Rotatif Kredi

 
rotatif kredi

Rotatif Kredi Nedir?

Rotatif krediler müşterilerin kısa süreli nakit ihtiyacının giderilmesi ve müşterilere kasa kolaylığı sağlanması amacıyla belirli bir limit dahilinde istenilen zaman kullanılan ve geri ödeme yapabilen nakdi kredi ürünüdür.

Kredilerin ihtiyaçlar karşısında birçok türü vardır. Rotatif kredi de bunlardan biridir. Bu kredi çoğunlukla ticari müşterilerde kullanılır bundan dolayı da bireysel müşterilerin bu kredi hakkında pek fazla bilgisi yoktur. Ticari müşterilerin genellikle ihtiyaç durumları, şekilleri ve zamanları da farklı olduğundan dolayı hizmet seçenekleri de farklılık göstermektedir. Rotatif kredi de bunların arasında yer almaktadır.

 

Diğer Kredilerden Ayıran Özellikler

Rotatif krediyi diğer kredilerden ayıran çeşitli özellikler bulunmaktadır. Bunlardan en önemli özellik herhangi bir anapara ödemesinin bulunmamasıdır.

Rotatif kredilerin belli başlı özellikleri şu şekilde sıralanabilir;
• Limit dahilinde hesaptan istenildiğinde para transferi veya çekebilme özelliği vardır.
• Faiz kullanılan gün üzerinden hesaplanmaktadır. Yani sabit değildir.
• Anapara vade içerinde istenilen tarihlerde ödenirken faizler ise üçer aylık dönemlerde ödenebilir.
• Hesap istenildiği zaman kapatılabilir ancak kapanma tarihine kadar işlenmiş faizlerin ödenmesi şartıyla.

Bu özellikler rotatif krediyi diğer kredi türlerinden daha fazla ön plana çıkararak tercih edilme sebebi olarak gösterilebilir.

Rotatif Kredilerin Avantajları

Rotatif kredilerin en önemli avantajı kısa süreli nakit ihtiyacını karşılayarak kasa kolaylığı sağlamasıdır. Bunun yanında ticari faaliyetlerin de desteklenmesini sağlar. Rotatif krediler istenilen zamanda kapatılabilme özelliği ile firmaların faiz yükünün azalmasına da yardımcı olur. Firmaların finansal bütçelerinde kolaylık ve esneklik sağlama gibi avantajları da bulunur.

Rotatif Kredi Nasıl Kullanılır?

Rotatif kredilerin kullanımı yetkili bir kişinin bankaya gitmesi ile veya talimat gönderilmesi ile yapılabilir. En hızlı şekli ise kullanım talimatının yazılması ve bankaya gönderilmesi şeklinde olur. Bu şekilde banka da işlemleri yaparak kredinin şirket hesapların aktarılmasını sağlar. Rotatif kredi de belli olan tek şey ödeme faizidir. Yani vadesi ve ödeme planı belli değildir. Bunun yanında faiz ödemelerinin de belli bir dönemi vardır. Rotatif kredilerin maksimim vadesi 12 ay olmakla birlikte bu süre içinde de yılda 4 kez faiz ödemesi yapılır.

Rotatif Kredi Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Rotatif kredilerde asıl önemli olan ödemelerin dönemlerinde yapılmasıdır. Faizlerin takipleri de önemlidir dönemlik olarak değiştiğinden dolayı. Bankalar bu değişiklikleri şirketlere bildirirler. Dönem sonunda ödenecek olan faiz oranları da bu değişiklikler baz alınarak hesaplanır.