2024 Yılı Bedelli Askerlik Ücreti

bedelli askerlik şartları
 

Bedelli Askerlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1927 yılında yürürlüğe giren ve o zamandan beri geçerli olan 1111 sayılı Askerlik Kanununa göre “TC tebaası olan her erkek, iş bu kanun mucibince askerlik yapmaya mecburdur” maddesi yer almaktadır. Kanunla belirlenmiş mecburi vatan görevi için Bedelli Askerlik tercih eden adayların şartları 22 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle güncellenmiştir. 2021 yılındaki bir düzenleme kapsamında belirtildiği üzere askerlik hizmeti 20 yaşından itibaren 41 yaşının 01 Ocak tarihine kadar yapılmak zorundadır.

Bedelli Askerlik kapsamında vatan görevine başlayanlar “1 Ay” zorunlu temel askerlik eğitimine tabi tutulacaktır. Temel askerlik eğitimi süresince 1 günlük kanuni izin verilecektir. Temel askerlik eğitimini süresi içinde tamamlamayanlar kalan askerlik hizmetini er/erbaş olarak yerine getirmek zorunda kalacaklardır.

 

Bedelli Askerlik Ücreti 2024

Yeni askerlik sisteminin yürürlüğe girmesi ile birlikte bedelli askerlik yapmak isteyen adaylar için de bazı düzenlemeler yapılmıştır. Düzenlenen Askeralma Yönetmeliğine göre askerlik çağına girmiş vatandaşlar yaş sınırlaması olmadan bedelli askerlik için müracaat edebileceklerdir. Başvuru için herhangi bir zaman kısıtlaması olmamakla birlikte bedelli askerliğe başvurmaları ve yoklama işlemlerinin gerçekleştirmeleri gerekir. Bedelli askerliğe müracaat tarihinden itibaren ise iki ay içinde ödemesini yapmak için belirlenen ücretin ilgili banka veznelerine ödenmesi gerekmektedir.

Buna göre 01 Ocak 2024 ile 30 Haziran 2024 tarihleri arasında 2024 yılı bedelli askerlik için başvuruda bulunan adayların ödemesi gereken bedel tutarı 182.608,00 TL'dir. Ayrıca ödeme yapacağın günün kuruna bağlı olarak dövizle bedelli askerlik yapmak isteyen yurt dışındaki adaylar için "1 Ocak 2024 tarihli kur ile" bedelli askerlik ücreti 6.133,76 Dolar ve 5.610,21 Euro olarak belirlenmiştir.

Buna göre 01 Temmuz 2024 ile 31 Aralık 2024 tarihleri arasında 2024 yılı ikinci yarısı bedelli askerlik için başvuruda bulunan adayların ödemesi gereken bedel tutarı 217.870,00 TL olup ayrıca dövizle bedelli askerlik yapmak isteyen yurt dışındaki adaylar için ise bedelli askerlik ücreti 6.689,44 Dolar ve 6.216,92 Euro'dur.

Bedelli askerlik tutarı yönetmelik gereğince tek seferde ödenecek olup taksitlendirme yapılamamaktadır. Ödemeler Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Halk Bankası’na TC Kimlik Numarası ile yapılacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bedelli Askerlik Başvurusu

2024 Yılı bedelli askerlik başvurusu yapacak adaylar, bütün işlemlerini e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Bunun için bir e-Devlet Şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifre işlemleri için ilgili sayfamıza göz atabilirsiniz.

edevlet askerlik başvuru ekranı
e-Devlet üzerinden bütün askerlik işlemlerinin yapıldığı ana ekran.
 

Bedelli Askerlik yapacak adaylar için e devlet üzerinden başvuru işlemleri şu şekilde yapılacaktır;

2024 Yılı Bedelli Askerlik Sınıflandırma İçin Tıklayın >