Ölüm Halinde Kredi Borcu Silinir mi?

 
vefat kredi borcu

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Doğum kadar ölümde maalesef hayatımızın bir parçasıdır ve ani de gelişebilir. Bu durumda mevcut olan kredi borcumuza ne olur? Süreç nasıl ilerler? Bu koşullarda sahip olduğumuz haklar nelerdir? Bir göz atalım.

 

Kredi Başvurusu ve Hayat Sigortası İlişkisi

Kredi başvurusu yapılırken hayat sigortası yaptırmak zorunlu tutulan bir durum değildir. Çünkü o sırada ekstra masraf olarak görülebilir. Fakat uzun vadeli ve yüksek meblağlı kredi alınması durumunda oluşabilecek ani olumsuzluklara karşı önlem niteliğindedir. Ani vefat durumunda kişinin hayat sigortası mevcut ise kalan kredi borcu sigorta tarafından ödenir.

Sigorta Şirketi Tarafından Ödeme İçin Belirlenen Şartlar

Sigorta da bu durumlara karşı belli şartlar belirlemiştir. Bu şartlardan bahsedecek olursak;

• Eğer sigorta şirketi kişinin vefat sebebi olarak intihardan şüpheleniyorsa ödeme yapılmaz. Emin olmak için otopsi isteyebilir.

• Kişi kredi başvurusu esnasında hayat sigortası yaptırıyorsa o sırada mevcut bir rahatsızlığı varsa bunu sigorta poliçesinde belirtmek zorundadır. Eğer belirtmez ve sigorta şirketi o sırada hastalığın olduğunu kanıtlar ise ödeme yapılmaz.

Hayat Sigortasının Mirasçılara Başka Fayda Sağlar mı?

Mirasçılar eğer isterlerse vefat eden kişi tarafından o zamana kadar ödenen kredi borcunun kendilerine geri ödenmesini talep edebilir. Gerekli şartlar sağlanıyorsa sigorta şirketi geri ödeme yapabilir.

Bunun için gerekli belgeler vardır. Bunlar;
• Vefat eden kişinin ölüm belgesi
• Bu işlem için vekil seçilen kişinin banka başvuru belgeleridir.

Fakat şu da unutulmamalıdır ki sigorta şirketi poliçe imzalanırken ki maddeleri öne sürerek ödeme yapmayabilir. Bu durumda ödeme yapılmama gerekçesinin doğru ve geçerli bir gerekçe olup olmadığı hukuki bir yardım alınarak kontrol edilmelidir.

Hayat Sigortası Yapılmaması Durumu

Vefat eden kişi kredi borçlanması sırasında hayat sigortası yaptırmamış ise kredi borcu tıpkı mal varlığı gibi borç varlığı olarak mirasçılarına kalır. Mirasçılar borcu ödemek istemiyorlarsa mirası reddedilir yani redd-i miras yapabilirler. Bu durum mirasçıların borçtan sorumlu olmamasını sağlar.

Mirasçıların borcu reddetmeleri durumunda, kredi alan kişi kefil göstermiş ise kefilden tahsil durumu söz konusu olabilir. Kefil de yoksa mirasçılar da reddettiyse kredi bankaya kalan batık kredi durumuna düşer.

Kredi Kartı Borcu Durumu Ne Olur?

Eğer kredi kartına başvuran kişi, kredi kartı alırken de kredi alırken olduğu gibi hayat sigortası yaptırdıysa kredi borcunda izlenen yollar geçerli olmaktadır. Sigorta şirketi öder ve ödeyeceği tutar poliçeden belirlenmiş tutardır. Borç ödemesinden sonra elde kalan bir meblağ söz konusu olursa sigorta şirketi bu tutarı da mirasçılara ödemek durumundadır.

Ölüm sonrası yakınları ölüm belgesi ile bankaya giderek borcu öğrenebilir ve sigortası olup olmadığını sorgulayabilirler. Sigorta yoksa ve borç ödenmek istemiyorsa redd-i miras yapabilirler.