YKS Ücreti Nasıl Yatırılır?

 
yks ücreti

Yks Atm'den Nasil Yatirilir

Her senenin Haziran ayında öğrencileri bekleyen büyük maraton, büyük bir yarış: Yükseköğretim Kurumları Sınavı, YKS. Ülkemizin mevcut eğitim sistemi içerisinde zorunlu olmamakla birlikte her öğrencinin üniversite okuma hakkı vardır. Bu tanınan hakta herhangi bir eşitsizlik durumunun söz konusu olmaması için her yıl belirlenen vakitlerde öğrencilere sınav yapılır. Bu sınavlarda kullanılan sınav kitapçıklarının, optiklerin ve öğrenci listelerinin yanı sıra öğrencilere kalem, silgi, kalemtıraş, kağıt mendil ve şeker dağıtılır. Maliyetinin ilgili kurumlara ne kadara ve nasıl yansıdığını bilmesek dahi oldukça masraflı bir süreç olduğu kesin. Bu sebeplerden dolayı her sınavın aileleri ve öğrencileri zorlamayacak bir şekilde, cüzi miktarda bir ödemesi oluyor.

 

Sınav Ücretleri Ne Kadar?

Bildiğimiz üzere Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT, AYT ve Yabancı Dil sınavı olmak üzere üç farklı oturumdan oluşur. Ücretler genellikle oturum başına 50 Türk Lirası seyrinde seyretmiş olsa da bu fiyat 2020 senesinde 70 Türk Lirası'nı buldu. Kısacası 2020 senesi içinde üç sınava da girmiş olan bir öğrenci 210 Türk Lirası ödedi.

Sınav Ücretleri Nereden Ödenir?

ÖSYM kurumu tarafından belirlenen sınav ücretleri, belirlenen tarihlerde ÖSYM kurumunun anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla ya da internet üzerinden havale/eft şeklinde ödenir.

Sınav Ücreti Ödemeleri Banka ya da ATM Üzerinden Nasıl Yapılır?

Sınav adaylarının ilgili banka üzerinden yapacakları ödemeler için banka görevlilerine ad ve soyadlarını, T.C kimlik numaralarını ve girecekleri sınavın adını vermeleri yeterli olacaktır. Eğer ATM üzerinden işlem yapmak isterlerse ekranda belirtilen yönergelere uyarak rahatlıkla yapabilirler.

Sınav Ücretleri İnternet Üzerinden Nasıl Ödenir?

ÖSYM kurumunun sitesinde yer alan e-İŞLEMLER menüsünden ödemeleri seçerek ve kredi kartı ya da banka kartı bilgileri girilmelidir. Bu sayede ATM ya da bankaya gitmeden ödemeyi internet üzerinden hızlıca ve pratik bir şekilde yapabilirler.

Sınav Adaylarının Bu Ödemelerden Sonra Dikkat Etmeleri Gereken Husus Nedir?

Sınav adayları sınav ücretlerinin ödemelerini yaptıktan sonra gerek banka personelinden aldıkları gerekse ATM üzerinden alacakları makbuzu kontrol etmek zorundadırlar. Online ödeme kontrolü için ise sınav giriş belgelerine göz atmaları yeterli olacaktır.