Rize Zil Kalesi

 
zil kalesi

Yeşillerin İçindeki Tarih: Rize Zil Kalesi

Karadeniz denilince akla gelen ilk şehirlerden olan Rize’de bulunan Zil Kalesi en önemli tarihi yapılar arasında kabul edilir. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmasının ötesinde sahip olduğu bölgenin güzellikleri de görülmeye değerdir. Yüzyıllar boyunca farklı amaçlarla kullanılan yapının bugün pek çok bölgesi ziyarete açıktır. Sizlerde Rize özelinde bir Karadeniz turu yapma fikrine sahipseniz mutlak görmeniz gereken yerlerden Zil Kalesi’ni ziyaret etmelisiniz.

 

Zil Kalesi Özellikleri Neler?

Yıl boyunca çokça turistin ağırlandığı tarihi yapının kültürel anlamda da önemi büyüktür şüphesiz. Halihazırda 8 burç ve bir gözetleme kulesinden meydana gelir. Hemen yanında yer alan Zil deresinden ötürü ismi bu şekilde anılır. Merdiven yardımıyla dereye inilebilirken son derece eşsiz bir manzarayı görmek de mümkündür.

Zil Kalesi Tarihi

Tam olarak hangi tarihte yapıldığı bilinmemesine karşın Osmanlı döneminden önce de var olduğu ifade edilir. Trabzon Rum İmparatorluğu yönetimi tarafından yapılma ihtimali yüksektir. Son derece modern bir yapı olmasından ötürü ise o dönemde nasıl bir şekilde yapıldığı ise tartışma konusudur. Bununla birlikte kemerli binaların bulunması ve buna ilave olarak son derece büyük bir kulenin var olması da söylenenler arasındadır. Kalenin alt ucundan farklı kilise kalıntılarının bulunduğu alana kadar uzama vardır. Genellikle bir gözlem evi, koruma alanı olarak kullanıldığı tahmin edilir.

Osmanlı Döneminde ise fetih sonrasında askeri planlar için kullanıldığı bilinir. Pirinç döküm el topları Cumhuriyet Dönemine kadar kullanılagelmiştir. Sonrasında ise 1979 yılında bura kale içindeki bazı toplar Trabzon Müzesi’ne getirilerek kayıt edilmiştir. Rize gezilecek tarihi yerler arasında bulunan Zil Kalesi, yeşil ormanlık alan içerisindeki heybetiyle durmaya devam ediyor. Uzaktan çekilen görüntüleri de son derece etkileyici olan tarihi ve kültürel yapıyı yılın her döneminde görebilmek mümkün.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Zil Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Rize’nin önemli ilçelerinden olan Çamlıhemşin sınırları içerisinde bulunan Zil Kalesi, merkeze 12 kilometre uzaklıktadır. Güney bölgesinde bulunurken Avup Dağı üzerindedir. Denizden yüksekliği 750 metre olan kaleye ulaşım karayoluyla sağlanır. Trabzon Havalimanı’na gelerek de rahatlıkla kaleye ulaşılabilmektedir.

Şehir dışından Zil Kalesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek gezginler Trabzon Havalimanı sayfamızı inceleyebilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular için ise Rize Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Rize Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirler.

Fotoğraf: Türkiye Kültür Portalı