Kalesinin hemen yakınında yer alırken Melen Caddesi üzerinde gelinerek müze tabelası takip edilebilir. Tarihe meraklı ve kültürel çalışmalar açısından ilgili iseniz Doğu seyahatlerinizde bu müze olmazsa olmazlar arasında bulunmalıdır. Gerek Van ve çevresi hakkında detay bilgilere sahip olabilir gerek eski medeniyetlere ait sergilenen eserleri inceleyebilirsiniz. İki katı ve bahçe bölümüyle sahip olduğu eserlerin sayısının fazla olması da çokça ziyaretçi çekmesini sağlayan hususların başında gelir.

Van Müzesi Eserleri Neler?

2 katlı olup ilk katında Arkeolojik eserler bulunur. Özellikle Akkoyunlu ve Karakoyunlular dönemlerine ait mezar taşları bahçesinde yer alır. Koyun ve koç şekillerine benzeyen bu tarihi mezarlar önemli kabul edilirken Selçuklular’a ait de çok sayıda heykel vardır. Özellikle Urartu Dönemine ait olduğu belirtilen çivi yazılı zafer stelleri ise en dikkat çekici ürünlerdendir. Tarihin derin izlerinde yolculuğa çıkmak isteyenler için medeniyetin yansımalarını sağlayan Van Müzesi görülmeye değerdir. Tanrı Teişeba kabartması da yine müzenin en önemli parçaları arasında gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Karagöl Aktiviteleri Neler?

Genel çerçevede baktığımızda 1500 civarında eser var olurken çeşitli medeniyetlere ait olmaları da bölge hakkında ipuçları verir. Neolitik ve Kalkolitik dönemlerden başlayarak kazılarda birçok eser gün yüzüne çıkarılmıştır. Tunç çağlarından kalma eşyalarda yine sergilenenler listesindedir. Ayrıca Roma, Bizans, Osmanlı ve Selçuklu eserleri de var olmaları bakımından müzeyi değerli kılar. Cumhuriyet Dönemi parçalarının yoğunlukta olduğu bölüme de sahiptir. Müze içerisinde Van kültürünü yansıtan kilim ve dokuma örnekleri de mevcuttur. Gümüş kemerler ve bilezik, küpe gibi takı eserlerin sayısı da oldukça fazladır. Ayrıca tütün tabakaları ve tespihleriyle ilgi çekmeye devam eder. Etnografik eserler katında bulunan edebi eserler bölümü kültürel anlamda da öneme sahiptir. Başta Kur’an-ı Kerim olmak üzere çok farklı konuları içeren kitabeler mevcuttur.

Van Müzesi Ulaşım

Van Müzesi'ne ulaşım için Van Ferit Melen Havalimanı sayfamız ile Diyarbakır Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Van Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: Müze.gov.tr