Konut Kredisi Yüzde Kaç?

 
konut kredisi

Alacağım Konutun Yüzde Kaçına Kredi Çıkar?

Aileniz veya kendiniz için konut satın almak istiyorsunuz, birikiminiz de var fakat fiyatları çok yüksek. Böyle durumlarda konut kredileri hemen yardımınıza koşuyor. O zaman bu konut kredisine daha kapsamlı bir göz atalım.

 

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, konut satın alırken ihtiyacınız olan maddi desteğin sağlanmasına yardımcı kredidir. Belirli birikiminizin üstüne ekleyebileceğiniz bu kredi ile ev almanız kolaylaşıyor. Bilinmesi gereken bir husus, konut kredisi sizin istediğiniz evin değerinin hepsini karşılamaz sadece sizin birikiminize ek olarak alınır ve uygulanır. Bankalardan alınan bu konut kredisi istediğiniz evin değerinin en fazla yüzde 80'ini karşılayabilmekteydi fakat 2020 yılının mart ayında yapılan yeni düzenleme ile 500.000 tl'ye kadar evler için yüzde 90'ını karşılayabilir olarak belirlendi. Konut kredisinde bilinmesi gereken bir diğer husus ise bankaların verdiği krediyi kredi alan kişi ödeyene kadar alınan konutu ipotekli tutmaktadır.Kredi bitimiyle ipotek de eviniz üzerinden kaldırılıyor.

Konut Kredisinin Şartları

Peki Ekspertiz Nedir, Neye Yarar?

Ekspertiz, uzman kişiler tarafından konutun piyasa değerini belirlerler. Konut kredisi alırken satın alacağınız konutun değerlendirilmesi SPK Lisanslı uzmanlar tarafından yapılıyor. Bu uzmanlar ekspertiz sürecini başlatırlar ve ekspertiz raporunu oluştururlar. Ekspertiz raporunda satın alınacak konutun yaşı, konumu, metrekaresi gibi özelliklerine göre hazırlanmaktadır.