Bedelli Askerlik (2022)

bedelli askerlik
 

Bedelli Askerlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1927 yılında yürürlüğe giren ve o zamandan beri geçerli olan 1111 sayılı Askerlik Kanununa göre “TC tebaası olan her erkek, iş bu kanun mucibince askerlik yapmaya mecburdur” maddesi yer almaktadır. Kanunla belirlenmiş mecburi vatan görevi için Bedelli Askerlik tercih eden adayların şartları 22 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle güncellenmiştir. 2021 yılındaki bir düzenleme kapsamında belirtildiği üzere askerlik hizmeti 20 yaşından itibaren 41 yaşının 01 Ocak tarihine kadar yapılmak zorundadır.

Bedelli Askerlik kapsamında vatan görevine başlayanlar “1 Ay” zorunlu temel askerlik eğitimine tabi tutulacaktır. Temel askerlik eğitimi süresince 1 günlük kanuni izin verilecektir. Temel askerlik eğitimini süresi içinde tamamlamayanlar kalan askerlik hizmetini er/erbaş olarak yerine getirmek zorunda kalacaklardır.

 

Bedelli Askerlik Ücreti 2022

Yeni askerlik sisteminin yürürlüğe girmesi ile birlikte bedelli askerlik yapmak isteyen adaylar için de bazı düzenlemeler yapılmıştır. Düzenlenen Askeralma Yönetmeliğine göre askerlik çağına girmiş vatandaşlar yaş sınırlaması olmadan bedelli askerlik için müracaat edebileceklerdir. Başvuru için herhangi bir zaman kısıtlaması olmamakla birlikte 31 Aralık tarihine kadar yoklama işlemlerinin gerçekleştirilip bedel için belirlenen ücretin ilgili banka veznelerine ödenmesi gerekmektedir.

Buna göre 01 Ocak 2022 ile 30 Haziran 2022 tarihleri arasında 2022 yılı bedelli askerlik için başvuruda bulunan adayların ödemesi gereken bedel tutarı 56.500,00 TL olup ayrıca dövizle bedelli askerlik yapmak isteyen yurt dışındaki adaylar için ise bedelli askerlik ücreti 3.720,53 Euro olarak belirlenmiştir.

Bedelli askerlik tutarı yönetmelik gereğince tek seferde ödenecek olup taksitlendirme yapılamamaktadır. Ödemeler Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Halk Bankası’na TC Kimlik Numarası ile yapılacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bedelli Askerlik Başvurusu

2022 Yılı bedelli askerlik başvurusu yapacak adaylar, bütün işlemlerini e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Bunun için bir e-Devlet Şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifre işlemleri için ilgili sayfamıza göz atabilirsiniz.

edevlet askerlik başvuru ekranı
e-Devlet üzerinden bütün askerlik işlemlerinin yapıldığı ana ekran.
 

Bedelli Askerlik yapacak adaylar için e devlet üzerinden başvuru işlemleri şu şekilde yapılacaktır;

2022 Yılı Bedelli Askerlik Sınıflandırma İçin Tıklayın >