Bitcoin Nasıl Alınır?

 
bitcoin

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin’i bi yerden bi şekilde duydunuz ve siz de sahip olmak istiyorsunuz fakat nasıl temin edileceği hakkında fikir sahibi değil misiniz? O halde sizler için “Bitcoin Nasıl Satın Alınır?“ sorusunun yanıtını aktaralım.

 

Bitcoin sahibi olabilmek için öncelikle bitcoin alım-satımı yapılan bir platformda üyelik oluşturmalısınız. Bilinen, market hacmi yüksek platformlarda üyelik oluşturmanız sizin için daha güvenli olacaktır. Türkiye için bu sektörde öncü iki platform bulunmaktadır. Bu platformlardan birini seçerek üyelik oluşturabilirsiniz.

Üyeliğinizin aktif olması için telefon numaranıza aktivasyon kodu gönderilecektir. Gelen kodu sisteme girerek üyeliğinizi aktifleştirin. Sonrasında hesap ayarlarında sizden banka hesap bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Ad Soyad ve IBAN’ınızı girerek bu işlemi tamamlayın. Bu sayede sisteme para aktardıktan sonra geri çekim yapmak istediğinizde banka hesabınıza ödeme yapmalarını sağlamış olacaksınız.

Bitcoin Satın Almak İçin Yapılması Gerekenler

Bitcoin alabilmek için öncelikle sisteme para yüklemeniz gerekmektedir. Bunun için Para Yatırma seçeneğine gelin. Yatırmak istediğiniz miktarı girin. Onay verin. Ardından sizden belli bir süre içerisinde verilen IBAN’a yatırmak istediğiniz miktarı göndermenizi isteyeceklerdir.
Banka hesabınıza giriş yapın. Havale yapmanız istenen IBAN ve göndermeniz gereken miktarı girin. Şayet sistem üzerinde para yatırma seçeneği esnasında size bir kod verilmişse parayı gönderirken not kısmına o kodu mutlaka ekleyin. Parayı gönderdikten sonra sistemde “ parayı gönderdim “ seçeneği varsa onaylayın. Yoksa şayet otomatik kontrol edilecektir. Tahmini 24 saat içerisinde paranız sisteme yansıyacaktır. Bir sorunlar karşılaştığınız takdirde mutlaka iletişim bölümünden site yöneticilerine ulaşıp sorununuzu bildirin ve dekontunuzu gösterin.
Para sisteme yansıdı fakat şu an sadece TL olarak hesabınızda görünmekte. Bu miktarı Bitcoin’e çevirmek için “Bitcoin Al“ seçeneğine girin. Bu bölümde o anki kur ve fiyatlar ne durumdaysa ona göre işlem yapacaksınız.

Kaç TL’lik bitcoin almak istiyorsanız TL bölümüne o miktarı girin. Alt kısımda o anki son satış kuruna göre TL’nize denk gelen bitcoin miktarını göreceksiniz. Satın Al dedikten sonra işleminiz sıraya alınacaktır. Unutmayın ki bu platformlar alıcı ve satıcıyı buluşturan takas(Exchange) platformlarıdır. Yani sizler bitcoini; üyesi olduğunuz platformdan değil, paranızı kullanarak borsadaki bitcoin satışı yapan diğer üyelerden satın alırsınız. Şayet son kurdan alım gerçekleştirdiğinizde o fiyata bitcoin satışı yapmak isteyen biri olmazsa biri size bitcoinlerini almak istediğiniz fiyattan satana dek işlem sırasında beklemeniz gerekecektir.

Peki “ben hiç beklemek istemiyorum hemen almak istiyorum“ diyorsanız ne yapmanız gerekiyor?

Burası çok önemli bir noktadır, dikkatli okumanızı tavsiye ediyorum.
Siz alım işlemi yapmak istediğinizde örneğin 5000 tl için 0.5 bitcoine denk gelen alım miktarı görüntülüyorken, hiç vakit kaybetmeden direkt alım gerçekleştirmeye niyetlendiğinizde 5000 tl nize denk gelen bitcoin sayısı daha düşük olabilir. Bunun nedeni de sizin 5000 tl ye denk gelen bitcoin fiyat seviyesinden satış yapan birini bulamama ihtimalinizdir. Sizin almak istediğiniz bitcoine denk gelen TL miktarı kadar satış yapan birileri yoksa(yani elindeki bitcoinleri o anki kurda 5000 TL ye denk gelecek kadar satmak isteyen kimse yoksa), daha az bitcoin miktarıyla takas yapmanız gerekir tabi ki vakit kaybetmek istemiyorsanız.

Peki Vakit Önemli mi? Beklemeli miyim Yoksa Hemen Almalı mıyım?
Bu sorunun cevabını vermek inanın çok güçtür. Çünkü bunun doğru tahminini yapabilen kişi zaten ya bu işlerde uzmandır ya da geleceği görmektedir. Neden mi?
O anki kur üzerinden 5000 TL’lik alım emri verildiği zaman o fiyattan satmak isteyen kimse çıkmayabilir. Siz 5000 TL’nizle 0.5 bitcoin sahibi olmayı planlarken o süreçte satıştaki bitcoinleri başkaları 5100-5200 gibi miktarlardan almaya başlarsa sizin artık 0.5 bitcoin için daha yüksek miktarlar ödemeniz gerekecektir. Tabi ki fiyat 5200 e geldiğinde birisi ben 5000 den satıyorum deyip elindekileri size satmaya karar vermezse.
Fiyat 5200 e geldi ve elinizdeki para ile örneğin 0.48 bitcoin alınıyor diyelim. Bu defa yine “ 5200 den alacağım “ deyip sabit fiyat üzerinden bekleme mantığıyla iş yaparsanız bir önceki senaryo tekrar gerçekleşebilir ve fiyat bu defa 5400-5600 lere çıkabilir. İlk başta elinizdeki para ile 0.5 bitcoin alınabiliyorken artık 0.44 alınır hale gelebilir son durumunuz.

Peki ne yapmalı?
İşte bu tarz karmaşık durumların içerisinde kalıp pişmanlık yaşamamak için net bir tavır koymanız gerekmektedir. Ya direkt olarak alım yapmayı planladığınız an kur ne ise hiç vakit kaybetmeden alabildiğiniz kadar almalısınız ya da ben şu anki kurla ne kadar alınıyorsa onun üzerinden alım emri oluşturup beklerim artarsa da artsın umurumda değil tavrına sahip olmalısınız. Eğer fiyatların yükseleceğini düşünüyorsanız elinizdeki miktara o an ne kadar bitcoin denk geliyorsa hemen almanız sizin için mantıklı olan tercihtir. Fiyatların durgun yahut düşüşte olacağını düşünüyorsanız da daha alım emrinizi daha düşük seviyelerden oluşturup fiyatların o seviyelere gelmesini bekleyebilirsiniz. Fakat bilinmesi gereken en önemli husus şudur ki; ne yaparsanız yapın kendinizi, hayatınızı ve ailenizi riske atmayacak seviyelerle iş yapın. Aksi halde istenmeyen durumlar yaşandığı takdirde büyük sıkıntılarla baş başa kalabilirsiniz.
Bitcoin alım işlemini gerçekleştirdikten sonra bakiyemizdeki TL miktarı sattığımız kadarıyla düşerken, bitcoin miktarı artacaktır. Bundan sonrası zamanın bitcoini hangi yöne doğru savuracağına kalmıştır. Dilerseniz HODL edip elinizde uzun süre tutarsınız, dilerseniz ilk yükselişte elinizden çıkartırsınız. Karar sizin.